Home اخبار حضرتي: اعتماد ملي كانديدا ندارد
حضرتي: اعتماد ملي كانديدا ندارد
0

حضرتي: اعتماد ملي كانديدا ندارد

0
0

پزشكيان: برنامه حمايت از كانديداها ندارم

خطوط موازي، خطوطي‌اند كه شايد همراستا باشند  اما هرگز به يكديگر نرسيده و تقاطعي در نقطه‌اي واحد ندارند؛ وضعيتي كه حالا حكايت اصلاح‌طلبان است و محسن مهرعليزاده. در شرايطي كه اصولگرايان در تلاشند تا اين‌ طور القا كنند كه اصلاح‌طلبان برخلاف آنچه اين چند روز به انحاي گوناگون از نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان يا همان جبهه اصلاحات ايران شنيديم در انتخابات پيش‌رو كانديدا دارند. رسانه‌هاي‌شان محسن مهرعليزاده و عبدالناصر همتي را صدر اخبار خود قرار مي‌دهند و مدام از اين مي‌نويسند فلان حزب و بهمان جبهه منتسب به جريان اصلاحات حامي يكي از اين دو كانديداي غيرتشكيلاتي است. حال آنكه جبهه اصلاحات ايران طي روزهاي گذشته و پس از اعلام نتايج بررسي صلاحيت داوطلبان از سوي شوراي نگهبان به ‌كرات اعلام كرده‌اند كه هيچ نامزدي در انتخابات رياست‌جمهوري ندارند.

به هر حال اما اين دست خبرسازي‌ها و شايعه‌پراكني‌ها به ‌خصوص درباره محسن مهرعليزاده بسيار است؛ چراكه او اگرچه هيچ‌گاه هيچ ارتباط تشكيلاتي و روشني با اصلاح‌طلبان نداشته و ندارد اما به عنوان سياستمداري كه در دولت اصلاحات، معاون خاتمي بوده و مقطعي استاندار و البته در دولت روحاني هم مسووليت استانداري داشته، چندان عجيب هم نيست كه اصولگرايان در جريان رقابت انتخاباتي خود، اين‌ طور درباره او خبرسازي كنند. آنچه اما وراي اين حواشي رقابت سياسي دو جناح حايز اهميت است و قابل ‌اتكا، اين است كه مهرعليزاده مورد حمايت احزاب اصلاح‌طلب و جبهه اصلاحات ايران نيست. آن ‌هم نه صرفا به اين دليل كه جبهه اصلاحات تمايلي به حمايت از او نداشت و نامي از او در آن فهرست 14 نفره اوليه مطرح نبود بلكه به دليل آنكه او نيز تمايلي به اين همكاري نداشت و برنامه‌اي به جبهه نداده بود. حال آنكه هم او عقلا و منطقا پيشاپيش از عزم خود براي كانديداتوري آگاه بوده و هم البته اصلاح‌طلبان با توجه به بحث‌ها و گمانه‌زني‌هاي رسانه‌اي دست‌كم از اين احتمال با خبر بودند؛ چنانكه اطلاع جبهه اصلاحات از كانديداتوري آن 14 نفر نيز اغلب به همين ترتيب بود.

با وجود اين اما حالا در شرايطي كه هر چه اصلاح‌طلبان همكاري با مهرعليزاده را رد مي‌كنند و حتي مهرعليزاده و ستادش دست‌كم خبرسازي اخير خبرگزاري اصولگراي فارس درخصوص حمايت «جبهه اصلاح‌طلبان ايران» از او را كردند همچنان اين‌طرف و آن‌طرف شايعاتي مطرح مي‌شود. هرچند آنچه ديروز تحت عنوان اطلاعيه رسمي ستاد مهرعليزاده منتشر شد، برخلاف واكنش رسمي چندي قبل اين ستاد به خبرسازي خبرگزاري فارس، اين‌بار تا حدوي در مسير جلب نظر اصلاح‌طلبان يا به بيان دقيق‌تر القاي همراهي اصلاحات با مهرعليزاده بود؛ چيزي شبيه به آنچه اصولگرايان سعي در القايش داشته و دارند، حال آنكه اصلاح‌طلبان صراحتا آن را شايعاتي بي‌اساس توصيف مي‌كنند و به تاكيد مي‌گويند كه اين القائات انتخاباتي، نادرست است.

به هر تفسير بنا بر متني كه خبرگزاري اصولگراي مهر بعدازظهر ديروز به عنوان بيانيه ستاد انتخاباتي محسن مهرعليزاده منتشر كرد، اين كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري 1400 خود را «تنها كانديداي اصلاح‌طلب تاييدصلاحيت‌شده» خوانده و در ادامه تاكيد كرده است: «ستاد انتخاباتي محسن مهرعليزاده با اعتقاد به قانون اساسي و اصول و مشي و منش اصلاح‌طلبي، معتقد است به‌رغم همه محدوديت‌ها و گلايه‌ها مي‌توان حماسه‌اي ديگر از جنس دوم خرداد آفريد و «دولت سوم خاتمي» را تشكيل داد.» اشاره بيانيه انتخاباتي مهرعليزاده به حماسه دوم خرداد و فراتر از آن، استفاده تبليغاتي از تعبير «دولت سوم خاتمي» آن‌ هم در حالي كه پيش از اين برخي كانديداهاي اصلي جريان اصلاحات از جمله محمد شريعتمداري صراحتا از اين تعبير به عنوان شعار انتخاباتي خود ياد كرد و در ادامه حتي خبرهايي آمد كه «جبهه اصلاحات ايران» شعار «دولت سوم خاتمي» را پيشاپيش براي گزينه نهايي خود در نظر گرفته و تصميم داشت هر كدام از 9 كانديداي خود را كه موفق به عبور از سد نظارت استصوابي شوراي نگهبان شد، با شعار تشكيل «دولت سوم خاتمي» راهي كارزار رقابت با جريان اصولگرا كند كه شعار خود را جلوگيري از تكرار «دولت سوم روحاني» قرار داده است .

ستاد انتخاباتي مهرعليزاده در بيانيه ديروز خود آورده كه «آنچه اهميت دارد خواست و اراده ملت و حيات و تاثير تفكر و جريان اصلاح‌طلبي است و افراد جز نقشي براي نمايندگي اين جريان و اراده مردم را ندارند.»
جبهه اصلاحات ايران اين مدت به ‌كرات بر اين مهم تاكيد كرده بود كه كانديدايي در انتخابات پيش‌رو ندارد و خبرسازي و شايعه‌پراكني با استفاده از عنوان و تعابير موردنظر اين جريان سياسي را رد كرده بود.  شايعاتي كه آذر منصوري، سخنگوي جبهه اصلاحات آن را مصداق «جنگ رواني و خبرسازي رسانه‌هاي مخالف جريان اصلاحات» مي‌داند و آن ‌طور كه به ايسنا گفته، معتقد است:«افرادي عنوان و نام اصلاح‌طلبي را يدك مي‌كشند درحالي كه هيچ نسبتي با گفتمان اصلاحات ندارند و عملا در خدمت جريان رقيب اصلاحات عمل مي‌كنند.»

او كه گفته اين افراد خاصه در بزنگاه‌هاي انتخابات در خدمت جنگ رواني و خبرسازي رسانه‌هاي مخالف جريان اصلاحات قرار مي‌گيرند، اين اقدام را عملي «در راستاي تضعيف و تخريب تصميمات جمعي اصلاح‌طلبان» تحليل كرده و گفته است:«اين نوع افراد و تصميمات‌شان هيچ نسبتي با گفتمان اصلاح‌طلبي و تشكيلات جمعي اصلاح‌طلبان ندارند».

همچنين درحالي كه اخيرا علاوه بر اعلام موضع رسمي جبهه اصلاحات ايران شامل حدود 50 حزب و تشكل اصلاح‌طلب 19 حزب عضو اين جبهه نيز به ‌طور مستقل از جبهه اصلاحات و همراه با يكديگر اعلام كردند كه هيچ كانديدايي در اين انتخابات ندارند شايد به اين دليل كه دو حزب مهمي كه در اين جمع غايب بودند، «اعتماد ملي» بود و «كارگزاران سازندگي» شايعاتي درباره اين دو و به ‌خصوص اولي منتشر شد. چنانكه ازجمله درباره همكاري محمدجواد حق‌شناس، عضو شوراي مركزي اعتماد ملي با ستاد مهرعليزاده، برخي از پذيرش رياست ستاد او و بعضي از تصدي مسووليت رياست شوراي سياستگذاري اين ستاد گفتند اما ديروز الياس حضرتي، دبيركل اعتماد ملي صراحتا هر گونه حمايت تشكيلاتي اين حزب اصلاح‌طلب از هر كدام از 7 كانديداي حاضر در صحنه را رد كرد و در واكنش به توييت يكي از كاربران كه از او درباره حمايت اعتماد ملي از مهرعليزاده پرسيده بود، نوشت:«حزب اعتماد ملي پشت سر هيچ‌كس نرفته و نامزدي ندارد!»

البته وضع كارگزاران و نيز برخي چهره‌هاي سياسي كه به دولت نزديك‌ترند، متفاوت است. آنان سعي دارند كه گفتمان حمايت از نامزدهاي در صحنه را تقويت كنند؛ چنانكه محمد هاشمي همين ديروز ضمن تاكيد بر حفظ احترام چهره‌هاي ردصلاحيت ‌شده چون جهانگيري و لاريجاني به ايلنا گفته است: «اگر طبق مشي و منش آقاي هاشمي رفتار كنند يعني بيايند بين يكي از كانديداهاي موجود بايستند، بهتر خواهد بود.»

به ‌رغم اين اظهارات اما واضح است كه كليت جريان اصلاحات و به بيان دقيق‌تر جبهه اصلاحات ايران هيچ تصميمي براي حمايت از كانديداتوري مهرعليزاده يا همتي ندارد.

در همين حال حسن رسولي به عنوان يكي از اعضای اين نهاد بالادستي در جريان اصلاخات درباره احتمال حمايت از مهرعليزاده و همتي به خبرآنلاين گفته است:«هيچ‌كدام از اين دو بزرگوار جزو ۱۴ نفر پيشنهادي جبهه اصلاحات ايران نبودند. اگر بنابر تصميم جديدي باشد طبعا بايد منتظر باشيم كه مجمع عمومي جبهه اصلاحات در هدف و راهبردهايي كه مصوب شده، تجديدنظر كند. هدف جبهه اصلاحات رسيدن به نامزد واحد از بين كساني بود كه برنامه ارائه دادند و پيشاپيش متعهد شده بودند كه پس از مناظره‌ها و نظرسنجي به نفع نامزد راي‌آورتر كناره‌گيري كنند.»

او گفته كه «نه جناب آقاي همتي و نه جناب آقاي مهرعليزاده جزو آن ۱۴ نفر و جزو ۱۱ نفر و جزو ۹ نفر كه براساس تقاضاي جبهه اصلاحات ثبت‌نام كردند، نيستند. شخصا به ‌دليل سابقه همكاري كه با آقاي مهندس مهرعليزاده دارم براي ايشان آرزوي موفقيت دارم ولي حسب تصميمات كاملا اجماعي جبهه اصلاحات در بين اين 7 نفر ما نامزد برخاسته از ليست‌هاي سه‌گانه ۱۴، ۱۱ و ۹ نفره‌اي كه عرض كردم، نداريم.»

در اين ميان البته اينكه نامزدهاي ردصلاحيت شده چه تصميمي مي‌گيرند، بحث ديگري است اما بعيد است آنان اقدامي در راستاي حمايت از همتي يا مهرعليزاده داشته باشند؛ چنانكه در شرايطي كه تا پيش از اين برخي چهره‌ها همچون تاجزاده صراحتا گفته‌اند كه از كسي حمايت نمي‌كنند و بعيد به نظر مي‌رسد كه چهره‌هايي چون جهانگيري يا حتي لاريجاني از كسي حمايت كنند، ديروز مسعود پزشكيان به عنوان يكي از نامزدهاي اصلي جبهه اصلاحات هم صراحتا اعلام كرد كه هيچ برنامه‌اي براي حمايت از كانديداهاي تاييد صلاحيت شده، ندارد!

منبع: روزنامه اعتماد 9 خرداد 1400 خورشیدی

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *