Home گفتگو گفت و گو با منتخب جوان کنگره 1400 سازمان معلمان و عضو شورای مرکزی
گفت و گو با منتخب جوان کنگره 1400 سازمان معلمان و عضو شورای مرکزی
0

گفت و گو با منتخب جوان کنگره 1400 سازمان معلمان و عضو شورای مرکزی

0
0

فاطمه رضامند جوان ترین عضو شورای مرکزی جدید سازمان معلمان ایران:

چشم‌انداز بهتری برای سازمان و خودم میبینم

لیلا مهداد/سخن معلمسازمان معلمان بالاخره کنگره‌اش را در آخر اردیبهشت برپا کرد تا هم اعضای شورای مرکزی را انتخاب کند و هم هیات بازرسان را. هرچند چشم‌انداز 10 ساله سازمان هم به تصویب رسید.  فاطمه رضامند یکی از منتخبان انتخابات شورای مرکزی در کنگره آخر اردیبهشت‌ماه است؛ جوان‌ترین منتخب. جوانی که آشنایی‌اش با سازمان معلمان به دانشگاه فرهنگیان برمی‌گردد. او که دغدغه آموزش و پرورش را دارد با پشتوانه تجربه فعالیت در دفتر سازمان معلمان شهرری وارد عرصه انتخابات شده. جوانی که چشم‌انداز سازمان معلمان را روشن و امیدبخش می‌بیند. سازمانی که از سال‌های دور دغدغه‌مند فرهنگیان بوده و مطالبه‌گری صنفی را دنبال می‌کند. سازمان معلمانی که اغلب اعضایش بر این باورند بی‌حاشیه مطالبه‌گری صنفی‌اش را انجام داده و برنامه‌های بلندمدتش چشم‌انداز بهتری از آینده فرهنگیان به تصویر می‌کشد. رضامند جرقه علاقه‌مندی‌اش به فعالیت‌های سازمان معلمان را مربوط به چند سال قبل می‌‌داند یعنی از ابتدای ورودش به فعالیت‌های آموزش و پرورش؛ همان دانشگاه فرهنگیان. به باور او همه کسانی که در عرصه نظام آموزشی فعالیت می‌کنند شاهد کاستی‌ها و پتانسیل‌های موجود در این نظام هستند. در ادامه پای صحبت‌های او نشسته‌ایم.

*از چه زمانی با سازمان معلمان آشنا شدید؟

نظام آموزشی ما مانند بسیاری از نظام‌های مشابه‌اش کاستی‌ها و پتانسیل‌هایی به خود می‌بیند. اولین آشنایی من با این نظام برمی‌گردد به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان. هرچند بعد از فارغ‌التحصیلی با سازمان معلمان آشنا شدم.

*شروع این آشنایی چطور بود.

اغلب معلمان دغدغه‌مند هستند. دغدغه آینده، بهبود شرایط و … دغدغه‌هایی که اغلب معلمان را به عضویت سازمان معلمان درآورده است. در ابتدای امر بعد از فارغ‌التحصیلی به عضویت دفتر سازمان معلمان شهرری درآمدم.

*کمی از آن دوران برایمان بگویید. از اینکه این عضویت چقدر به آشنایی بیشتر شما با سازمان معلمان انجامید.

در دوران عضویت در دفتر سازمان معلمان یازده نفر بودیم. یازده نفری که در مورد مسائل مختلف با هم بحث می‌کردیم.جلسات متعددی داشتیم. در همه مسائل با هم همفکری داشتیم. یکی از برنامه‌هایمان بررسی سند تحول بنیادین سازمان بود. برنامه‌های مختلفی داشتیم که سعی می‌کردیم در مسیر اصلی‌اش اجرای شود.  از همان دوران با روال سازمان معلمان و فعالیت‌های صنفی این سازمان آشنا شدم. علاقه‌مندی‌ام به فعالیت‌های سازمان از همان زمان شکل گرفت و تصمیم گرفتم در آینده تاثیرگذاری بیشتری در سازمان داشته باشم.

*درواقع شروع کاندید شدن‌تان در شورای مرکزی به همان دوره و علاقه‌مندیتان به سازمان برمی‌گردد.

از همان زمان علاقه‌مند شدم  و تصمیم گرفتم برای شورای مرکزی کاندید شوم. سازمان معلمان فعالیت‌های گسترده‌ای دارد. به عنوان مثال شورای مرکزی، نهاد مدنی است که به صورت قانونی می‌تواند مطالبه‌گری‌هایی داشته باشد.

*از عضویت تا کاندید شدن‌تان برای شورای مرکزی چند سال طول کشید؟

از دوسال پیش فعالیتم را در سازمان معلمان دفتر شهرری شروع کردم و در انتخابات اخیر کاندید شدم.

*سازمان‌ها، نهادها و تشکل‌های بسیاری در سطح جامعه فعالیت می‌کنند. ویژگی بارز سازمان معلمان برای ترغیب شما به عضویت و حتی کاندید شدن‌تان چه بود؟

نهادها،سازمان‌ها و تشکل‌های بسیاری با نام‌ها و عنوان‌های مختلف در حال فعالیت هستند؛ تشکل‌هایی که گاها فعالیت سیاسی دارند. اما مطالعه اساسنامه سازمان معلمان این اطمینان را به من داده بود که بیشترین فعالت این سازمان در عرصه مطالبات صنفی است. این یک ویژگی برجسته بود. طبیعی بود فردی همچون من که از دل دانشگاه فرهنگیان برخاسته بود به عضویت در این سازمان ترغیب شود.

*می‌توان گفت فاطمه رضامند از ابتدای امر علاقه‌مند در مجموعه تاثیرگذار بوده است.

بی‌شک همین‌طور بوده چون بر این باور بودم اگر قرار است تاثیرگذار و مفید باشم این سازمان فرصت خوبی است.

*مهمترین مزیت سازمان معلمان برای شما مطالبه‌گری صنفی این سازمان بوده نه فعالیت‌های سیاسی صرف که برخی تشکل‌ها دنبال میکنند؟

بله تقریبا.

*کاندید شدن در انتخابات شورای مرکزی ایده شخصی‌تان بود یا توصیه دوستان؟

به دلیل فعالیت‌هایی که در دفتر شهرری داشتم بسیاری  پیشنهاد کاندید شدن را  به من داده بودند اما بالاخره براساس علاقه‌ای که داشتم، کاندید شدم تا امکان به وجود آوردن فرصت جدیدی را به خودم بدهم.

*احتمال انتخاب شدن‌تان در شورای مرکزی در میان رقبای دیگر را می‌دادید؟

پیش‌بینی؟ نمی‌دانم بالاخره یک انتخابات بود و هر کسی که کاندید می‌شد می‌توانست هم برند شود و هم نه. یعنی یک کاندیدا هم می‌تواند به احتمال انتخاب شدندش فکر کند و هم رد شدندش. ولی من امید داشتم به اینکه انتخاب شوم. تا حدودی پیش‌بینی می‌کردم جزو منتخبان باشم.

*و احساساتان در زمان منتخب شدن؟

خیلی خوشحال بودم. وقتی انتخاب شدم نور امیدی در دلم روشن شد. امیدی که می‌گفت بله می‌شود. می‌شود اگر فرد تلاش کند و نسبت به مسائل بی‌اعتنا نباشد. ان انتخابات به من نشان داد هر فردی که دغدغه انجام کاری را داشته باشد این فرصت برایش وجود دارد. اینکه بتواند در جایگاهی قرار بگیرد که بتواند مفید فایده باشد.

*به این فکر کرده‌اید در چه بخش از شورا به فعالیت‌تان ادامه بدهید؟

تصمیم یا برنامه خاصی ندارم. اولویت من آموزش و پرورش است. مسائل مربوط به شورای عالی آموزش و پرورش یا هر بخشی که فکر کنم، می‌توانم در بهبود شرایط آموزش و پرورش تاثیرگذار باشم قطعا این کار را می‌کنم.

*به فعالیت در کدام‌یک از کارگروه‌ها اندیشیده‌اید؟

فعلا تصمیمی در این زمینه نگرفته‌ام. کارگروه‌ها زیاد هستند. به اینکه کدام کارگروه را انتخاب کنم فکر نکرده‌ام.

*مطالعه‌ای در زمینه فعالیت‌کارگروه‌های مختلف داشتید؟

 تا حدودی. شورای مرکزی بخش توسعه و پشتیبانی، صنفی و سیاسی و … را به خود می‌بیند.

*به نظر شما کدام کارگروه میتواند تاثیرگذاری بیشتری بر مطالبات صنفی داشته باشد؟

شاید کارگره صنفی یا بخش ستادی. به نظر می‌رسد برای تاثیرگذاری در مطالبه‌های صنفی این دو کارگروه بتوانند نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشند.

*به نظر شما این کارگروه‌ها عملکرد مثبتی داشتند؟ با توجه به اینکه بسیاری از مطالبات معلمان هنوز روی زمین مانده‌اند؟ تصمیم یا برنامه‌ای برای پویاتر شدن این کارگروها دارید تا نسبت به گذشته تاثیرگذارتر باشند؟

این شورا یک تیم و گروه است. من به شخصه نمی‌توانم به تنهایی برنامه‌ای داشته باشم و آن را پیش ببرم. به نظرم همه افراد این شورا باید با تعامل و اتحاد در تدوین و اجرای برنامه‌ها پیش بروند. البته قرار است پنجشنبه همین هفته جلسه‌ای داشته باشیم تا اعضا بیشتر با هم آشنا شوند

*قبل از انتخابات اعضا تا چه اندازه با کاندیداها و فعالیت‌هایش آشنا شدند تا بتوانند به پشتوانه آن انتخاب درست‌تری داشته باشند.

به شخصه تعدادی را به واسطه نامشان می‌شناختم یا خبرهایی که درباره‌شان در سخن معلم خوانده بودم. آشنایی با برخی از کاندیداها هم برمی‌گردد به جلسات و کنگره‌ای که دوسال پیش برگزار شد.درواقع آشنایی‌ اعضا به شکل منسجم نبود اینکه مثلا در مورد موضوعی با هم صحبت کرده باشند و حتی بخواهند تصمیم مشترکی بگیرند. به نظرم هر میزان اعضا با هم تعامل داشته باشند راحت‌تر می‌توانند از تصمیمات و برنامه‌هایشان بگویند.

*کنگره اخیر و انتخاباتی که سازمان معلمان پشت‌سر گذاشته را چطور ارزیابی می‌کنید؟

این کنگره به شکل مجازی برگزار شد. اتفاقی که فرصت بیشتری هم به کاندیداها و هم اعضا داد. مجازی بودن کنگره کمک کرد تا کاندیداها از اهداف و برنامه‌هایشان بگویند، البته رزومه‌هایی که کاندیداها ارائه دادند به شناخت آنها در میان اعضا کمک کرد.در حقیقت این کنگره و مجازی بودنش کمک کرد تا اعضا تعامل بیشتری با هم داشته باشند. این کنگره با استانداردهای لازم انتخاباتش را بر پا کرد. به نظرم حقی در این انتخابات ناحق نشد وقتی من با کمترین سابقه در میان منتخبان هستم به این معناست که برای همه فرصت بوده است.

*و اما چشم‌اندازی که شما برای سازمان و در راستای آن برای خودتان به عنوان منتخب شورای مرکزی متصورید؟

 

برای سازمان چشم‌انداز خوبی را می‌بینم و همین‌طور برای خودم. خیلی از کسانی که در شورای مرکزی هستند و تجربه بیشتری از من دارند من شاید بتوان گفت 6 یا 7سال است که وارد عرصه  آموزش و پرورش  شدم. در این مدت کم من ظرفیتهای بسیاری در آموزش و پرورش دیدم که به خوبی و درستی از آنها استفاده نمیشود و اگر یک برنامه‌ریزی درستی استفاده شود خیلی از این ظرفیتها میتواند منابع انسانی و اقتصادی باشد. میشود از این ظرفیتها استفاده کرد من فکر میکنم سازمان معلمان میتواند در این راستا فعالیتهایی داشته باشد تا از این ظرفیتها استفاده بهتری شود. برای همین چشم‌انداز بهتری برای سازمان و خودم میبینم.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *