Home یادداشت گروه های نوظهور
گروه های نوظهور
0

گروه های نوظهور

0
0

در دولت تدبیر و امید تشکلها با امید بیشتر به تدبیر در امور تشکلهای خود پرداختند. نتایج ارزنده این هم اندیشی را می توان در جلسات مشترکی که تشکلها با یکدیگر برگزار کرده اند مشاهده نمود. یکی از این نتایج ارزشمند بررسی وضعیت معلمانی بود که کاندید نمایندگی مجلس شده و صلاحیتشان نیز تایید گشته بود. 
هم اندیشی یکی از مولفه های ضروری دموکراسی می باشد. انتظار می رفت که معلمانی که می خواهند نماینده صنف خودشان باشند سابقه فعالیت و توانمندی هایشان توسط تشکلها بررسی و تایید گردد. به همین جهت تشکلهای معلمان که همسو با دولت بوده و قصد اصلاحات در جامعه را دارند با تشکیل ائتلاف فرهنگیان مبادرت به این مهم نموده و با تلاش خود در صدد برآمدند که در لیستی مشترک با اصلاح طلبان معلمان توانمند را معرفی کنند. 
هر چند که معلمان خود را از سایر اقشار و صنوف جدا ندانسته و مجلس را جایگاهی می دانند که باید افراد متخصص و متعهد به آن راه یابند و صرفا داشتن یک شغل، قومیت، حرفه و سمت و حتی جنسیت برای ورود به مجلس اولویت اول نمی باشد به همین جهت در تایید معلمان کاندید شده ویژگی ها و توانمندی های آنان برای ورود به مجلس مد نظر قرار گرفت.
 سابقه تاریخی نشان داده است که نمایندگانی از قشر و صنف خاصی الزاما به طرح مطالبات هم صنف خویش نپرداخته اند. همان طور که به کرات مشاهده شده است نمایندگانی که برای اخذ رای، قشر محروم و مستضعف را در شعارهای خود نشانه گرفته اند پس از دست یابی به هدف شعارهای خود را فراموش کرده اند.
این امر تشکل های صنفی گروه های اصلاح طلب را واداشت که در طرحی هماهنگ ضمن بررسی کارشناسانه معلمان کاندید، از آنها میثاق نامه ای نیز برای تعهد و وفادری به شعارهای خود اخذ نمایند.
در این بحبوحه نیز گاهی شاهد گروه های نوظهوری هستیم که در آستانه انتخابات وارد عرصه رقابت شده در حالی که بیشترین دست آورد خود را تایید صلاحیت می دانند داعیه نمایندگی قشر عظیم معلم را دارند. انتظار می رود که این عزیزان نیز با درایت بیشتر و توجه به مسئولیت خطیری که در پیش روی ملت ایران است همسو با تشکل های معلمان حرکت کنند و از تک روی بپرهیزند.
همدلی و همراهی و پرهیز از خود محوری و خود پرستی از شرایط پیروزی در صحنه رقابتی است که پشت آن اراده مردم قرار گرفته است. در صورتی که حرکت های خودجوش و دفعی که شائبه های فراوان نیز به همراه دارد نمی تواند در رسیدن معلمان به مطالبات خویش موثر افتد. 
داشتن توانمندی صنفی و درایت سیاسی جزو لوازم یک نماینده است. این ضرورت و الزام نه تنها در عرصه سیاست بلکه در همه عرصه ها قابل درک است چه بسا دین دارانی که بدون درایت و شعور سیاسی تبدیل به خوارج شدند. 
شهامت و شجاعت، قانون مندی و تدبیر، تیز بینی و دور اندیشی، ظلم ستیزی و ظالم گریزی، اخلاص و تواضع، نظم و انظباط، سعه صدر و حسن تدبیر، صداقت در رفتار و گفتار قطعا اولویتهایی است که بر جنسیت، قومیت، شغل و حرفه، فامیل بودن و همشهری بودن ارجحیت دارند. به این امید که در انتخابات پیش رو با تدبیر کاندیدهای اصلح شناسایی و انتخاب شوند. 

فرزانه دشتی 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *