Home اخبار چهارمین کنگره سازمان معلمان ایران
چهارمین کنگره سازمان معلمان ایران
0

چهارمین کنگره سازمان معلمان ایران

0
0

چهارمین کنگره سالانه “سازمان معلمان ایران” در سال 97 برگزار شد.
در بخش اول که با حضور نمایندگان قریب به ۲۰ استان از اقصی نقاط کشور در روز بیستم اردیبهشت ماه در تالار اجتماعات دبیرستان دکتر شریعتی تهران برگزار شد، ابتدا اعضای حاضر کلیات و فصول اساسنامه و نیز مرامنامه سازمان را بررسی و تصویب کردند و در بخش تریبون آزاد، تعدادی از حاضرین به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
بخش دوم با قرائت پیام سید محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق کشورمان که به طور ویژه برای این کنگره صادر شده بود، توسط دبیر کل سازمان معلمان ایران آغاز شد و در ادامه ضمن بیان تاریخچه ی تشکیل سازمان و مسیر حرکت و کنش های ۲۰ ساله ی آن ادامه یافت.
علیرضا هاشمی سِنِجانی ضمن اشاره به ارزشهای حاکم بر سازمان، یعنی حقیقت طلبی، عدالت خواهی و اخلاق گرایی اظهار داشت:

پیوندی قوی بین نهاد تعلیم و تربیت، سیاست و اقتصاد در سازمان معلمان ایران وجود دارد و دلیل تاکید بر سیاست در کنار تعلیم و تربیت این است که بدون یک حکومت مردم سالار، قانونمدار و توسعه گرا، قطعا شاهد عدالت، آزادی و امنیت در جامعه نخواهیم بود.

وی افزود: تاکید ما بر سیاست، تاکید امروز ماست اما تاکید ما بر تعلیم و تربیت، تاکید هر روز ماست. و در نگاه سازمانی ما، تعلیم و تربیت مهمتر از سیاست و اقتصاد است.

ایشان در فراز دیگری از سخنانش ضمن نقل جمله ای از مرحوم بازرگان گفت:

نهاد دموکراتیک، نهان دموکراتیک می خواهد و مادامیکه دموکراسی را آموزش ندیده و نهانی نکرده باشیم، ممکن است در عمل، از بسیاری مسئولان، که امروز مورد نقد ما هستند، بدتر و ضعیف تر عمل کنیم.

دبیر کل سازمان معلمان ایران تاکید کرد:
امروز؛ سازمان نه دنبال تقابل است و نه تهاتر، بلکه با عنایت به شرایط ملی، منطقه ای و جهانی، به دنبال تفاهم و تعامل بوده و ضمن تاکید بر مذاکره و گفتگو با مسئولین، ابتدا باید خود را نقد و تقویت کنیم.

وی تاکید کرد:
سازمان نه قدرت و نه تصمیم گیران را “تابو” می داند که به آنها نزدیک نشود و نه آن را “توتم” می داند که برای رسیدن به آن، به هر قیمت و هر روشی متوسل شود.

علیرضا هاشمی گفت:
ما باید سازمان را در دو مسیر به موازات هم پیش ببریم؛

*نخست آنکه به دنبال انسجام تشکیلاتی باشیم و با تقویت ارتباط تشکیلاتی، از تکروی و فردگرایی بپرهیزیم.

**دوم آنکه نیازمند انسجام گفتمانی هستیم و ضمن تعریف سازمان ذیل مشی اصلاح طلبی ای که به اصلاح جامعه به صورت تدریجی، قانونی، مسالمت آمیز، دموکراتیک و مبتنی بر گفتگو، باور دارد، بر پایبندی سازمان در چهارچوب گفتمان جمهوری اسلامی و عدم عبور از مرزهای اصلاح طلبی، تاکید کرد و گفت: سازمان معلمان با افراد یا گروههایی که افکار خام، براندازانه و خیالپردازانه دارند، یا خود جمهوری اسلامی را، بیماری لاعلاج می دانند، مرزهای کاملاً مشخصی دارد.

ایشان در فراز پایانی سخنان خود بر دو نکته تاکید کرد:
۱-در شرایط کنونی که دولتِ برآمده از خواست و رای مردم با فشارهای متعدد خارجی و داخلی روبروست، “سازمان معلمان ایران” بر خود وظیفه می داند بطور جدی از دولت که دستاورد تلاش میلیون ها ایرانی دلسوز و امیدوار است حمایت کند تا مبادا یاس و ناامیدی بر جامعه مستولی گردد.

۲-در شرایط جهانی و خروج آمریکا از برجام، بطور جدی از مسئولین عالیرتبه نظام می خواهیم با توجه بیشتر به مشکلات مردم، رفع حصرها، حبس ها،محرومیت ها، محدودیت ها و حل مشکلات مردم که بزرگترین سرمایه و پشتوانه ی انقلاب اسلامی در گرداب حوادث گوناگون بوده اند، با تاکید بر نیروی درون زا و خلق هم افزایی از طریق فراهم نمودن زمینه ی یک “گفتگوی ملی” این تهدید را به فرصت تبدیل نمایند.

وی همچنین به نمایندگان و اعضای شوراهای استانی سازمان توصیه کرد به مصداق بیت زیر از مولانا، به توسعه و تقویت تشکیلات سازمان در استانها و شهرستان ها بپردازند و حامل مشعل پرنور و پرتلاش سازمان در مناطق خود باشند.

“وقت تنگ است و چراغم ابتری
زو بگیرانم چراغ دیگری”

همچنین در پایان این مراسم، پروانه ی فعالیت و پرچم سازمان معلمان به مثابه یک مشعل، به نمایندگان منتخب استانها تحویل شد و انتخابات شورای مرکزی و هیئت بازرسی “سازمان معلمان ایران” به صورت الکترونیک برگزار گردید و افراد منتخب معرفی شدند.
منتخبین برای تصدی سه ساله در شورای مرکزی به ترتیب آرای ماخوذه به شرح زیر می باشند:
15 نفر اعضای اصلی شورای مرکزی: طاهره نقیی، محمد داوری، رامین کریمی نیا، یوسف بهارلو، مونا امیدی، علی تفکری، مسلم ورمزیار، گودرز بهرامی، رفیق مصطفایی، شبنم حیرانی، محمد تقی سبزواری، عباس کاظمی، حشمت اله عبدی، طاهره ملک زاده، مهرداد اسلامی
و 5 عضو علی البدل شورای مرکزی به ترتیب: اسماعیل خیرآبادی، اکبر زارعین، حمید سروش زاده، یوسف اصغری، علی حسنی پارسا
سه عضو اصلی بازرسان به مدت یک سال: منیژه رئیسی، منوچهر آزادگان، فرزانه دشتی و دو عضو علی البدل شکرالله برادری و محمد رضا رضایی

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *