Home یادداشت کرونا و فرصتی به نام “شاد” برای آموزش
کرونا و فرصتی به نام “شاد” برای آموزش
0

کرونا و فرصتی به نام “شاد” برای آموزش

0
0

محمود صفدری

مسئول سازمان معلمان خراسان شمالی

🔹هرچند نام کرونا با رنج بیماری و اندوه مرگ همراه است اما اگر دقیق تر به این ویروس عالمگیر بنگریم، این ویروس مردم آزار، می تواند منشاء خیر هم باشد.

شاید هیچگاه تصور نمی شد روزی فرا برسد در کشوری با ساختار سنتی نظام آموزشی که سالهاست تقریباً با یک روش خاص محتوای کتب درسی توسط معلم به دانش آموز منتقل می شود و از دیگر سو در بی عدالتی، فقر فراگیر و بی برنامگی شهره است، به سرعت تغییرات بزرگی در شیوه های آموزش و پرورش ایجاد شود، باورناپذیر می نمود اما امروز شاهدیم که به لطف کرونا، این تغییرات بزرگ در زمانی کم، به وقوع پیوسته است.

بعنوان پدری که دو دانش آموز ابتدایی و متوسطه اول دارم از یکسو و بعنوان مدیر یکی از مدارس روستایی متوسطه اول از دیگر سو، تصور نمی کردم طراحی و اجرای ضرب الاجلی نرم افزاری داخلی که بتواند میزبان حداقل پانزده میلیون کاربر، اعم از مدیر، تا این حد بتواند پاسخگوی تمام یا بخش کثیری از نیازهای آموزشی و پرورشی بوده و تا این حد در این کارکرد خود موفق باشد.
امروز “شاد” تقریباً همه ی ظرفیت هایی لازم برای یک بستر آموزشی را فعال کرده و برای کسانی که بخواهند با آن کار کنند، کارکردهای مناسب و مفیدی فراهم آورده است.
قابلیت هایی نظیر امکان برقراری ارتباط صوتی، تصویری، پخش زنده، حضور و غیاب و سایر نظر سنجی ها، طراحی آزمون، اجرا و تصحیح آن و دیگر قابلیت هایی که روز به روز مطابق نیاز کاربران، به آن افزوده می شود.

البته این به آن معنی نیست که “شاد” فاقد اشکال است که در جای خود به طرح نارسایی های درونی و بیرونی آن خواهم پرداخت اما وقتی خط سیر راه اندازی و بروزآوری آن را در مدت قریب به یکسال، از نظر می گذرانیم، نمره قابل قبولی به آن تعلق میگیرد.
روزهای اول را یادمان هست؛ یک دست افزار ساده با کمترین کارکرد-فقط برای آن که باشد-.
اما امروز همین دست افزار می نمایاند، که آمده است تا کاری درخور دانش آموزان و شایسته ی معلمان انجام دهد، که به نظر میرسد با رفع ایرادات نرم افزاری در نسخه های بعد، بتواند به این مهم دست یابد.

به هر روی کرونا باعث گشایش فصل جدیدی در نظام آموزشی کشور شد که می توان با رفع ایرادات و تقویت امکانات آن، بعنوان دستاورد بزرگی از این روزهای غمبار نام برد و در سالهای آینده هم استفاده از آن را در بخشی یا همه ی بخش های آموزش، اختیاری یا حتی الزامی کرد.

منبع: کانال تلگرامی شاد http://t.me/shadmedu9899

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *