Home یادداشت کتاب درسی یا بولتن سیاسی
0

کتاب درسی یا بولتن سیاسی

0
0

•    عليرضا هاشمي سنجاني / دبير کل سازمان معلمان ايران

   کتاب علوم اجتماعي سال چهارم رشته علوم انساني يکي از سياسي ترين کتاب هايي است که در طول سال هاي تدريسم مجبور به تدريس آن شده ام. اين کتاب در راستاي بومي کردن (اسلامي کردن) علوم انساني و توسط يک روحاني دانشگاه ديده (حجت الاسلام دکتر حميد پارسانيا ) به نگارش در آمده است.
دانشجويان و اساتيد علوم انساني بايد اين کتاب را به عنوان يک پديده مورد بررسي ويژه قرار دهند و بررسي كنند چگونه نوشته اي که در نهايت مي‌توانست يک بولتن سياسي باشد، سر از آموزش و پرورش در آورده و به عنوان يک کتاب درسي به جامعه عرضه شده است.
کتاب مسيري را انتخاب کرده که به بيداري اسلامي برسد و نويد يک امپراتوري اسلامي را مي دهد ( پيش به سوي يک دولت اسلامي با جمهوري هاي آزاد و مستقل "ص 130")؛ نويسنده محترم در فضاي گفتاري دولت نهم و دهم آماده مي شود که مديريت جهاني را به دست گيرد و تصويري که از غرب ارائه مي دهد (‌حيوان فرتوتي که زمين گير و آسيب پذير است "ص99 ") مي باشد. نويسنده با رگباري از فحش هاي سياسي غرب را در خيال خود ضربه فني كرده و پيروز از ميدان مبارزه با غرب بيرون مي آيد. اصطلاحاتي همچون امپرياليسم ، استعمار، سکولاريسم، اومانيسم، دئيسم، آمپريسم، ناسيوناليسم، راسيوناليسم، ماترياليسم، مارکسيسم، پروتستانيتسم، ليبراليسم، فراماسونري، کمونيسم، سوسياليزم،الحاد و …. در صفحات مختلف کتاب رژه مي روند و دانش آموزان بي پناه مجبور به نوشيدن اين شبه داروي تلخ و معلمان مجبورتر از آنان ، براي تدريس اين توهمات ؛ تبديل اين امور پيچيده و مهم به امري ساده ، مهم‌ترين ويژگي اين کتاب است .
غرب خلاصه مي شود در چند اصطلاح و با چند جمله، باطل بودن آنان به راحتي غير قابل تصور اثبات مي شود. تئوري جامعه متوهم را شنيده‌ايد؛ جامعه اي که در فضاي ذهني و غير تاريخي مي انديشد و بر اساس قوه خيال حرکت مي کند و از دريچه سياست و ايدئولوژي با واقعيت ها روبه‌رو مي شود ، جامعه اي غرق در سياست زدگي.
کتاب فاجعه بار است از اين جهت که به جاي حرکت از واقعيت به سوي آرمان ها بالعکس از آرمان‌ها به سوي واقعيت ها مي رود و بر اساس توهم ذهني خود با واقعيات جهان مدرن ، علم جديد و خصوصا علوم انساني مواجه مي شود. طبيعي است که واقعيات را درک نکرده و بر اساس يک توهم در مقابله با غرب ، پيروز و سربلند بيرون مي آيد. برخورد کتاب با غرب و مدرنيته و حتي لايه هاي عميق آن مانند علم جديد برخوردي کودکانه و متوهمانه است . با آرزو و آرمان نمي توان علمي را پايه گذاري کرد، قدرت سياسي سعي در تبديل يک پروسه طبيعي به پروژه داشته است در حالي که مي‌دانيم يک نظام معرفت شناسانه بر اساس يک برنامه سياسي شکل نخواهد گرفت.
درباره اين کتاب و برادران دوقلوي آن (جامعه شناسي 1و2 ) باز هم خواهم نوشت ولي از مسئولان وزارت آموزش و پرورش انتظار دارم بازنگري در اين کتاب ها را هر چه سريعتر در دستور کار خود قرار دهند و ما در سال تحصيلي آينده شاهد اين نوع کتاب ها در مدارس نباشيم.
مسئولان آموزش و پرورش بايد به ديدگاه هاي رئيس جمهور منتخب التزام داشته باشند.
دکتر روحاني در مصاحبه اي که در پايگاه خبري آفتاب موجود است بيان مي‌كند:
" من قبول دارم هر نظام سياسي اجتماعي ، تاکيدات ايدئولوژيک و سياسي روي آموزش و پرورش دارد ولي در کشور ما نگاه سياسي و ايدئولوژيک به آموزش و پرورش خيلي شديد است. "
روزنامه قانون
 شنبه, 21 شهريور 1394 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *