Home انتخاب سردبیر چرا نادر جهان آرای مدیر کل سازمان آموزش و پرورش گیلان بر کنار شد؟
چرا نادر جهان آرای مدیر کل سازمان آموزش و پرورش گیلان بر کنار شد؟

چرا نادر جهان آرای مدیر کل سازمان آموزش و پرورش گیلان بر کنار شد؟

0
0

نزاع بر سر شایستگی و ناشایستگی

عزیز قاسم زاده

سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان

نادر جهان آرای مدیر کل آموزش و پرورش گیلان به طور ناگهانی دیروز(یک شنبه 15 تیر) از مقام خود کنار گذاشته شد.در سرزمینی که قاعده بر حضور ناشایستگان در پست های مدیریتی است،باید از یک سو بر حضور کسی چون جهان آرای در چنین جایگاهی متعجب گشت و اینک در برکناریش تامل ورزید و دلایل آن را واکاوی نمود تا راز این عزل را نیک تر دریابید.انتخاب مدیران در ایران عمدتا محصول عواملی غیر از شایسته سالاری است.این عوامل ترکیبی از ذهنیت ایدئولوژیک یا وفاداری چهار فصل به ایدئولوژی رسمی و مولدات و محصولاتش هرچند نامرغوب و نامطلوب است و دیگر لابی های نمایندگان مجلس با وزیر و مدیران سطح بالای کشور برای تکیه زدن این جایگاه توسط وفاداران آن هاست.
ابن الوقتی و منفعت طلبی و موقعیت طلبی و زمان شناسی البته نه در راستای منافع ملی بلکه اتخاذ تاکتیک های مناسب در جهت هماهنگی با آنچه دستگاه ها و بلندگوهای حکومتی می گویند، از شاخصه های سیستماتیک برای انتخاب مدیران توسط نیروهای فوقانی قدرت است.حال آنکه انتخاب جهان آرای از آغاز محصول هیچ یک از این عوامل معمول و مرسوم نبود و از خلاف آمد عادت مدیری شایسته و با کیاست بر مصطبه ی ریاست تکیه زده بود. که با لابی هیچ نماینده و ساز و کارهای متعارف ناموزون بر سر کار نیامد اما بر اساس همان ساز و کارهای مرسوم،غیر اخلاقی و پیشامدرن از سمت خود کنار گذاشته شد.
اما جهان آرای چه کرد که در گام نخست نمایندگان مجلس یازدهم استان گیلان لازم دیدند همه ی وظایف تقنین و ذاتی نمایندگی را فرو گذارند و با لابی با وزیر و دیگر نهادهای آشکار و نهان همه ی هم خود را برای برکناری او معطوف سازند.
۱_جهان آرای صندلی و قدرت برایش هدف و آرمان نبود بلکه برای آرمانش صندلی را وسیله می دید این دو جهان بینی متفاوت دو نوع انسان متعارض خلق می کند.گروه اول وقتی می روند نام و یادشان با خودشان می رود اما گروه دوم وقتی می روند تازه متولد می شوند و از شایستگیشان دیگران سخن می گویند.
۲_جهان آرای به مدرنیسم باور داشت.تحصیلات آکادمیک داشت.از نظریه های جامعه شناسی به خوبی مطلع بود.آفت و خطرات استبداد را به درستی می شناخت.دلسوز ایران و آموزش و پرورش بود و با صبوری و متانت و عقلانیت در این راه می کوشید.
۳_جهان آرای به نهادهای مدنی و نقش نظارتی آنها بر قدرت و نتایج خجسته ی مترتب بر این امر ایمان داشت.کانون صنفی معلمان بیست سالی است که در سطح کشور به کنشگری قانونی و مدنی مشغول است.جهان آرای اولین مدیرکل آموزش و پرورش گیلان بود که در راستای عملی کردن احترام به نهادهای مدنی روابط خوبی با کانون صنفی فرهنگیان گیلان برقرار نمود و برای برگزاری همایش ها نهایت همکاری را با این نهاد مدنی برقرار می کرد و در دوران او کانون صنفی فرهنگیان گیلان دو همایش موفق را برگزار نمود.
۳_جهان آرای اهل برخورد با جامعه ی معلمان به علت افکار و عقاید صنفی نبود و از همین رو اجازه دخالت به ارگان ها و نهادهای بیرون را برای پرونده سازی علیه فعالان نمی داد و در حد وسع و توان خود صادقانه حامی کنشگران صنفی بود و اجازه نمی داد هیئت های تخلف آموزش و پرورش به تضییع حقوق صنفی معلمان بکوشند و به خاطر تحصن و اعتراض و تجمع کسی دچار محرومیت از سوی آموزش و پرورش شود‌.
۴_جهان آرا اهل تعامل با دستگاه های دولتی و ارگان های رسمی بود اما برای خودش خط قرمز داشت.او برای عزل یا تعویض مدیران از هیچ کسی مشورت نمی گرفت گرچه برای انتصاب مدیران به ساز و کارهای مرسوم و معمول تن می داد اما هرگز استقلال خود را از دست نداد.
۵_جهان آرای اهل تسامح منفعت طلبانه با نمایندگان مجلس که رکن مهم انتخاب مدیرکل ها در سطوح مختلف ادارجات استانی هستند،نبود و صد البته چنانچه پیشتر گفته شد او اهل معامله با نهادهای پشت پرده در جهت تمکین و تسلیم خواسته های آنها شدن،نبود.

در بر کناری دکتر نادر جهان آرای پنج عامل فوق نقش اصلی و حیاتی داشتند.اکنون کسی که بر جایگاه ایشان تکیه زده باید نیک بیندیشد راز محبوبیت جهان آرای مدیر کل بودن او نبود بلکه اتکا او به خویشتن خویش بودنش بود.

جهان آرای هم معنای زندگی را می داند و هم معمای زندگی را و هرکس راز این دو را به نیکی دریابد سرنوشت او در ایران سرنوشت همه ی مغضوبانی است که محبوب ملت شده اند.تاریخ آیینه ای برای نمایش این مدعاست.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *