Home دیدگاه چالشي به نام هسته سخت اصلاحات و شوراي عالي سياستگذاري
چالشي به نام هسته سخت اصلاحات و شوراي عالي سياستگذاري
0

چالشي به نام هسته سخت اصلاحات و شوراي عالي سياستگذاري

0
0
سهيل گوهري

در مصاحبه اخير دكتر حجاريان با «اعتماد» به موردي با عنوان هسته سخت اصلاحات اشاره شده و آن را راهبردي براي مقابله با جريان برانداز و حتي آفت داخل جريان اصلاحات دانسته‌اند.

در مورد اين هسته ابتداي امر بايد تكليف جريان اصلاحات با نهادهاي حال حاضر و تصميم‌گير مشخص شده و جايگاه آنها مورد ارزيابي قرارگيرد. به عنوان مثال بايد بررسي كرد شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان كه عمر آن به ۵ سال نمي‌رسد چه دستاوردي داشته و چه نقدهايي به آن وارد است. پس از آسيب‌شناسي تصميم بگيريم اين نهاد آيا بايد منحل شود يا كاركرد آن تغيير كند البته تشكيل هسته سخت اصلاحات نبايد منافاتي با اين نهاد داشته باشد. پس در ابتدا بهتر است مشخص شود اين نهاد كه تاكنون ۲ انتخابات شورا و مجلس شوراي اسلامي همچنين رياست‌جمهوري دوازدهم را با موفقيت پشت سر گذاشته چه اشكالاتي در كارش بوده كه با پيروزي ناديده گرفته شده؟ مثلا تكليف افرادي از احزاب مختلف كه به راي شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان در خصوص ليست انتخاباتي شوراها تمكين نكرده و ليست انتخاباتي مجزا دادند در اين شورا چه شده؟ آيا احزاب آنها مورد بازخواست قرار گرفتند؟آيا با محدوديت در اين شورا مواجه شدند يا كمافي‌السابق به كار خود ادامه مي‌دهند؟

در مورد هسته سخت به اصطلاح هرچه سخت‌تر باشد و تعداد افراد آن كمتر باشد بهتر مي‌تواند تصميم بگيرد و مقبوليت بيشتري بين اصلاح‌طلبان دارد. نكته ديگر آنكه اين حلقه در واقع مي‌تواند شوراي رهبري اصلاحات باشد و تصميمات را از فردي و ريش سفيد فردي به شيخوخيت شورايي تغيير دهد اما نكته مهم اينكه افراد اين هسته چه شاخصه‌هايي بايد داشته باشند و در مورد شاخص‌ها چه افرادي مي‌توانند تصميم بگيرند؟ اينها ابهاماتي است كه بايد روشن شود در صورت بي‌پاسخ ماندن اينها اختلافات جدي بين اصلاح‌طلبان پيش خواهد آمد. نكته مهمي كه دكتر حجاريان در مصاحبه خود به آن اشاره كردند مقابله اين هسته با خطر ميليتاريسم خارجي و داخلي‌ است كه در صورت بروز اين خطر نه فقط اصلاح‌طلبان كه جريان با ريشه رقيب نيز مي‌تواند در آن حلقه قرار گيرد. در جاي ديگري مصاحبه‌اي از ايشان منتشر شد كه اشاره داشتند محال است بگذارند دولت به اصلاح‌طلبان برسد پس با اين حساب و فرض درست بودن اين فرضيه بهتر آن است كه به جاي هسته سخت اصلاحات عنوان آن را به هسته سخت عقلانيت تغيير دهيم. حضور افرادي چون ناطق نوري با اينكه به جناح اصلاحات منتسب نيست در اين هسته مي‌تواند راهگشا باشد. نكته مهم ديگر موضع‌گيري و نظرات ناشي از اعتقادات قلبي اصلاح‌طلبان در خصوص مسائل اجتماعي است و رابطه اين گونه مسائل و دغدغه‌ها با احزاب و هسته سختي كه از آن صحبت مي‌كنيم، مشكل ديگري كه ممكن است با آن مواجه شويم فضاي امنيتي است كه در شرايط حساس ممكن است با آن مواجه شويم با تمام پيشرفت‌هايي كه رسانه‌هاي جمعي همچنين فراگيري شبكه‌هاي اجتماعي داشته باز هم در چنين شرايطي امكان برقراري ارتباط با اين هسته دچار مشكل مي‌شود؛ كما اينكه بعد از اتفاقات سال ۸۸ و مساله حصر برقراري ارتباط با محصورين به كل قطع شد و با فضاي پر چالشي كه سپهر سياسي ايران با آن دست به گريبان است هيچ تضميني وجود ندارد ديگر شاهد چنين اتفاقاتي نباشيم و اين نيز از مشكلات احتمالي ارتباط‌گيري با آن هسته است.

قطع يقين زنده ماندن اين جريان كه سال‌هاست مورد بي‌مهري واقع شده و به راي و اقبال مردم نفس مي‌كشد پاسخگويي و شفافيت در قبال همين مردم است و حق دارند در فضايي غير از فضاي پرهيجان انتخابات نظرات بزرگان اصلاحات را بشنوند. بهتر است هر تصميمي هم قرار است گرفته شود بعد از پاسخگويي و واكنش بدنه جامعه نسبت به اين پاسخگويي باشد.

فعال سياسي اصلاح‌طلب

منبع: روزنامه اعتماد 13 تير 97

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *