Home گزارش پيگيري وضعيت كارگران بازداشتي
پيگيري وضعيت كارگران بازداشتي
0

پيگيري وضعيت كارگران بازداشتي

0
0

نمايندگان از مذاكره با رييس مجلس در مورد حواشي تجمع روز كارگر مقابل مجلس گفتند

پيگيري وضعيت كارگران بازداشتي

150 دقيقه رايزني غيرعلني هم نتوانست ديدگاه‌هاي مجلس و دولت را به هم نزديك كند

نه «موقت» بهارستان به گراني بنزين

 فائزه عباسي

تقريبا يك هفته پيش بود كه به مناسبت روز جهاني كارگر تجمعي در مقابل مجلس شكل گرفت و كارگران و حاميان حقوق كارگري مقابل مجلس در اعتراض به وضع موجود تحصن كردند، اما اين تجمع مانند تجمعاتي كه معمولا مقابل مجلس شكل مي‌گيرد و در نهايت بعد از چند ساعت جمعيت متفرق مي‌شوند، به پايان نرسيد و 35 فعال كارگري، دانشجويي و رسانه‌اي حاضر در اين تجمع در روز جهاني كارگر بازداشت شدند. خبري كه در روزهاي گذشته با واكنش برخي نمايندگان همراه شده و بازتا‌ب رسانه‌اي نسبتا گسترده‌اي نيز به ‌همراه داشت.

از چه مي‌ترسيم؟!

غلامعلي جعفرزاده‌ايمن‌آبادي، نماينده رشت درباره بازداشت معترضان مقابل مجلس و پيگيري نمايندگان در اين رابطه به «اعتماد» مي‌گويد: «ما بايد طبق قانون اساسي به گروه‌هاي صنفي اجازه راهپيمايي بدهيم و نبايد بترسيم. مگر مي‌شود بگوييم روز معلم، روز كارگر و… اين افراد راهپيمايي نكنند؟! ما از چه چيزي مي‌ترسيم؟! اين افراد و گروه‌ها مي‌خواهند حرف‌شان را بزنند. اصلا قرار بود مقابل مجلس جايگاهي را درست كنيم تا مردم در اينجا حرف‌شان را بزنند. بگير و ببند و دستگير كردن آن هم با آن شرايطي كه شاهدان عيني تعريف مي‌كردند، كار بسيار بدي است.» او در پاسخ به اين سوال كه آيا نمايندگان اقدامي در اين راستا انجام داده‌اند، گفت: «روز گذشته از رييس مجلس درخواست كرديم به اين موضوع ورود كند و هرچه سريع‌تر اين افراد آزاد شوند.» او ادامه داد: «ما نبايد در روز كارگر زنداني كارگر به اين شكل داشته باشيم يا در روز معلم، معلم زنداني داشته باشيم. اميدواريم كه بساط اين بگير و ببندها و امنيتي كردن فضاها جمع شود.» جعفرزاده همچنين گفته است: «رييس مجلس معتقد است هر چه سريع‌تر بايد اين افراد آزاد و از آنها دلجويي شود. فكر مي‌كنم اين اقدام صورت بگيرد؛ چراكه همه فراكسيون‌ها و جناح‌ها در مجلس از اين موضوع ناراحت بودند.»

اين نماينده مجلس با اشاره به برخورد با كارگران در روز كارگر نيز گفت: «ما از هيات‌رييسه خواستيم كه در روزهايي كه به اسم يكي از اصناف ثبت شده، بيشتر مدارا كنند؛ يعني ضمن آنكه بايد هميشه و در هر زمان اين مدارا وجود داشته باشد، در اين روزهاي خاص قطعا بايد سعه‌صدر بيشتري به خرج دهند. بالاخره مردم به اينجا پناه آورده‌اند و قطعا كسي كه پناه آورده زخمي، خسته و عصبي است پس بايد به او آرامش داد، نه آنكه او را با باتوم زد يا بازداشت كرد.»

برخورد دوگانه ممنوع

همزمان محمدعلي وكيلي، نماينده مردم تهران در مجلس نيز در رابطه با بازداشت كارگران به پانا گفته است: «اين اقدام كار ناپخته و نسنجيده‌اي بود كه در روز كارگر و در حالي كه به نهايت نرمش در داخل نيازمنديم، انجام شد. به كساني‌كه مطالبات صنفي دارند، نبايد درفش نشان داد.» او ادامه مي‌دهد: «كساني كه مطالبات صنفي دارند، مجلس را خانه خود مي‌دانند و ممكن است عصبانيت خود را روي من به عنوان نماينده خالي كنند ولي اين دليل نمي‌شود كه چنين برخوردي با آنان انجام دهيم.» وكيلي ادامه مي‌دهد: «نبايد اگر كسي به مجلس يا نماينده‌اي اعتراض كرد، فكر كنيم كه اين موضوع اعتراض به كل نظام است، بايد نگاه‌ها و مقايسه‌ها را تغيير دهند. بزرگ‌ترين مغالطه‌اي كه اتفاق افتاده، اين است كه فكر مي‌كنيم هر اعتراضي به منزله آشوب است. اعتراض به هر نهادي را اعتراض به كليت نظام تعبير مي‌كنيم و به همين دليل دچار قضاوت‌هاي غيرحكيمانه‌اي مي‌شويم و در نهايت برخوردهايي مي‌كنيم كه در وضع فعلي نه تنها سودي براي نظام ندارد، بلكه هزينه‌ساز هم مي‌شود.» اين عضو هيات رييسه مجلس درباره پيگيري‌هاي رييس مجلس نيز مي‌گويد: «آقاي لاريجاني ديروز در جلسه غيرعلني قول آزادي كارگران را داد. او بدون اينكه بخواهد اقداماتش بعد تبليغاتي داشته باشد پيگير وضع بازداشتي‌هاست.»

وكيلي اما در ادامه به موضوع برخوردهاي دوگانه با تجمعات نيز اشاره كرده و گفته است: «يكي از مشكلات ما دوگانگي در برخوردهاست، البته من نمي‌گويم كه بايد با اعتراضات سازماندهي‌شده به ما درباره CFT برخورد كرد ولي مي‌گويم اگر به آنها كه سازماندهي شدند و با اتوبوس آمدند و ناهار و شام‌شان هم فراهم شد و گاهي بادشان هم زديد، برخورد نكرديد با كارگري عصباني هم كه آمده جلوي مجلس اعتراض كرده است، برخورد نكنيد.»

حقي كه تضييع شد

سهيلا جلودارزاده، نماينده مردم تهران هم از جمله افرادي بود كه نسبت به بازداشت‌هاي روز كارگر واكنش نشان داد. اين نماينده مجلس ديروز پشت تريبون مجلس قرار گرفت و در نطق 7 دقيقه‌اي‌ خود گفت: «نقض حقوق و آزادي فردي و اجتماعي ملت، از دخالت امور شخصي و حريم خصوصي آنان تا محدود كردن زمينه دخالت آنان در مقدرات اساسي كشور، گاه با اعمال نظارت استصوابي و حذف تعداد زيادي از داوطلبان نمايندگي، ملت را از داشتن مجلس پايدار و شايسته محروم مي‌كنيم و گاه با ايجاد محدوديت‌هاي اجتماعي، صنفي و سياسي و بستن مسير بر فعالان و كنشگران عرصه اجتماعي حقوق مردم را تضييع كرده و راه را براي عناصر فساد باز مي‌كنيم.» او در ادامه داد: «از جمله اين محدوديت‌ها عدم صدور مجوز هرگونه راهپيمايي اعتراضي كارگران در روز كارگر و ساير ايام است، حقي كه در همه كشورها به رسميت شناخته مي‌شود و در قانون اساسي مورد تصريح قرار گرفته است و مي‌تواند به عنوان يك سد قوي در مقابل مفاسد عمل كند.» جلودارزاده در پايان تصريح كرد: «علاوه بر اينها به هر بهانه‌اي برخوردهاي خشن و بي‌اساس حقوقي و مبتني بر سوءظن و دشمن‌انگاري آحاد ملت حتي فعالان مدني و زيست‌محيطي ادامه دارد، در كنار آن امتيازدهي به نورچشمي‌ها و بعضا آقازاده‌ها كه چنين مورد قضاوت منفي مردم قرار گرفته‌اند و رانت‌هاي پيدا و پنهان شكاف ميان مردم و حاكميت را روز به روز گسترده‌تر كرده است.»

منبع: روزنامه اعتماد 17 اردیبهشت 98

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *