Home اخبار واکنش ها به نشست تشکل ها با سعید جلیلی
واکنش ها به نشست تشکل ها با سعید جلیلی
0

واکنش ها به نشست تشکل ها با سعید جلیلی

0
0

نشست تشکل های فرهنگیان با ” سعید جلیلی ” برگزار شد

یکشنبه 7 بهمن برخی از اعضای تشکل های فرهنگیان شامل انجمن اسلامی معلمان ایران، مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، جمعیت اسلامی فرهنگیان، سازمان معلمان ایران، جامعه اسلامی فرهنگیان و همچنین تعدادی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش نشستی با”  سعید جلیلی “ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار کردند .

خبرگزاری فارس رسانه مخالف دولت در این زمینه چنین گزارش می کند : این نشست بدون اطلاع رسانی قبلی بوده و از رسانه های فعال در حوزه آموزش دعوتی به عمل نیامده بود .همچنین خبر و گزارش این نشست در سایت ها و کانال های اطلاع رسانی تشکل های فرهنگیان تاکنون اطلاع رسانی نشده است

” نشست دولت سایه با نمایندگان تشکل‌های معلمان کشور برگزار شد.

در این دیدار نمایندگانی از انجمن اسلامی معلمان ایران، مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، جمعیت اسلامی فرهنگیان، سازمان معلمان ایران، جامعه اسلامی فرهنگیان و همچنین تعدادی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش حضور داشتند که در خصوص موضوعات مختلف جامعه فرهنگیان کشور به ایراد نکات خود پرداختند.

سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار گفت: آنچه اندیشه سیاسی اسلام را از سایر فرهنگ ها به ویژه از غرب متمایز می‌کند، مشترک بودن بسیاری از وظائف دولت و جامعه است و تفاوت آن تنها در نوع و میزان مسئولیت است. نمونه آن در دفاع مقدس است؛ چرا توانستیم بر دشمن خود فائق بیاییم؟ چون همه، خود را مسئول می‌دانستند. این رویکرد در هر عرصه‌ای همانند آموزش و پرورش عملیاتی شود، نتیجه مشابه پیروزی در دفاع مقدس را خواهد داد.

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی درخصوص نقش آفرینی جامعه فرهنگیان در عرصه های گوناگون خاطرنشان کرد: بسیاری از موفقیت‌های نظام اسلامی مرهون زحمات معلمان بوده است. نقش قابل توجه این صنف در پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن در عرصه های مختلف حائز تکریم است. بیشترین صنفی که در میان اصناف مختلف چه در جایگاه فرماندهی و چه در جایگاه رزمندگی در جبهه ها حضور داشتند، از آموزش و پرورش بود؛ اعم از معلم و دانش آموز. نقش موثر فرهنگیان در ابتدای انقلاب پس از حضور در نهادهای دیگر نظیر سپاه پاسداران، جهاد سازندگی و وزارتخانه های گوناگون نیز نشان داد که حضورشان در سایر زمینه ها همراه موفقیت بوده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: یکی از آسیب هایی که مشاهده می‌شود، آن است که وقتی فردی از مسئولیتی فارغ می‌شود، مثلا به جایگاه دیگری می‌رود و یا بازنشسته می‌شود، آن وقت دیگر تجربیات خود را در اختیار مسئول جدید قرار نمی دهد؛ این چرخه ناقص می ماند. بنابراین نقش تشکل های صنفی فرهنگیان می تواند این نقصان را در آموزش و پرورش برطرف کند. ارائه راهنمایی و راهکار های عملیاتی برای حل مشکلات فعلی هم صنفان از جمله این نقش هاست که تشکل های صنفی می توانند پاسخ روشنی درباره چگونگی رسیدن به وضعیت مطلوب بدهند.

جلیلی در پایان اظهار داشت: امروز یکی از ضروریات آن است که تشکل های صنفی مبدع ابتکارات برای حل مسائل باشند.

همچنین در این نشست، نمایندگان تشکلهای صنفی فرهنگیان به ایراد نکات خود به شرح زیر پرداختند:

* نقش درخشان فرهنگیان در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

* لزوم عملیاتی شدن منویات رهبرانقلاب در خصوص وزارتخانه آموزش و پرورش

* عدم توجه به اولویت جایگاه وزارت آموزش و پرورش در دولت ها برخلاف نظر صریح رهبری

* عدم تامین نیاز های اولیه جامعه معلمان با توجه به منزلت آنها و مشکلات معیشتی چشمگیر

* مجبور شدن شمار قابل توجهی از معلمان به اختیار شغل دوم

* سیاست زدگی وزارت آموزش و پرورش که موجب اخلال در رسالت علمی و فرهنگی این وزارتخانه است

* تمرکز گرا و مشارکت گریز وزارتخانه چه در صف و چه در ستاد

* کمرنگ شدن نقش قابل اهمیت اولیای دانش آموزان در مشارکت

* مشکلات ناشی از خصوصی سازی در آموزش و پرورش

* استفاده سلیقه ای از ابزار های نظارتی در مواقع ارتقاء شغلی معلمان به کادر مدرسه

* به رسمیت نشناختن جایگاه معلم به عنوان سرمایه انسانی و اصلی ترین عامل پیشرفت و توسعه

* سرمایه گذاری کوتاه مدت دولت ها و تناقض آن با ذات دیربازده آموزش و پرورش و عدم توجه به اهداف بلند مدت

* غفلت از ارتقاء سطح توسعه کیفی آموزش و پرورش نسبت به سطح کمّی آن

* شکل گیری روند کاهش سال به سال نسبت بودجه وزارتخانه به بودجه کل کشور

* لزوم گفت و گوی بی‌واسطه و نتیجه‌مند با جامعه معلمان

* عدم تطابق دانش کتاب های درسی با نیاز روز دانش آموزان

* عدم توجه ویژه به مهارت آموزی در مدارس

گزارش صدای معلم از نشست تشکل های فرهنگیان با سعید جلیلی

« فرج کمیجانی » دبیر کل  مجمع فرهنگیان ایران اسلامی می گوید :

” اين جلسه با دعوت آقاي جليلي از جايگاه نماينده مقام معظم رهبري در شوراي امنيت ملي و از طريق آقاي  عادل عبدي مشاور وزير در امور تشكل ها با حضور همه تشكل هاي معلمان اصول گرا و اصلاح طلب و مستقل تشكيل گرديد و در خصوص مسائل آموزش و پرورش خيلي شفاف و بي پرده صحبت شد و از هر تشكل سه نفر حضور داشتند.

کمیجانی نشست را خوب ارزیابی کرده چنین می گوید :

 جلسه بسيار خوبي بود و در راستاي پي گيري مطالبات معلمان صورت گرفت .

دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی تصریح کرد :

به اتفاق تشكل هاي فرهنگيان با دعوت آقاي جليلی براي توضيح فضاي امنيتي حاكم به آموزش و پرورش رفتيم .

« ولی الله بای » عضو سازمان معلمان ایران ضمن اظهار بی اطلاعی از برگزاری این نشست پرسش هایی را مطرح می کند :

آیا شورای مرکزی سازمان معلمان نیز حضور داشتند ؟

یک عضو سازمان به صورت شخصی حاضربوده است؟

هدف ازاین دیدار در کنار دیگر تشکل ها چه بوده است ؟

خانه یا مجمع تشکل های فرهنگیان تشکیل شده است؟

دولت سایه یا دولت در پنهان که بدبختی جامعه ما از همین موازی کاری هاست .

« شیرزاد عبداللهی » کارشناس آموزش می نویسد :

” این اتفاق مهمی است که به فاصله یک سال و نیم از انتخابات ریاست جمهوری 96 ، اعضای موثر ستاد فرهنگیان روحانی و سران حداقل سه تشکل اصلاح طلب فرهنگیان به دیدار سعید جلیلی می روند. این افراد باید دلایل این دیدار و  کنار گذاشتن  رویه مرسوم اصلاح طلبان در تعامل با اصولگرایان افراطی (جبهه پایداری ) را توضیح بدهند تا بتوان تصویر دقیق تری از ماجرا را ارائه کرد. دیدار اصلاح طلبان و جلیلی این تصور را در بین معلمان عادی ایجاد می کند که اختلافات سیاسی جناح ها و احزاب صرفا جنگ زرگری برای سرگرم کردن مردم است.

 واقعا چه نسبتی بین سعید جلیلی و  سید محمد خاتمی به عنوان افراد شاخص دو جریان  وجود دارد؟

اگر یک جریان صرفا صنفی به دیدار جلیلی رفته بود می توانست ادعا کند که برایش اصلاح طلب و اصولگرا فرقی ندارد. اگر سران تشکل های اصلاح طلب به دیدار شخصیت های معتدل اصولگرا مانند لاریجانی یا ناطق نوری  رفته بودند باز هم قابل توجیه بود . اما دیدار احزاب فرهنگی که کم و بیش خود را متعهد به حمایت از دولت روحانی می دانند ، با سعید جلیلی  آن هم با عنوان دولت سایه،  چه توجیهی دارد؟ این  یک اتفاق  معنی دار سیاسی  است.

آیا انجمن اسلامی معلمان با آن سابقه  تاریخی در جریان چپ و اصلاح طلب و مجمع فرهنگیان ایران اسلامی با جایگاهی که در شورای عالی اصلاح طلبان و بستن لیست انتخاباتی برای اصلاح طلبان  دارد و سازمان معلمان با ارادتی که به سیدمحمد خاتمی دارد، می توانند از سیاست صرف نظر  کنند و  بگویند که فقط صنفی فکر و عمل  کرده اند؟ پس تکلیف اساسنامه و مرامنامه  آنها چه می شود؟ البته  اگر آنها با سعید جلیلی در یک تریبون آزاد مثل تاجزاده و زاکانی مناظره می کردند قضیه متفاوت بود.

حضور مشاور وزیر به عنوان مبتکر دیدار و نیز معاون وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل  که هر دو عضو مجمع فرهنگیان هستند این سوال را پیش می آورد که آیا این دیدار مطابق پروتکل های دولت ،قبلا  با  وزیر و معاون رییس جمهور هماهنگ شده بود ؟ در وزارت آموزش و پرورش مدیران از وزیر تا معاون وزیر تا مدیرکل نه به رییس جمهور وفادارند و نه به برنامه دولت ، هرکس به فکر منفعت خودش است. هر کس دنبال استراتژی و تاکتیکی برای حفظ میز و صندلی ریاست است.

« عبدالهی » در ادامه  می نویسد :

آقای کمیجانی فکر می کند زرنگ است و می تواند همه را بازی بدهد اما اشتباه می کند .این یک اقدام سیاسی معنا دار است. حرکت به سمت اصولگرایی و گردش به راست از جانب  امثال کمیجانی تا جایی برای جلیلی و رییسی قابل قبول است و تشویق می شود که جریان اصلاح طلبی را تضعیف کند . تجربه نشان داده است که  آنها  هرگز به افرادی مانند کمیجانی اعتماد نمی کنند. آنها هم می فهمند که  افرادی که متناسب با جهت وزش باد قدرت ، مواضع خود را 180 درجه تغییر می دهند قابل اعتماد نیستند.

کمیجانی ممکن است خواب ریاست ستاد فرهنگیان جلیلی یا رئیسی  را در انتخابات آینده دیده باشد . یا شاید فقط دنبال اجرا نشدن حکمش باشد ، اما تجربه های زیادی نشان داده که اصولگرایان فقط از اصلاح طلبان به عنوان تواب و ابزار تخریب اصلاح طلبی استفاده می کنند و آنها را جدی نمی گیرند. آقای کمیجانی در سالهای اخیر اثبات کرده که به هیچ اصلی در سیاست جز منافع شخصی خودش و چینش هم حزبی ها  در پست های آموزش و پرورش پای بند نیست. همین برای عدم اجرای حکمش کافی است. چرا بقیه را دنبال خودش می کشد؟

گزارش صدای معلم از نشست تشکل های فرهنگیان با سعید جلیلی

« کانال صنفی معلمان » که توسط اعضای فعال در کانون صنفی معلمان اداره می شود در مطلبی با عنوان ” یک دیدار و چند پرسش !” چنین می نویسد :

 سعید جلیلی از شخصیت های رادیکال اصولگرایان و نزدیک به جبهه ی پایداری در سایت و صفحه ی شخصی خود خبری منتشر کرده است با عنوان: ( نشست دولت در سایه با تشکل های فرهنگیان انجام شد . )

 در مورد خبر و تصویر دیدار جلیلی با تشکل ها که جلیلی ادعا کرده است : ”  دیدار تشکل های معلمان با دولت در سایه ”  سوالاتی مطرح است که تشکل ها می توانند پاسخ دهند !

این دیدار به چه منظور انجام شده است ؟ نحوه ی تشکیل آن و نتیجه ی جلسه چه بوده است ؟ به نظرم مساله مهمی است که دوستان تشکلی برای شفاف سازی می توانند در موردش توضیح دهند.

در تصویر چهره ی آقایان کمیجانی ( دبیر کل مجمع فرهنگیان ) و عادل عبدی ( مشاور وزیر و عضو مجمع ) ، غلام رضا کریمی ( ریس مرکز بین الملل و عضو مجمع ) ، علی مصلحی ( عضو انجمن اسلامی ) ، محمد داوری ( عضو سازمان معلمان ) و علیرضا هاشمی ( عضو سازمان معلمان ) و دیگر افراد تشکلی دیده می شود. این افراد می توانند در مورد خبر و ادعای دیدار با دولت در سایه جلیلی توضیح بفرمایند.

فرج کمیجانی و عادل عبدی و علی مصلحی و علیرضا هاشمی در صدر و نزدیک به جلیلی نشستند. نشست تشکل و چهره های سیاسی اصلاح طلبان با یک فرد شناس اصولگرایی که نماد یک جریان مشخص است از چه جنبه ای قابل توجیه است ؟ نکته قابل تامل اش اینجاست سعید جلیلی مدعی شده است این دیدار، دیدار تشکل ها با دولت در سایه است ! یعنی محتوا و نوع دیدار با جلیلی از جنس دیدار با دولت در سایه و انتخاباتی  بوده است یا جلیلی این گونه روایت کرده است ؟

این نشست بدون اطلاع رسانی قبلی بوده و از رسانه های فعال در حوزه آموزش دعوتی به عمل نیامده بود .همچنین خبر و گزارش این نشست در سایت ها و کانال های اطلاع رسانی تشکل های فرهنگیان تاکنون اطلاع رسانی نشده است .

منبع: سایت صدای معلم

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *