Home اخبار واکنش ها به درگذشت استاد آواز ایران
واکنش ها به درگذشت استاد آواز ایران
0

واکنش ها به درگذشت استاد آواز ایران

0
0

واکنش ها به درگذشت استاد آواز ایران

بلافاصله پس از انتشار خبر درگذشت استاد محمدرضا شجریان تمام شبکه های مجازی پر شد از این خبر و واکنش های متعددی را برانگخیت.

واکنش هایی که نه تنها جامعه هنری بلکه کوچک و بزرگ و پیر و جوان و شهری و روستایی و تحصیل کرده و بی سواد و همه و همه را شامل می شد و کمتر کسی بود که دیروز نسبت به این حادثه بی تفاوت باشد.

آنقدر این واکنش ها گسترده و متنوع بود که بعید می رسد رسانه ای بتواند آن را پوشش مناسبی بدهد و هرقدر هم رسانه ای قوی و گسترده عمل کند باز هم بخشی زیادی از این واکنش ها دیده و شنیده نخواهد شد.

بی تردید یک پیرزن تنها در گوشه ای از ایران و حتی جهان گرفته تا یک جوان فعال رسانه ای نسبت به فقدان استاد مسلم آواز ایران واکنش هایی داشته اند که گاهی فقط فقط در دل و ذهن خود آن فرد نقش می بندد و هیچ جایی منتشر نمی شود.

دیروز و در مقابل بیمارستان جمع هزاران نفری که جمع شده بودند با فریادها و شعارها و با اشک و غم و آه و سوز و گداز نسبت به این اتفاق تاسف بار واکنش نشان دادند اما چقدر از آن دیده و شنیده شد؟!

ما نیز به سهم خود و در توان خود بخشی از این واکنش ها را اینجا و برای خوانندگان سخن معلم منتشر می کنیم تا قدری از دین خود را به استاد ادا کرده باشیم و کمی از رسالت رسانه ای خود را بجا آورده باشیم.

 

همایون شجریان در اینستاگرام خود نوشت:

«سپاسگزاریم از همه شما مردم قدر شناس و بینظیر، برای همه چیز…

شما خود صاحب عزا هستید و ما هر آنچه از دستمان برآید برای هزاردستان مان و این عشق بزرگ خواهیم کرد. نه فقط امروز که سخت ترینِ روزهاست، بلکه در فرصتها و بزنگاه های بهتر و مناسب تر.

برنامه ریخته شده برای پدر این چنین است که سحر گاهان فردا پس از خوانده شدن نماز بر پیکرشان، از بهشت زهرا به زادگاهشان در مشهد عزیمت داده می شوند تا در آنجا مراسم تشیع انجام پذیرد و ایشان در آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی به خاک دوست سپرده شوند.
امیدواریم که در این ایام پر خطر یکایکتان در سلامت مطلق باشید.

۱۷ مهر ماه ۱۳۹۹
همایون شجریان»

به دنبال انتشار خبر ناگوار درگذشت محمدرضا شجریان خسرو آواز ایران بعد از تحمل مدت ها درد و رنج بیماری، رسانه های بین المللی به طور گسترده در مورد این خبر واکنش نشان دادند.
به دنبال انتشار خبر ناگوار درگذشت محمدرضا شجریان خسرو آواز ایران بعد از تحمل مدت ها درد و رنج بیماری، رسانه های بین المللی به طور گسترده در مورد این خبر واکنش نشان دادند.

 

 

***وال استریت ژورنال: محمدرضا شجریان نمونه موسیقی ایران در سن ۸۰ سالگی درگذشت

***شبکه الجزیره: احترام عمیق: ایرانیان عزادار خواننده محمدرضا شجریان هستند

به نوشته الجزیره، محمدرضا شجریان استاد بزرگ موسیقی سنتی ایران و مشهورترین خواننده کشور پس از یک دوره طولانی بیماری درگذشت و ایران را عزادار کرد.

***رویترز: محمدرضا شجریان که موسیقی کلاسیک ایران را احیا کرد در سن ۸۰ سالگی جان سپرد

***روزنامه ماینیچی ژاپن: استاد موسیقی ایران شجریان درگذشت

به نوشته ماینیچی، شجریان به موسیقی سنتی ایران با سبک آواز خود زندگی بخشید.

***شبکه بلومبرگ: مشهورترین خواننده ایران درگذشت و هزاران نفر را به خیابان ها کشاند

به نوشته بلومبرگ، با احترام ترین نوازنده کلاسیک ایران محمدرضا شجریان در سن ۸۰ سالگی درگذشت

***خبرگزاری فرانسه: محمد رضا شجریان خواننده و آهنگساز افسانه ای ایرانی روز پنجشنبه در سن ۸۰ سالگی پس از مدت ها مبارزه با بیماری درگذشت و باعث غم و اندوه در کشور شد

***بی بی سی: محمدرضا شجریان که توسط طرفداران به استاد لقب گرفته بود، در سن ۸۰ سالگی درگذشت

به نوشته بی بی سی، شجریان نوازنده و آهنگساز کلاسیک ایرانی بود و بیش از ۵۰ سال کار حرفه ای داشت.

 

نخستین واکنش‌های بین‌المللی به درگذشت محمدرضا شجریان از طرف مقامات آمریکایی بود. مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در توییترنوشت: «ما در سوگواری برای استاد آواز، محمدرضا شجریان، که صدا و شجاعت او الهام‌بخش بسیاری از مردم بود، به ایرانیان می‌پیوندیم».

اورتگاس افزود: «متاسفانه، زمانی که ایرانیان برای ادای احترام به او به خیابان‌ها سرازیر شدند، اراذل و اوباش شبه‌نظامی حکومت برای ضرب و شتم آنها به خیابان‌ها هجوم آوردند».

سفارت بریتانیا در تهران نیز با انتشار پیامی در اینستاگرام نوشت: «سفارت بریتانیا در تهران درگذشت یکی از برجسته‌ترین چهره‌های موسیقی سنتی ایران در یک قرن گذشته را به تمامی طرفدارانش تسلیت می‌گوید».

سفارت سوئیس در تهران هم در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: «سوئیس خاطره کنسرت‌های وی در لوزان و زوریخ را عزیز خواهد داشت».

سفیر اتریش در ایران هم در پیامش شجریان را به عنوان “هنرمند مردمی و محبوب” مورد ستایش قرار داد.

نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در توییتی به زبان فارسی نوشت “تنها صداست که می ماند”.

سفارت جمهوری آذربایجان در تهران در پیام تسلیت خود “درگذشت ترنم ماندگار ایران” را به تمامی ایرانیان هنردوست تسلیت گفته است.

نشریه فرانسوی «جمهوری خواه مشرق/L’Est Républicain» با قرار دادن پست آخر همایون شجریان نوشت: محمدرضا شجریان خواننده و آهنگساز برجسته موسیقی سنتی ایران بنا به گفته پسرش در ۸۰ سالگی درگذشت، او که با لقب «استاد» شناخته می شد در بیمارستان جم امروز ۸ اکتبر از دنیا رفت. شجریان سالها با بیماری سرطان دست به گریبان بود.

خبرگزاری «کوریر پیکار/ Courrier picard» متعلق به کشور فرانسه نیز با تیتر «اعجوبه مقدس موسیقی ایرانی درگذشت» به خبر از دنیا رفتن استاد شجریان واکنش نشان داد.

مجله آمریکایی «بارونز/barrons» با تیتر خواننده افسانه ای محمد رضا شجریان از دنیا رفت به این خبر فرهنگی مربوط به ایران واکنش نشان داد.

واکنش چهره ها و شخصیت ها:

محمود دولت‌آبادی، نویسنده با انتشار پیامی تحت عنوان «یادش زنده و زنگ صدایش همیشه» درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت و نوشت: «تلخی پایانِ زندگی شجریان منحصر به این کمتر از یک سال اخیر نبود که با گرمای خانواده، دلدادگی پزشکان مجرب و علمِ پزشکی زنده نگه داشته شد. تلخی عمیق‌تر آن بود که هنرمند ممتاز آواز ایران در اوج کمال‌یافتگی، حضور و بانگِ بی‌نظیرش دریغ شد از مردمی که اکنون به سوگ او نشسته‌اند و اشک می‌ریزند.»

مسعود بهنود: ‏نالیدند که ملت ایران اهل همفکری، همراهی و شراکت نیست، متحد نمیشود. یواشکی نظر دادند که ملت از همین رو شایسته بلاهاست که بر سرش میآید.!

امروز ثابت شد که ایران وقتی یکی را باور کند، باور کند که راست میگوید، آنگاه همدل و همرای میشود… متحد میشود.

‏به فهرست غمگساران تعزیت گو امروز نگاه کنید که چگونه همصدا شدند  با عزاداری ملت ایران – برای ‎#شجریان_محبوب_دلها -. پس همدلی در وجود ایرانیان هست، فرهنگش را هم دارند. با ریزه خواران بدخواه همدل نمیشوند.

شجریان وقتی گفت «خاک پای ملت ایرانم» راست گفت، و شایسته این تعزیت بود.

علی مطهری: ‏رفتار صدا و سيما با مرحوم شجريان مبني بر حذف آوازهاي ايشان پس از انتقاد وي از نوع رفتار با معترضان در سال ۸۸  ناپسند بوده است. با يك هنرمند برجسته كه روح لطيفي دارد و خدمات زيادي براي جمهوري اسلامي داشته نبايد اين گونه رفتار مي شد.

بسم الله الرحمن الرحیم

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر یادگاری که در این گنبد دوار بماند

با کمال تاسف و تاثر‌ مطلع شدم اسطوره بزرگ هنر، موسیقی و آواز ایران زمین و سفیر پر افتخار پارسی گویان جهان، استاد محمد رضا شجریان در اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، رخت انا الیه راجعون بر تن کرد، تن خاکی را به خاکیان و جان و دل را به افلاکیان سپرد‌ و از میان ما پرکشید.

برای آنانی که سالها با صدای روحانی این‌ شجره هنر ناب افطار کردند، عمری میهمان مناجات او در سحرگاهان بودند، و همراه همیشگی نغمه های دل انگیزش در خلوت و جلوت، بزم‌ و رزم و ضیافت و سیاحت بودند، محمدرضا شجریان یک نام همواره مانا است.

ضمن عرض تسلیت این مصیبت به همسر، فرزندان و خانواده این هنرمند فقید بویژه جناب همایون شجریان و همچنین دوستداران‌ و علاقمندان ایشان و نیز جامعه هنر و موسیقی، از خداوند رحمان و رحیم مسالت دارم که او را مشمول رحمت خاصه خود و میهمان ضیافت داوودی و نغمه خوانی فردوسیان در سرای باقی بگرداند.

پروردگارا او را رهین الطاف و برکات بی پایان خود بدار.
آمین یا رب العالمین.

محمد جواد ظریف

عباس آخوندی: ‏استاد محمد رضا شجریان خسرو آواز ایران امروز دم فروبست و به حضرت محبوب پیوست. امشب، شب وصال اوست و او غرقه در جذبه‌ی دیدار حضرت باری است. بی‌گمان فقدان او برای مردم ایران، خانواده عزیز و شاگردان و همکاران او در عالم موسیقی و آواز سخت ناگوار است و باید به یکدیگر تسلیت بگوییم.

واکنش‌ها به درگذشت محمدرضا شجریان

واکنش‌ها به درگذشت محمدرضا شجریان

واکنش چهره‌ها به درگذشت کارگردان سینما بر اثر ابتلا به کرونا

واکنش چهره‌ها به درگذشت کارگردان سینما بر اثر ابتلا به کرونا

 

واکنش چهره‌ها به درگذشت محمدرضا شجریان

 

 

 

واکنش چهره‌ها به درگذشت کارگردان سینما بر اثر ابتلا به کرونا

 

 

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت محمدرضا شجریان در پیامی فقدان استاد آواز ایران را تسلیت گفت.

متن پیام سیدعباس صالحی بدین شرح است:

درگذشت ترنم ماندگار ایران استاد محمدرضا شجریان موجب تأثر و تأسف عمیق گردید.

شجریان نمای موسیقی اصیل ایرانی و از نمادهای هویت هنری این سرزمین است. وجوه متنوع استاد فقید، در کنار هوشمندی کم نظیر او در انتخاب مناسب از گنجینه گرانبهای شعر و ادب فارسی، آواز و موسیقی او را جاودان و نامیرا ساخت.

بخش مهمی از ادبیات ایران با نغمه او در گوش و جان نسل جوان و نوجوان راه‌یافت و آنان را با حکمت و ادب این سرزمین پرگهر آشنا و همراه ساخت.

نوای استاد، تاریخ حسّ و حال ایرانیان در نیم قرن گذشته است. آثار او بازتاب حسرت‌ها و امیدها، نگرانی‌ها و دلبستگی‌ها و در یک کلام حال و هوای مردم خوب کشورمان بود.

اینجانب فقدان این هنرمند گرانمایه را به جامعه بزرگ هنری کشور، عموم علاقه مندان و بویژه به خانواده محترم استاد شجریان، تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال رحمت واسعه و آرامش ابدی برای آن مرحوم و صبر و بردباری بازماندگان معزز را آرزومندم.

 

علیرضا قربانی، یکی از خوانندگان مطرح ایرانی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

تو که نازنده بالا دلربایی

تو که بی سرمه چشمون سرمه سایی

تو که مشکین دو گیسو در قفایی

به مو گویی که سرگردون چرایی

استاد شجریان عزیز همیشه در قلب‌مان باقی خواهی ماند.

واکنش پرویز پرستویی

خسرو آواز ایران
استاد شجریان عزیز
شما فقط یک خواننده بزرگ نبودید
شما یک روشنفکر
فرهیخته
و یک انسان والا بودید
شما بزرگ و سرکرده موسیقی ایران زمین بودید.

بنده کوچک‌ترین، به خودم می‌بالم که بارها و بارها شما را از نزدیک زیارت کردم و از سخنان و پندهای شما آموختم.
خوشحالم که در آخرین کنسرتتان افتخار حضور داشتم.
در وصف شما می‌شود در طول تاریخ صحبت کرد و صحبت خواهند کرد.
تسلیت به همایون عزیز و خاندانت. تسلیت به ملت ایران در تمام دنیا. تسلیت به خانواده موسیقی ایران زمین.
استاد عزیز شما جاودانه بودید و جاودانه‌تر شدید.
یادتان همیشه در دل‌ها خواهد ماند.
کاش این ویروس لعنتی کرونا نبود و مردم عزیز و عاشقانتان، حق مطلب را به درستی ادا می‌کردند.

مجیب رحیمی سخنگوی عبدالله عبدالله

از سوی هم مجیب رحیمی سخنگوی عبدالله عبدالله، وفات شجریان را ضایعه‌ی بزرگ و جبران‌‌ناپذیر هنری-فرهنگی برای خانواده، اهل هنر و دوست‌داران استاد در سراسرگیتی خواند و ابراز تسلیت کرد.
رحیمی نوشته است: استاد شجریان با صدا، تصنیف‌ها و نوآوری‌های خود در موسیقی سنتی حوزه‌ی مشترک تمدنی، به یکی از ماندگارترین چهر‌ه‌های دوران تبدیل شده بود.
وی افزوده است: صدای استاد و تأثیر وصف‌ناپذیر برخی از آهنگ‌های او را در تمام ذرات وجودم حس کرده‌ام. صدا و آهنگ‌های او برای من راه‌گشای عشق و عروج به تجربه‌های وصف‌ناپذیر نو معنوی در زندگی شخصی‌ام بود. به استاد از خداوند بهشت‌‌برین و به دوست‌داران و بازماندگانش صبر می‌خواهم.”

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *