Home اخبار واکنش دبیرکل سازمان معلمان ایران به برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالان معلمی
واکنش دبیرکل سازمان معلمان ایران به برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالان معلمی
0

واکنش دبیرکل سازمان معلمان ایران به برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالان معلمی

0
0

 

طاهره نقی یی دبیرکل سازمان معلمان ایران با ارسال متنی برای سخن معلم نسبت به برخودهای امنیتی و قضایی با فعالان صنفی و مدنی معلمان در هفته های اخیر واکنش نشان داد و خواستار آزادی معلمان بازداشتی شد.

متن کامل این نوشته به شرح ذیل است.

پیام اصلی تحصن معلمان در دو مرحله گذشته این است که وضعیت اقتصادی معلمان خوب نیست وبدلیل گرفتار آمدن در چنبره مشکلات معیشتی ،معلمان نمی توانند بطور جدی در تعلیم و تربیت فرزندان میهن اثرگذار باشند.

بدیهی است معلمان نباید این مشکل را با در گیر شدن با شغل دوم و سوم برای تامین معاش حل کنند زیرا با این عمل اولا کم کم از تمرکز بر امر تعلیم و تربیت فاصله می گیرند و ثانیا به جایگاه اجتماعی معلم ، صدمات جبران ناپذیری وارد خواهد شد.

لذا ضروری است حاکمیت برای رفع مشکل با توجه به جایگاه معلمان اقدامی عاجل در این زمینه داشته باشد.

1-وضع قوانین عادلانه

وضع و اعمال قوانین ناعادلانه اگر در کوتاه مدت موجب واکنش جامعه هدف نشود اما با گذشت زمان سنتزی می شود که دیگر نمی توان با تهدید و ارعاب صورت مسئله را پاک کرد.

ضروری است نهادهای واضع قانون چه در قالب بخشنامه و آیین نامه و چه در شکل قانون در معنای خاص مصادیق و مولفه های رفاهی طبق اصل سوم و چهل و سوم قانون اساسی را جهت تکریم و کرامت انسانی که هدف مندرج در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی هم هست را تحقق بخشند.

2-عدم نگاه امنیتی به اعتراضات صنفی-مدنی

اعتراض مسالمت آمیز در فضایی امن و آزاد که قانون را نقض نکند، حق معلمان و دیگر اقشار است و نشانه پویایی و بالندگی جامعه است لذا از دولت و حاکمیت انتظار داریم با اعتراضات معلمان برخورد فرهنگی -اجتماعی داشته باشند نه امنیتی- پلیسی.

نگاه امنیتی به موضوع اعتراضات مدنی موجبات رادیکال شدن امر خواهد شد و تشکیل جلسات متعدد امنیتی توسط نهادهای موازی، پیگیری موضوع را از دایره ساده و سهل خارج و چارچوب دیگری به آن می دهد که نمی تواند زیبنده و مطلوب باشد زیرا اعتراضات اجتماعی را نمی توان با سرکوب و برخورد پلیسی از بین برد .

3-عدم استفاده از واژه های فرافکنانه

بکار بردن الفاظی نظیر دشمن و معاندین در ارتباط با هر گونه اعتراض مدنی ولو غیرقانونی می تواند موجبات تحرکات بعدی شود.

از آنجا که پاسخگویی، تساهل و تسامح می تواند بهترین واکنش از جانب حاکمیت باشد لذا پیشنهاد ما این است که بعنوان اولین قدم ، همکاران فرهنگی بازداشت شده هر چه زودتر آزاد شوند تا فضای آرامش و حسن نیت دولت به فرهنگیان بصورت عملی دیده شود .

ضمنا چنانچه باب گفت و گو بر پایه درک متقابل معلمان و مسئولین از اوضاع نابسامان معلمان و شرایط کشور باز باشد خواهیم توانست تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

بزودی طی یک بیانیه تحلیلی سعی خواهیم کرد مسایل ،مشکلات و راه های برون رفت از این شرایط را از منظر سازمان معلمان ایران خدمت همگی ارایه کنیم.

طاهره نقی یی

دبیرکل سازمان معلمان ایران
 97/9/9

 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *