Home یادداشت هم روز جهانی معلم را پاس بداریم هم روز ملی معلم را
هم روز جهانی معلم را پاس بداریم هم روز ملی معلم را
0

هم روز جهانی معلم را پاس بداریم هم روز ملی معلم را

0
0

علی نیکخواه

مسئول شورای سازمان معلمان اصفهان

چهل و چهارمین اجلاس وزرای آموزش‌وپرورش که در سال ١٩٩۴ و در شهر” ژنو” برگزار شد،و از ایران هم هیاتی به ریاست وزیر وقت آموزش و پرورش، دراین اجلاس حضور داشت؛”فدریکو مایور” مدیرکل وقت سازمان علمی ـ فرهنگی جهان « یونسکو » پیشنهاد کرد که مجمع روزی را به نام “روز معلم” اعلام کند. این پیشنهاد از سوی مجمع تصویب شد.از سال ۱۹۹۴ به بعد، پنج اکتبر (۱۳ مهرماه) از سوی یونسکو برای ارتقای جایگاه و منزلت معلمان ، «روز جهانی معلم» اعلام شده است.
هدف از اعلام چنین روزی بهادادن به معلمان، قدردانی از آن‌ها و بررسی مشکلاتشان در سراسر دنیا اعلام شده است. معلمان، به‌عنوان معماران هر جامعه سهم عمده‌ای در پیشرفت و ترقی هر کشور دارند.
روز جهانی معلم می‌تواند نقطه آغاز اصلاح منزلت و جایگاه معلمان باشد. دولت‌ها باید با بازتعریف مسئولیت‌ها و حقوق معلمان در راستای ارتقای شأن و منزلت آنان تلاش کنند، چراکه پیشرفت هر کشوری از نظام آموزش آن کشور گذر می‌کند.
روز معلم يادآوری مي كند كه معلمان همان كساني هستند كه در اذهان دانش آموزان انگيزه و عشق به زندگي را شكوفا مي كنند. همواره بايد به خاطر داشته باشيم كه بسياري از مردان و زنان بزرگ ، موفقيت هاي چشمگير خود را مرهون زحمات بي دريغ معلمانشان هستند.
پس از جهاني شدن روز معلم ، بسياري از كشورها تحت تاثير قرار گرفته ، با حمايت سازمان جهاني يونسكو، تسهيلاتي را براي معلمان خود در نظر گرفتند وآن تسهیلات را قانونمند كردند. بخوبي مي توان دريافت كه شرايط اقتصادي معلمان با نحوه تدريس آنها ارتباط مستقيم دارد.
همه‌ساله در پنجم اکتبر به‌پاس خدمات معلمان در راه رشد و اعتلای دانش‌آموزان در بیش از یک صد کشور جهان جشن گرفته می‌شود تا دانش‌آموزان، والدین آنها و جامعه قدردان معلمان و تاثیرات مثبت و سازنده آنان در ارتقا دانش و آگاهی همگانی باشند.
روز جهانی معلم یادآور تلاش های معلمان در تربیت نسل آینده است، نسلی که به کمک آنان جهان هر روز جایی بهتر برای زندگی کردن خواهد شد. از آن جایی که آموزش، فرهنگ و ارتباطات پایه گذار صلح جهانی است می‌توان امید داشت آموزش کارآمد کلید حل بسیاری از مشکلات جامعه کنونی باشد.
اگرچه روز معلم در ایران و بسیاری از کشورهای عضو یونسکو در روز دیگری گرامی داشته می‌شود، گرامی داشت روز جهانی معلم منافاتی با روز ملی معلم ندارد.
آیا با این استدلال احتمالی که هفته و روز معلم در تقویم ایران پیش‌بینی شده، می‌توان به حاشیه راندن این روز را توجیه کرد؟ نمی‌شود هر دو مناسبت را پاس داشت؟ یکی جهانی و دیگری ملی؟
لازم به یادآوری است که در بسیاری از کشورهای دیگر علاوه براینکه در تقویم رسمی آن کشور روز خاصی بعنوان ” روز معلم ” ثبت شده است؛ که هریک دلیل و بهانه ی خاصی برای ثبت چنین روزی دارند وآن روز را پاس می دارند؛ روز پنجم اکتبر هرسال را هم بعنوان “روز جهانی معلم” گرامی می دارند.
شایسته است که مسئولان بلند پایه و دولت مردان کشور عزیزمان “روز جهانی معلم ” (13مهر) را با شایستگی و اهتمام بسیار همچون روز ملی معلم (12 اردیبهشت) که بایسته ی شان معلمان پرتلاش و ارجمندمان باشد؛پاس بدارند. وبرای این کار برنامه ریزی لازم را انجام دهند.
امیدوارم و دعا می کنم که در کوتاه ترین زمان ممکن این اتفاق شایسته وبایسته صورت پذیرد.

 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *