Home اخبار هشدار سازمان معلمان در خصوص ازدواج کودکان
هشدار سازمان معلمان در خصوص ازدواج کودکان

هشدار سازمان معلمان در خصوص ازدواج کودکان

0
0

در پی رد لایحه ممنوعیت ازدواج دختران خردسال کمیته مدنی و حقوقی سازمان معلمان اطلاعیه ای صادر نموده است که متن کامل این اطلاعیه به شرح ذیل است.

لایحه ممنوعیت ازدواج دختران خردسال بارقه امیدی برای برطرف نمودن این ناهنجاری اجتماعی بود اما لایحه مربوطه، متاسفانه نه تنها رد گردید بلکه با مقوله ممنوعیت ورود به این بحث توسط نمایندگان مجلس و برخی فقها نیز مواجه شد.
آسیب های ناشی از ازدواج دختران کودک، – به ویژه دانش آموزان- نه تنها زندگی آن ها را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه هزینه های جبران ناپذیری را برای جامعه به همراه خواهد داشت.
آن چه مسلم است موضوعات بسته به تحولات اجتماعی و شرایط زمانی ممکن است دخالت دولت و مقنن را ایجاب نکند و با توافق و تراضی طرفین و در قالب قواعد تکمیلی حل و فصل گردد اما همان موضوع بسته به تحولات اجتماعی و ضرورت، نیاز هست در قالب قواعد آمره قرار گرفته و جهت حمایت و تضمین توسط قانونگذار به عنوان قانون و قاعده حقوقی مورد توجه قرار گیرد تا ضمن تبیین مقررات لازم اجرا، ضمانت اجراهای لازم را برای آن مقرر نماید؛ امری که در عمل حقوقی ازدواج نیز صادق است.
امروز مدارس درگیر انواع آسیب های اجتماعی در خصوص دختران هستند که بسیاری از آن ها بدلیل نبود قانون یا تبدیل نشدن قانون به قاعده حقوقی لاینحل بوده و متاسفانه بدون آن که حمایت حقوقی و اجتماعی لازمی صورت بگیرد، موضوع سرپوش گذاشته می شود.

کمال مطلوب که ایجاد آینده ای روشن برای کودکان است زیر سایه عدم توجه مقنن به فراموشی سپرده می شود به ویژه که در جامعه ایران در زمان پخش خبر واکنش های احساسی و زودهنگامی در قالب موج گونه به راه می افتد و بعد از چند ساعت یا چند روز مجدد به فراموشی سپرده می شود.
امید است قانون گذار با توجه به فلسفه و اهمیت قاعده حقوقی، و ضرورت وضع قوانین جهت حمایت از اقشار آسیب پذیر مطابق با موازین و اسناد بین المللی که به عنوان قواعد آمره مورد پذیرش جامعه جهانی قرار گرفته اند، سعی در طرح مجدد موضوع (طرح ممنوعیت ازدواج کودکان) با رعایت ماده 130 آیین نامه داخلی مجلس- با تقاضاى کتبى پنجاه نفر نماینده و تصویب مجلس- نمایند تا در این دوران گذار و گذرگاه تاریخی، به نیکی مورد قضاوت آیندگان قرار گیرند.

کمیته حقوقی سازمان معلمان ایران

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *