Home اخبار نكوداشت يزدي و سرنوشت دموكراسي در نشست نهضت آزادي ايران
نكوداشت يزدي و سرنوشت دموكراسي در نشست نهضت آزادي ايران
0

نكوداشت يزدي و سرنوشت دموكراسي در نشست نهضت آزادي ايران

0
0

مراسم اولین سالگرد درگذشت زنده یاد دکتر ابراهیم یزدی برگزار شد

 

آیین نکوداشت دبیرکل فقید نهضت آزادی ایران بمناست اولین سالگرد درگذشت ایشان و با عنوان دکتر ابراهیم یزدی و گذار به دموکراسی عصر روز پنجشنبه هشتم شهریور 1397 در کانون توحید تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی نهضت آزادی ایران در این مراسم که با استقبال علاقمندان و همزمان با عید سعید غدیر خم شکل گرفت شخصیتهایی نظیر احسان شریعتی، عمادالدین باقی، احمد منتظری، علی شکوری راد، محمود علیزاده طباطبایی، احمد زیدآبادی، فیض اله عرب سرخی، مینو مرتاضی لنگرودی، عبدالفتاح سلطانی، علیرضا رجایی، غلامحسین کرباسچی، شهربانو امانی پور، لطف اله میثمی، آذر منصوری، کیانوش راد، فیاض زاهد، الهه کولایی، فرشاد مومنی، صادق زیباکلام حضور داشتند و سخنرانان برنامه ضمن تجلیل از شخصیت ارزشمند زنده یاد دکتر ابراهیم یزدی و تبیین تلاشهای وی در روند گذار به دموکراسی، تحلیلهایی در خصوص این فرایند ارائه نمودند.

اولین سخنران مراسم دکتر مقصود فراستخواه جامعه شناس و استاد دانشگاه شهید بهشتی بود که عنوان نمود دستیابی به دموکراسی را در دو نگاه می توان بررسی نمود که یکی پروسه محور و دیگری پروژه محور است.

به اعتقاد این استاد دانشگاه نظریه های مختلف موجود در این زمینه نشان می دهد که گذار به دموکراسی بایستی بر اساس یک نقشه راه مبتنی بر کنش و عمل سیاسی باشد و البته در چنین شرایطی ارائه نسخه های غیرمسالمت آمیزی نظیر کودتا یا مداخلات خارجی نمی تواند مناسب و مطلوب در نظر گرفته شود.

دکتر فراستخواه تاکید نمود دموکراسی صرفاً یک شیوه حکمرانی و تغییر موقعیت افراد در حاکمیت نیست بلکه سبکی از زندگی است که فقط با مطالعه صرف علم سیاست حاصل نمی شود و نیازمند کنش و عمل سیاسی در کنار مطالعه در حوزه های مختلف علوم مرتبط با سیاست نظیر جامعه شناسی، انسان شناسی و روانشناسی سیاسی می باشد. وی زنده یاد ابراهیم یزدی را شخصیتی دانست که نه تنها در حوزه های مختلف علوم سیاسی اهل مطالعه و پژوهش بود بلکه فعالیت و کنش سیاسی را نیز به عنوان مهمترین رکن دستیابی به هدف خود یعنی دموکراسی حائز اهمیت می دانست.

سخنران بعدی مراسم سالگرد درگذشت دکتر یزدی، مهندس امیر خرم عضو دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران بود که با مغتنم دانستن برگزاری این مراسم با عنوان گذار به دموکراسی از دکتر ابراهیم یزدی به عنوان شخصیتی که سالیان دراز در مسیر این گفتمان گام برداشت یاد کرد.

امیر خرم با اشاره به نظریات دانشمندان علوم سیاسی به بررسی این سوال پرداخت که بهترین شیوه برای تغییر و تحول در جامعه کدام است؟ وی با اشاره به مدلهایی نظیر دگردیسی دموکراتیک، جایگزینی دموکراتیک و جابجایی دموکراتیک که هر کدام واجد فعال شدن نخبگان داخل حاکمیت یا اپوزیسیون و یا عمل متقابل این دو می تواند باشد، عنوان نمود که براندازی و فروپاشی سخت یک گزینه ممکن است اما مطلوب نیست و انقلاب یک گزینه مطلوب اما ناممکن است و در چنین شرایطی گفتمان اصلاح طلبی می تواند واجد و حامل مناسبترین شیوه برای تغییرات مطلوب در جامعه باشد.

عضو دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران جریان اصلاح طلبی در کشور را واجد گفتمانی دانست که می تواند فرایند گذار به دموکراسی را نمایندگی و هدایت نماید اما شرط لازم این امر رعایت ضوابط و قواعد بازی از سوی اصلاح طلبان دانست و خاطر نشان ساخت: دکتر ابراهیم یزدی و سلف او مهندس بازرگان دبیران کل فقید نهضت آزادی ایران از جمله کسانی بودند که سالها برای تغییر گفتمان اصلاح طلبی از حالت مغلوب به غالب تلاش نمودند و در نتیجه چنین تلاشهایی بود که از خرداد 76 این گفتمان توانست به گفتمانی غالب در ساحت سیاسی کشور بدل گردد.

دیگر سخنران مراسم پنجشنبه دکتر محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بود که با تبریک فرا رسیدن عید غدیر خم به تجلیل از شخصیت ارزنده دکتر ابراهیم یزدی پرداخت و با ذکر عباراتی از مجموعه خاطرات وی، تسمیه این مجموعه به صبوری و شکوری را ارزشمند عنوان نمود. محمود صادقی در تشریح این نامگذاری مناسب به روایتی از امام جعفر صادق (ع) اشاره کرد که در آن صبوری و شکوری را از جمله صفات پسندیده خداوند برای فرد مومن دانسته است.

نماینده مجلس شورای اسلامی با ابراز خشنودی از حضور در مراسمی که با اخذ مجوزهای لازم برای نکوداشت دبیرکل فقید نهضت آزادی ایران برگزار گردیده، به فشارهایی اشاره داشت که بابت عدم پذیرش سخنرانی از طرف وی در این مراسم ایجاد شده بود که پاسخ وی مبتنی بر کفایت صدور مجوز برای وجاهت حضور و سخنرانی در آن موجب تحسین و تشویق حاضران در مراسم قرار گرفت.

دکتر صادقی ابراز امیدواری نمود که مجموعه هایی نظیر نهضت آزادی که دارای وجهه ملی و اسلامی بوده و میهن پرستی خود را در برهه های مختلف نشان داده است، دچار حاشیه های اجباری و انزوای سیاسی قرار نگرفته و از چنین ظرفیتهایی به نحو شایسته استفاده گردد.

دکتر یوسف یزدی فرزند زنده یاد دکتر ابراهیم یزدی و استاد دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا نیز که به عنوان آخرین سخنران مراسم در جایگاه قرار گرفته بود، ضمن تقدیم احترام و سپاس خانواده یزدی برای افرادی که در مدت یک سال اخیر همدم و یاور خانواده و مخصوصاً مادر بزرگوارشان بوده اند، از یاران و همراهان پدر فقید خویش نیز بابت همراهی و همدلی با دکتر ابراهیم یزدی بویژه در سالهای آخر عمر ایشان تقدیر و تشکر نمود.

یوسف یزدی مهمترین خصلت پدرش را روحیه انسان سازی و تکریم انسانیت بر پایه جلوه های زیبای اسلام رحمانی دانسته و او را فردی معرفی نمود که هرگز در مقابل انسانهای مختلف با تنوع و اختلافهای گوناگون تفاوتی قائل نمی شد و رسالت خود را تربیت قرآنی انسانها می دانست و در این راه برای همگان دلسوز و متعهد بود.

از نظر فرزند دکتر یزدی وی شخصیتی بود که با همین نگاه انسان محور اما از دریچه دین و خداپرستی، نقش شایانی در تربیت افراد زیادی ایفا نمود که هر یک به نوبه خود منشا برکات و فایده برای جامعه بوده و نمونه انسانهای مسئول در قبال خدا و خلق او بشمار می آیند.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *