Home گزارش نشست جمعیت زنان مسلمان نواندیش《چالشهاوفرصتهای پیش روی زنان ایران درمجلس دهم》
نشست جمعیت زنان مسلمان نواندیش《چالشهاوفرصتهای پیش روی زنان ایران درمجلس دهم》
0

نشست جمعیت زنان مسلمان نواندیش《چالشهاوفرصتهای پیش روی زنان ایران درمجلس دهم》

0
0

دفتر سیاسی و حقوقی جمعیت زنان مسلمان نواندیش در تاریخ سی ام خرداد ماه با دعوت از جمعی از نمایندگان زن مجلس دهم و نمایندگان ادوار و فعالان زنان جلسه ای برای هم اندیشی در زمینه چالش ها و فرصت های پیش روی زنان ایران در مجلس دهم فراهم نمودند. این جلسه با صرف افطار به پایان رسید.
اولین سخنران خانم دکتر راکعی دبیر کل جمیعت زنان بود. ایشان ضمن خیر مقدم به مهمانان به تلاشها و نتایج جمعیت زنان به صورت خلاصه اشاره کرده و نحوه شکل گیری جمعیت را توضیح دادند. یکی از اهداف جمعیت بررسی و پیگیری لوایح ناتمام مجلس ششم عنوان گردید. زنان بازمانده از مجلس از سال 86 تصمیم گرفتند در راستای اهداف سیاسی و اجتماعی و به شکل یک NGO این جمعیت را شکل دهند.
ایشان به امتداد فعالیتهای این جمعیت در تمام دوران گذشته اشاره کردند و به شرایط سخت برگزاری جلسات در دولت سابق نیز اشاره نمودند.
دو ویژگی برجسته این جمعیت را مسلمان بودن و نو اندیش بودن عنوان نمودند و همچنین در گسترش جمعیت، شکل گیری شعبات مختلف در استانها و شهرستانها عنوان گردید.
ایشان تلاشهای خانم منصوری برای موفقیت لیست امید در انتخابات مجلس دهم را نمونه ای از تلاشهای زنان عنوان نمودند.
همینطور ایشان عنوان نمودند که از نمایندگان کنونی انتظار داریم که تمام تلاش خود را برای تشکیل فراکسیون قوی به کار برند. در ضمن ایشان نقش نظارتی زنان را نیز قوی اعلام کرده و خواهان نقش نظارتی بانوان در مجلس شدند. انتظار دیگری که ایشان از زنان منتخب مجلس عنوان کردند بیان کردن قوانین به روز و علنی کردن آنها بود که این امر را سبب نشاط و تحرک و رفع نگرانی از عدم اطلاعات عنوان کردند.
خانم منصوری قائم مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش سخنران بعدی این نشست بودند که
ضمن خوشامد به حضار اعلام کردند که دستاورد ذی قیمتی در مجلس دهم به دست آوردیم که علی رغم رد صلاحیت ها و مشکلات و موانع باعث شده که گفتمان سازی غلبه کرده و افکار عمومی نیز آن را پذیرفتند. میزان حضور زنان در مجلس دو برابر سابق و با دیدگاه متفاوت می باشد.
هدف این نشست را ایشان هم اندیشی با خود نمایندگان عنوان نمودند تا از این فرصت برای انتخابات آتی شورای شهر و روستا و ریاست جمهوری بهره گرفته شود. منصوری ادامه داد که انتظار داریم که این گفتمان سازی به خصوص توسط زنان لیست امید در قالب فراکسیون زنان قوت بیشتری پیدا کند. منطقی که سبب شد در سال 92 به عنوان مجموعه نیروهای اصلاح طلب شرکت کنیم این است که رادیکالیزم را تهدیدی برای کشور قلمداد می کنیم و این خط قرمز ما در ائتلاف امید بود.
تفاهم ملی و گفت و گوی ملی از اهدافی است که باید در مجلس پیگیری شود. ایشان به طیف تندرویی اشاره کردند که می خواهند مانع این گفت و گوی ملی شوند و همچنین این طیف خواهان شکاف بین دولت و اصلاح طلبان می باشند.
ماموریت اصلی این مجلس را خانم منصوری همراهی با دولت و استفاده از ظرفیت برجام و خارج کردن مملکت از رکود اعلان نمودند.
ایشان میزان اثر گذاری بیشتر زنان مجلس دهم را در قالب فراکسیون ها عنوان نمودند و خواهان حضور زنان در تمام فراکسیون ها شدند.
بعد از خانم منصوری دو نماینده حاضر در جلسه به ترتیب سخنرانی کردند. ابتدا خانم اولاد قباد چند نکته را مطرح نمودند.
این نماینده منتخب مجلس از شورای عالی سیاست گزاری و زنانی که برای تخصیص سهمیه سی درصدی در لیست امید تلاش کردند تشکر نمود.
ایشان گفتمان اصلاح طلبی را بر اساس منافع کشور و نه جناحی دانستند و به تلاش خویش برای تشکیل فراکسیون زنان اشاره کردند.
سپس به سخن امام خمینی در مورد نقش مهم زنان در شکل گیری انقلاب اشاره کرده و ادامه دادند که زنان توانمند بسیاری در حوزهای مختلف سیاسی اقتصادی و اجتماعی داریم.
ارتقای جایگاه زنان از نظر این نماینده یکی از عوامل رشد و توسعه متوازن و پایدار می باشد.
خانم اولاد قباد در ادامه با مقایسه کشور ژاپن به عنوان نمونه ای از کشور نه تنها صنعتی که فوق صنعتی با کشور خودمان ظرفیتهای موجود را برای رشد و توسعه چشمگیر دانستند. ایشان به چالشهایی از قبیل خشونت علیه زنان اشاره کرده و بهره وری کشور را ضعیف دانسته و به نقش شرکتهای دانش بنیان اشاره کردند.
یک گلایه هم از رسانه ها عنوان نمودند که فقط وقتی سراغ زنان برای مصاحبه می روند که سوالی رسانه ای را بخواهند مطرح کنند در حالیکه باید در همه زمان ها این مصاحبه ها صورت گیرد.
بعد از خانم اولاد قباد خانم سعیدی نماینده منتخب دیگری مجلس دهم سخنانی ایراد نمودند
ایشان از تمامی کسانی که زنان لیست امید را حمایت کردند قدردانی کردند. ایشان به وسواس در انتخاب هیات رئیسه فراکسیون زنان اشاره کردند و گفتند که با صبر و تامل هیاتی مناسب انتخاب خواهند شد. ایشان با اشاره به اینکه از بدنه آموزش و پرورش وارد مجلس شده اند خود را نه تنها نماینده زنان بلکه نماینده معلمان و دانش آموزان نیز قلمداد نمودند. همکاری با نمایندگان منتخب توسط این نماینده عنوان گردید.
سخنران بعدی خانم دکتر کولایی بودند.
خانم دکتر کولایی ضمن شکرگزاری از نعمات خداوند توصیه کردند که از تجارب یکدیگر بهره بگیریم تا تجربه های تلخ تکرار نشوند. ایشان به تغییر فضا به برکت حضور مردم و به برکت تجربه های ارزشمندی که کسب کرده اند اشاره نموده و اضافه کردند که ما باید به این که در چه منطقه از جهان زندگی می کنیم توجه داشته باشیم. در فضای موجود در مجلس و چالش های فرا روی زنان نیازمند رویکرد واقع گرایانه هستیم به ویژه اینکه ایرانیان آرمان گرا هستند و باید توجه کرد که اگر با واقعیات قطع ارتباط کنیم مشکلاتی ایجاد می شود. اگر از نمایندگان مجلس انتظار داشته باشیم که در دوره چهارساله خویش همه مشکلات را رفع نمایند غیر واقع بینانه می باشد. بحث زنان در مجلس نسبت به دوازده سال گذشته تغییر ماهیت داشته است و این اتفاق بزرگی است. به عنوان نمونه می توان از تلقی نسبت به زنان توسط برخی نمایندگان مثلا آقای نجابت در مجلس هفتم یاد کرد که ایشان فقط زن را در داخل خانه قابل تصور دانسته و تلقی سنتی داشتند. در حالیکه تحول بزرگ جامعه ایران این است که نقش اجتماعی زنان تحول یافته است. اینکه زنان در این روند تحولات دیده شدند به این ارتباط دارد که در این روند انسانها به اعتبار انسان بودنشان دیده می شوند. این تحول اتفاق کوچکی نیست. در حالی از دموکراسی سخن می گوییم که هنوز مرد صاحب خون زن و بچه اش می باشد و البته مبانی این دیدگاه مورد نقد است. فرصت پیش آمده برای نمایندگان مردم به دلیل آگاهی مردم می باشد که بعد از جراحت های سال هشتاد و هشت باز راه اصلاح و راهی که کمترین هزینه را داشته باشد که همان رفتن پای صندوق رای می باشد را انتخاب کردند. نیازمند به کار برنامه ریزی شده داریم و تحولات سال های اخیر به دلیل یکپارچگی است و هر جا شکاف داشته ایم عرصه را به رقیب واگذار کرده ایم. روش و رویکرد و هدف مهم می باشد. تامین منافع و مصالح مردم هدف است. مردم با اعتماد به نمایندگان خویش مسئولیتی را بر دوش آنها گذاشته اند که اگر منتخبین از خدا کمک بگیرند حتما خدا آنها را حمایت خواهد کرد.
به وجه نظارتی مجلس باید توج شود. نماینده باید زبان مردم باشد. نماینده حق اعتراض دارد و حق دارد کسانی را که مردم به آنها معترض هستند را به مجلس فرا بخواند تا به نمایندگان پاسخ دهند. زمان بزرگترین چالش می باشد و فرصتها به سرعت در حال سپری شدن هستند.
ایشان شیوه موفقیت را در نهادینه کردن انتقال تجربه عنوان کردند و ادامه دادند که تجربه به ساختار نیاز دارد و باید سازوکارهایی برای ارتباط مستمر ایجاد شود. باید تلاش کرد به بخشی از مطالبات مردم اعم از فقر، اعتیاد، زوال خانواده و … پاسخ داده شود.
نکته مهم آیین نامه ها و قوانین نانوشته ای است که نیازمند اعمال نظارت زنان مجلس می باشد.
خانمها مرتاضی و فعال زنان و سجادی مسئول کمیته حقوقی جمعیت زنان مسلمان و محتشمی پور نیز در ادامه سخنانی ایراد نمودند. در خاتمه فیلم مستندی از فعالیت و درایت فرماندار زن استان سیستان و بلوچستان پخش شد.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *