Home گزارش معماي 3 ضلع انتخاباتي اصولگرايان
معماي 3 ضلع انتخاباتي اصولگرايان
0

معماي 3 ضلع انتخاباتي اصولگرايان

0
0

سرليستي حداد عادل و قاليباف تكذيب شد

معماي 3 ضلع انتخاباتي اصولگرايان

«علي لاريجاني»، «غلامعلي حدادعادل»، «قاليباف» و «مهدي چمران»؛ اينها افرادي هستند كه نام‌شان در اين چند ماه باقي‌مانده به انتخابات مجلس يازدهم از درون اردوگاه اصولگرايي به عنوان چهره‌هاي اصلي به گوش مي‌رسد؛ يكي در اما و اگر‌هاي سرليستي، ديگري در سوداي رياست مجلس؛ موضوعاتي كه تقريبا هر روز اخباري از آنها در فضاي رسانه‌اي به چشم مي‌خورد و البته در حلقه تاييدها و تكذيب‌ها در حد گمانه‌زني در تحليل‌هاي انتخاباتي جايگاه و پايگاهي براي خود پيدا مي‌كنند.

آمدن و نيامدن لاريجاني

يك سال پيش بود كه زمزمه‌هايي از كانديداتوري علي لاريجاني از تهران به گوش رسيد اما اين خبر در همان روزها با گمانه‌زني‌ها درباره احتمال حضورش در انتخابات 1400 در نطفه خفه شد و احتمال صرف‌نظر كردن او از انتخابات مجلس جايش را گرفت. اين صحبت‌ها جسته و گريخته در محافل سياسي به گوش مي‌رسيد تا اينكه چندي پيش با تصميم شوراي هماهنگي اصولگرايان قم، فهرستي 3 ‌نفره با حضور عليرضا زاكاني، مجتبي ذالنوري و احمد اميرآبادي‌فراهاني منتشر شد. همين يك خبر كافي بود تا دوباره موجي درباره كانديداتوري علي لاريجاني مطرح شود؛ موضوعي كه به نظر مي‌رسد با واقعيت فاصله‌اي بسيار دارد و البته در اين ميان برخي رسانه‌ها از حذف لاريجاني سخن گفتند.

مهر ماه 98 بود كه «اعتماد» در گزارشي با عنوان «دوراهي لاريجاني و ياران» به ماجراي احتمال كانديداتوري علي لاريجاني پرداخت. در آن گزارش فريد مدرسي، روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌اي كه از قضا با فضاي سياسي و انتخاباتي قم آشنايي دارد در تحليل فضاي كنوني جامعه و با درنظرگيري شخصيت لاريجاني تاكيد كرد كه رييس فعلي مجلس در انتخابات اسفند ماه شركت نمي‌كند. او در باب چرايي اين تحليل گفته بود:«علي لاريجاني شخصيتي است كه همواره مي‌توان او را به عنوان چهره‌اي ميانه‌رو و معتدل شناسايي كرد؛ از اين‌ رو او نمي‌تواند در فضايي راديكال و دوقطبي به خوبي ايفاي نقش و مطالبش را بيان كند.» مدرسي اضافه مي‌كند:«لاريجاني در حال رصد فضاي كنوني است؛ بنابراين تحليل من اين است كه با توجه به تندتر شدن فضا، لاريجاني هنوز تصميمي براي حضور در انتخابات نگرفته است ولي اين به آن معنا نيست كه او قطعا در انتخابات شركت نمي‌كند؛ بلكه اين تحليل فقط و فقط يعني اينكه رييس كنوني مجلس هنوز تصميمي براي حضور در انتخابات نگرفته است.» درحالي كه همه انگاره‌ها از نيامدن علي لاريجاني حكايت دارد، روز گذشته بهروز نعمتي يكي از نمايندگان نزديك به رييس مجلس و عضو شوراي مركزي فراكسيون مستقلين به ايسنا مي‌گويد: «طبيعتا اگر آقاي لاريجاني تصميمي در مورد حضور يا عدم حضور در انتخابات گرفته باشد يا بايد خودش آن را اعلام كند يا دفترش يا نزديكانش. من تا امروز حرف نيامدن از ايشان نشنيده‌ام و ايشان هيچ تصميمي براي نيامدن در انتخابات مجلس نگرفتند.» او درباره احتمال تغيير حوزه انتخابيه علي لاريجاني در انتخابات دور يازدهم مجلس نيز مي‌گويد:«ايشان بعيد است كه از تهران يا آمل كانديدا شود؛ به هر حال آقاي لاريجاني عالم‌زاده است و اگر بخواهد در انتخابات حضور يابد از قم كانديدا مي‌شود.» نعمتي درباره احتمال كانديداتوري‌ لاريجاني در انتخابات رياست‌جمهوري و كناره‌گيري‌اش از نمايندگي مجلس مي‌گويد:«اين موضوع منافاتي با اينكه ايشان در انتخابات مجلس آينده حضور پيدا كند، ندارد. خيلي‌ها هستند كه مي‌خواهند به مجلس بيايند و بعد از آن رييس‌جمهور شوند.» اين صحبت نعمتي هر چند در لابه‌لاي قوانين مدون انتخاباتي كاملا درست است و قانون هيچ منعي براي كانديداتوري يك نماينده مجلس در انتخابات رياست‌جمهوري قرار نداده اما چه كسي است كه نداند براي نشستن بر كرسي رياست‌جمهوري نياز به يك پيش‌زمينه است؛ علي لاريجاني سال‌ها در عرصه سياست حضور داشته يك زمان در رداي رياست صداوسيما و زماني هم در جايگاه دبير شوراي عالي امنيت ملي و حالا 12 سال است كه سكونشين بهارستان است؛ بنابراين قواعد بازي را خوب مي‌داند و اين‌ را مي‌داند كه بايد براي آماده شدن در انتخابات رياست‌جمهوري حواشي را از خود دور كند و عقب بنشيند تا روز موعود با چنته پر پا در گود انتخابات بگذارد. بنابراين هر چند نيامدن علي لاريجاني براي بهروز نعمتي كه از نزديكان اوست، خبري ناخوشايند است اما به نظر مي‌رسد اتفاقا تصميم علي لاريجاني براي نيامدن به ميدان يازدهمين انتخابات مجلس راسخ‌تر از گذشته باشد.

حداد عادل و سوداي بازگشت

بعد از 4 سالي كه در مجلس هفتم توانست در راس قوه مقننه بايستد، ديگر كرسي رياست مجلس را فراموش كرد و رقابتش با علي لاريجاني در مجلس هشتم و نهم نتوانست براي او روزنه اميدي باشد. اما اين روزها كه گمانه‌زني‌ها از عدم حضور لاريجاني در انتخابات حكايت مي‌كند، غلامعلي حدادعادل هم چندان بدش نمي‌آيد كه به روزهاي طلايي‌اش در مجلس هفتم بازگردد براي همين بعد از ابراهيم رييسي تلاش كرد تا نبض شوراي وحدت را به دست بگيرد البته او در اين ميدان هم بدون رقيب نبود و مهدي چمران يكي از رقباي اصلي حدادعادل در جريان اصولگرايي محسوب مي‌شود. اين رقابت وقتي عيان‌تر شد كه صحبت‌هايي درباره رياست حدادعادل در شوراي وحدت به گوش رسيد؛ چمران بلافاصله اين خبر را تكذيب كرد و گفت كه حدادعادل رييس نيست. حال نزديك به 10 ماه است كه از اين ضد و نقيض‌ها مي‌گذرد و بحث درباره سرليستي داغ شده است، اين‌ بار هم اين موضوع از سوي مهدي چمران تكذيب شد. او به نامه‌نيوز گفت:«شايد عده‌اي دوست دارند آقاي حدادعادل وارد عرصه رقابت و انتخابات شود و اين‌ را به عنوان اميدهاي آينده خودشان مطرح مي‌كنند اما آقاي حدادعادل نامزد انتخابات مجلس نيست كه بعد بخواهد سرليست قرار بگيرد؛ بنابراين اصل اين بحث‌ها زير سوال است.»

قاليباف از گردونه خارج شد؟

«قاليباف احتمالا از حوزه انتخابيه تهران در انتخابت شركت خواهد كرد.» اين را محسن پيرهادي، دبيركل جمعيت پيشرفت و عدالت ايران اسلامي و از چهره‌هاي نزديك به قاليباف مي‌گويد؛ خبري‌ كه تبديل به يكي از بحث‌هاي داغ انتخاباتي شد. هر چند پيش از اين زمزمه‌هايي درباره سرليستي او از مشهد به گوش مي‌رسيد اما صحبت‌ ياران قاليباف درباره احتمال كانديداتوري او از تهران گمانه‌زني‌ها براي سرليستي او در تهران را تقويت كرد. اما آن‌ طور كه سيدحسين نقوي‌حسيني، سخنگوي فراكسيون نمايندگان ولايي به خبرآنلاين گفته بود گويا در خلأ چهره‌هاي تاثيرگذار اصولگرايان تصميم دارند تا با آوردن قاليباف به اين ميدان از يك ‌طرف اين خلأ را پر كنند و از سوي ديگر دلخوري‌هاي قاليباف در ماجراي انتخابات رياست‌جمهوري و كناره‌گيري‌اش به نفع سيدابراهيم رييسي را جبران كنند. او در اين رابطه مي‌گويد:«مجموعه‌اي از نيروهاي اصولگرا درخواست دارند كه ايشان وارد صحنه انتخاب مجلس شود. رايزني‌ها انجام شده و گفت‌وگوها هم با ايشان صورت گرفته است. بالاخره ايشان شخصيت كشوري هستند، مدير اجرايي موفقي است و كارنامه خوب داشته است. حتي در جريان اصولگرايي مديريت و رفتار خوبي داشتند مثلا در انتخابات رياست‌جمهوري به نفع آقاي رييسي كنار رفت كه ازخودگذشتگي بالايي بود كه ايشان انجام داد. تا آنجا كه مطلعم مذاكراتي با آقاي قاليباف صورت گرفته تا در انتخابات مجلس شركت كرده و كانديدا شود.»

درست زماني كه احتمالات حكايت از حضور قاليباف در انتخابات مجلس و سرليستي او در ليست اصولگرايان دارد، نقيضي ديگر باز هم از سوي مهدي چمران مطرح مي‌شود. او به نامه‌نيوز مي‌گويد:«در شوراي وحدت هيچ صحبتي درباره سرليستي قاليباف مطرح نشده است.» از سوي ديگر عبدالرضا مصري، نماينده اصولگراي كرمانشاه و نايب‌رييس دوم مجلس به تسنيم مي‌گويد:«طي ديداري كه روز گذشته با قاليباف داشتم درباره اخبار مطرح شده درباره نامزدي‌اش در انتخابات سوال كردم كه ايشان با برشمردن برخي دغدغه‌ها و نكات و مسائل پيرامون شرايط جاري اعلام كرد كه قصدي براي حضور در اين انتخابات ندارد.»

حكايت روزهاي مانده به انتخابات

سر را به هر طرف كه بچرخانيم، صحبت يا نشاني از انتخابات مي‌بينيم، گاهي با چاشني رياست‌جمهوري و گاهي هم با طعم انتخابات مجلس؛ مساله‌اي كه راست و چپ نمي‌شناسد و هم در اردوگاه اصلاح‌طلبي و هم در اردوگاه اصولگرايي موضوع رسيدن به يك ليست واحد و انسجام دروني حكايت هفتاد من كاغذ شده است؛ ماجرايي كه هر چند با جنسي متفاوت اما در هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا ساري و جاري است. در اين ميان اگر دعوا در جريان اصلاح‌طلبي بر سر مدل انتخاباتي است ميان اصولگرايان بحث ليست‌هاي چندگانه مطرح است و همه‌ اين‌ حرف‌ها در حالي مطرح مي‌شود كه هنوز بدنه اجتماعي و عموم شهروندان نه پاسخي براي انتقادهاي خود پيدا كرده و نه دليلي براي مشاركت حداكثري.

منبع: روزنامه اعتماد 20 آبان 98

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *