Home اخبار استانها مظلومیت اسطوره مشروطه خواه گیلان
مظلومیت اسطوره مشروطه خواه گیلان

مظلومیت اسطوره مشروطه خواه گیلان

0
0

سازمان معلمان استان گیلان

مظلومیت اسطوره مشروطه خواه گیلان را فریاد نمود

نهضت جنگل تداوم راستین نهضتی بود که مجاهدان آرمان‌خواهش، بسیار زود متوجه استحاله انقلابی شدند که در راهش جانهای کثیری فدا و خونهای بسیاری بر زمین ریخته شده بود.

«میرزا کوچک» مجاهد مشروطه خواه و روحانی زاده گیلانی، در برهه ای از تاریخ این سرزمین دست به مجاهدت مسلحانه در جنگل های گیلان زد که کشور از سویی در بن بست سیاست بازی های پارلمانی گرفتار شده بود و از سویی دیگر شاهد حضور عریان و گستاخانه دول بیگانه در امور حیاتی خود؛ از سویی استبداد تاریخی و ریشه دار مجال بالندگی به نهال مشروط کردن نهاد قدرت را نمی داد و از سوی دیگر جامعه، بالندگی و فهم مناسبی از مفاهیم جدید نداشت. مجموعه این شرایط کشور را بر لبه پرتگاهی برده بود که گویی فروپاشی، تجزیه و وابستگی همیشگی اش به استعمار روس و انگلیس، تقدیر گریزناپذیر آن است.

آذرماه هرسال یادآور شهادت غریبانه «میرزا» در سرمای جانسوز استبداد و همدستی جاهلان و خیانت پیشگان وطنی است.

با این همه در کمال تاسف در سالهای اخیر (به ویژه در فضای مجازی) با هجمه سنگینی از طرف ناآگاهان و علاقمندان به ارتجاع سابق علیه نهضت جنگل و رهبر آن مواجه هستیم که تلاش می کنند با روایت ناقص، مغرضانه و جهت دار وقایع بر چهره آفتاب گون اسطوره گیلانی چنگ بکشند. از همین رو «سازمان معلمان گیلان» ضمن ادای احترام به روح بزرگ آن «کوچک» ایران زمین، از همه پژوهشگران و علاقمندان به وقایع تاریخی می خواهد تا به صورت دقیق به بررسی زمینه ها و عوامل شروع نهضت جنگل و اهداف آن و به ویژه درس هایی که می توان از آن آموخت بپردازند.

سازمان معلمان گیلان
آذرماه 1397

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *