Home اخبار سطح مشارکت مردم در انتخابات پیش رو در هاله‌ای از ابهام قرارگرفته‌است
سطح مشارکت مردم در انتخابات پیش رو در هاله‌ای از ابهام قرارگرفته‌است
0

سطح مشارکت مردم در انتخابات پیش رو در هاله‌ای از ابهام قرارگرفته‌است

0
0

ابوالقاسم صفدری عضو شورای سازمان معلمان خراسان شمالی و مسئول کمیته توسعه و تشکیلات این استان در نشست فصلی 17 بهمن ماه این تشکل مطالبی را پیرامون انتخابات ایراد نمود که با توجه به نزدیک شدن به ایام تبلیغات انتخابات متن کامل نظرات ایشان تقدیم مخاطبان می شود.

اصلی‌ترین هدف هر حکومتی، طبعا حفظ و استمرارش است در کشور ما این استمرار از بزرگراه «مشارکت مردم در انتخابات» می‌گذرد مشارکتی که سطح‌آن برای انتخابات پیش رو در هاله‌ای از ابهام قرارگرفته‌است در واقع تحولات دو سه ماه اخیر در کشور نشان می‌دهد که سطح دغدغه و مطالبات مردم دیگر از یک اتفاق، شخص یا یک جناح فراتر رفته و وارد حوزه‌های درشت‌تر شده‌است این را هم می‌توان از نظرسنجی‌های موجود فهمید و هم از شعارها و دیوارنویسی‌های اعتراضات اخیر!

در مواجهه با این سطح جدید از خواسته‌های مردم، شورای نگهبان به عنوان یک رگلاتور مهم حاکمیت در فرآیند انتخابات با دو رویکرد مواجهه بود؛ یکی رویکرد «تدافعی» که طی آن می‌توانست حق را به مردم بدهد و با تائید گسترده‌ای از صلاحیت‌ها به ویژه از جناح مقابل، دل آنها را ــ حداقل برای مشارکت در انتخابات ــ به دست آورد. اما نهایتا از قدرت «این امتیاز» برای کشاندن «این مردم» به این عرصه‌ مطمئن نشد و عقلا آن را به جیب برگرداند.

به‌جای آن اما رویکرد «تهاجمی» را پیش گرفت؛ رویکردی که در آن با رد گسترده و بی‌سابقه نامزدهای جناح مقابل، عملا از موضع «حق‌به جانب» وارد معرکه شد. این موضع در حوزه‌های دو جناحه، با تحریک حس «مقابله»ی اصلاح‌طلبان احتمالا منجر به مشارکت بهتر و در حوزه‌های تک جناحه، قطعا منجر به انتخاب نماینده اصولگرا ــ و لو با مشارکت پایین ــ خواهد شد.

این استراتژی شاید جناح حاکم را در انتخابات پیش رو به تعبیری پیروز کند؛ اما در مسیر همراه کردن طیف مخالفان ــ به عنوان عنصری ضروری و تاثیرگذار در معادلات پیش رو ــ نیست؛ معادلاتی که شاید نه سال به سال بلکه ماه به ماه، متغیرهای آن بیشتر و حل آن برای همه سخت‌تر شود.

اصلاح‌طلبان در مواجهه با انتخابات پیش‌رو یا باید منفعلانه بازی در زمین جناح حاکم را بپذیرند یا انرژی خود و طرفدارانشان را جهت برون‌رفت از این وضعیت متمرکز کنند.

 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *