Home گزارش مسوول بي‌كفايت، استعفا ، استعفا
مسوول بي‌كفايت، استعفا ، استعفا
0

مسوول بي‌كفايت، استعفا ، استعفا

0
0

شعار دانشجويان دانشگاه آزاد در اعتراض به مشكلات صنفي

مسوول بي‌كفايت، استعفا ، استعفا

گروه اجتماعي|سه روز پس از فاجعه واژگوني اتوبوس دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقيقات كه منجر به جان باختن 10 نفر و زخمي شدن 26 دانشجو شد؛ دانشجويان دانشگاه آزاد در تجمعي اعتراضي خواستار استعفاي علي اكبر ولايتي، رييس هيات امناي اين دانشگاه شدند. مسوولان دانشگاه آزاد كه روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته واحد علوم و تحقيقات را تعطيل كرده بودند انتظار نداشتند در روز شنبه با تجمع اعتراضي گسترده دانشجويان روبه‌رو شوند. اين يكي از معدود دفعاتي است كه تجمعي اعتراضي به اين گستردگي در يكي از واحدهاي دانشگاه آزاد برگزار شده است.

دانشجوياني كه عزادار هم دانشگاهيان شان بودند، با تاكيد بر اينكه تجمع‌شان سياسي نيست مطالبات صنفي‌شان را مطرح كردند و خواستار پاسخگويي مديران ارشد دانشگاه شدند. «ولايتي استعفا استعفا» اين شعار صريح‌ترين موضع دانشجويان عليه عالي‌ترين مقام دانشگاه آزاد بود. دانشجويان همچنين با سر دادن شعارهايي چون«… استعفا، استعفا» خواستار بركناري مسوولان دانشگاه آزاد شدند. يكي از مهم‌ترين نكات تجمع ديروز تاكيد دانشجويان بر فراجناحي بودن اعتراض‌هاي شان بود. برخي دانشجويان كاغذهايي در دست داشتند كه روي آن نوشته شده بود: «اعتراض ما سياسي نيست». همچنين به گزارش ايسنا، يكي از دانشجويان در تجمع ديروز دانشجويان در واحد علوم و تحقيقات كه مدام گريه‌هاي مادرش را يادآور مي‌كرد، خطاب به گروهي از دانشجويان گفته بود: «حرف سياسي نداريم! حرفِ جان‌مان است. مسير دانشگاه گاردريل ندارد.» مادر يكي از جان‌باختگان هم در تجمع ديروز از پاسخگو نبودن مسوولان ارشد دانشگاه آزاد اسلامي به شدن انتقاد كرد. او در بخشي از سخنانش گفت: «دخترم پر پر شد همه چيزم رفت. يك نفر بايد جواب منِ مادر را بدهد نه نماينده بلكه بايد مسوول دانشگاه جواب بدهد. چرا بايد از اتوبوسي استفاده شود كه هفت سال است بيمه نشده است. اين خون به ناحق ريخته شده بچه‌هاي ما است. بچه‌هاي ما شهداي علم هستند…»

توضيحات معاون دانشگاه آزاد

مجيد مشكيني، معاون توسعه مديريت و منابع دانشگاه آزاد ديروز براي گفت‌وگو با دانشجويان به جمع آنها رفت اما دانشجويان عزادار به او اجازه سخنراني ندادند. در فيلمي كه از مشكيني منتشر شده و با يك بلندگوي دستي سعي دارد سخنراني كند، مي‌گويد؛ من آمده‌ام كه بگويم هميشه حق با مشتري است. همين‌جا دانشجويان صدايشان بلند مي‌شود و اجازه نمي‌دهند او سخنانش را ادامه دهد.

با اين حال خبرگزاري ايرنا، از قول مشكيني توضيحاتي را روي خروجي خود قرار داد. مشكيني درباره اقدامات مسوولان دانشگاه پس از حادثه روز سه شنبه، از بازداشت مسوول ترابري علوم و تحقيقات خبر داد و گفت: در اين حادثه مسوول ترابري دانشگاه دستگير شد اما از سوي دادستاني مقصر شناخته نشد. مشكيني در پاسخ به سوال خبرنگاري در اين خصوص كه چرا بي اطلاع هستيد و اتوبوس دانشگاه آزاد منجر به درگذشت 10 نفر شد، تاكيد كرد: من اين گفته‌ها را مي‌پذيرم. اگر نظارت درستي صورت مي‌گرفت نبايد اين اتفاق مي‌افتاد. او در خصوص وضعيت قرارداد پيمانكار اين اتوبوس‌ها، توضيح داد: هر قراردادي ناظري دارد و ماده 12 اين قرارداد ناظر را مشخص كرده كه مسوول ترابري وقت بوده است. ناظر بايد چك ليست را بررسي و نقص اتوبوس را برطرف مي‌كرد. اگر اين حادثه رخ نمي‌داد قرار بود اتوبوس‌ها با پيمانكار جديد در هفته جاري جايگزين شوند.

مشكيني در پاسخ به اين سوال كه چرا دانشگاه آزاد قرارداد حمل و نقل علوم و تحقيقات را به ارزان‌ترين پيمانكار داده است، گفت: «به هر حال اين حادثه رخ داده است. ما الان بعد از حادثه در حال گفت‌وگو با هم هستيم. اگر قبل از اين اتفاق، سه تا پنج پيمانكار ارقام مختلفي براي حمل و نقل ارايه مي‌دادند، آيا دانشگاه متهم به اين نمي‌شد كه اگر با گران‌ترين قرارداد منعقد مي‌كرد به اين معنا نبود كه فاميل خود را انتخاب كرده است؟ اين پاسخ معاون دانشگاه آزاد با واكنش خبرنگاران مواجه شد.»

به گفته اين مقام مسوول‌، دانشگاه آزاد در باره مناقصه‌هاي خود به دنبال نازل‌ترين قيمت نيست بلكه با مناسب‌ترين قيمت به دنبال اين است كه چه خدمتي با چه قيمتي دريافت مي‌كند. معاون دانشگاه آزاد در پاسخ به اينكه چرا مسوولان اين دانشگاه عذرخواهي نكردند، گفت: «مسوولان در مراسم تدفين دختر دانشجو و پدرش در بهشت زهرا حضور يافتند.»

او همچنين درباره تله كابين علوم و تحقيقات، هم با تاكيد گفت كه «تله كابين اين واحد براي دانشجويان در نظر گرفته نشده است».

دانشجويان معترض بيانيه صادر كردند

بنا به گزارش «انتخاب» دانشجويان معترض در اين تجمع يك بيانيه 9‌بندي هم صادر كردند. درخواست استعفا و عذرخواهي سرپرست واحد علوم و تحقيقات و رييس دانشگاه آزاد، عذرخواهي رسمي در تريبون رسمي توسط سرپرست واحد و رييس دانشگاه، ساخت يادبود براي عزيزان از دست رفته، استقرار هميشگي اورژانس در محل دانشگاه، نوسازي ناوگان اتوبوسراني و تعيين سرعت مجاز و نصب برگه معاينه فني در اتوبوس و بررسي آن در بازه‌هاي زماني كوتاه و استخدام راننده‌هاي با صلاحيت، ساخت حفاظ براي جلوگيري از ريزش كوه و نصب گاردريل در طول مسير، رايگان شدن يا حداقل كم شدن هزينه آژانس‌ها تا هنگامي كه نوسازي ناوگان و حفاظت مسيرها تامين شود، نظارت بهداشتي مداوم بر بوفه‌ها و راه‌اندازي بوفه سر پوشيده ابن سينا و تعويق امتحانات به دليل مناسب نبودن اوضاع روحي دانشجويان 9 بند اين بيانيه را تشكيل مي‌دهند.

رونمايي از ناوگان جديد حمل و نقل

همزمان با شدت گرفتن انتقادها از فرسوده بودن اتوبوس‌هاي مورد استفاده در واحد علوم و تحقيقات براي جابه‌جايي دانشجويان، ديروز برخي خبرگزاري‌ها در خبري يك خطي از آغاز به كار 50 دستگاه اتوبوس جديد در اين دانشگاه خبر دادند. با آغاز به كار اين اتوبوس‌ها يك بار ديگر اين پرسش در اذهان عمومي شكل گرفته كه چرا بلافاصله پس از بروز حادثه و جان باختن دانشجويان، اين اتوبوس‌ها به كار گرفته شده‌اند و چرا زودتر اين تصميم گرفته نشده بود؟ هر چند اين سوال و سوالاتي از اين دست ذهن دانشجويان و افكار عمومي را مشغول كرده اما تاكنون مسوولان ارشد دانشگاه و به خصوص علي اكبر ولايتي، رييس هيات امنا و طهرانچي رييس دانشگاه آزاد در اين‌باره به‌طور صريح سخن نگفته‌اند.

حال سه نفر بهتر شد

در همين حال، آخرين خبرها از دانشجويان مصدوم حكايت از آن دارد كه حال سه تن از مصدومان بدحال، بهتر شده و هوشيار شده‌اند. به‌‌گفته معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشكي دانشگاه آزاد از 6 نفري كه در آي‌سي‌يو بستري هستند، هنوز سه نفر سطح هوشياري‌شان پايين است.

منبع: روزنامه اعتماد 9 دی 97

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *