Home اخبار مسئولان شورای سازمان معلمان چند استان از چشم انداز این تشکل گفتند
مسئولان شورای سازمان معلمان چند استان از چشم انداز این تشکل گفتند
0

مسئولان شورای سازمان معلمان چند استان از چشم انداز این تشکل گفتند

0
0

مسئولان سازمان معلمان استان های خراسان شمالی،خوزستان ،قم و اصفهان تاکید کردند:

آگاهانه آینده را می‌سازیم

لیلا مهداد/سخن معلم/ سال 1400 ماه دومش را به نیمه رسانده و سازمان معلمان چشم‌انتظار برگزاری ششمین کنگره عمر حود و سومین کنگره کشوری‌اش در روزهای پایانی اردیبهشت است. کنگره‌ای که به باور اعضا اهمیت بالایی در آینده سازمان و اجرایی کردن چشم‌انداز 10ساله سازمان معلمان و ر آغاز سومین دهه از عمر این تشکل صنفی و سیاسی و عضوجبهه اصلاحات ایران دارد. در این گزارش پای صحبت برخی از مسئولان این سازمان در استان‌های مختلف نشسته‌ایم تا از اهمیت و حساسیت‌های این کنگره و انتخابات آن برایمان بگویند.

 

با برنامه‌ها پای کار بیایند

شمارش معکوس برای برگزاری کنگره 1400 سازمان معلمان ایران شروع شده است. کنگره‌ای که امیدهای بسیاری به آن است. اکبر ظریفی، مسئول سازمان معلمان خوزستان کنگره 1400 را فرصت خوبی برای اعضای سازمان معلمان می‌داند.«اعضا می‌توانند تصمیمات دقیق‌تری درخصوص سیاست‌ها و استراتژی های آینده سازمان داشته باشند.» سازمان معلمان ایران دو دوره فعالیتش را پشت‌سر گذاشته است. سازمانی که در دوره جدید می‌تواند با بررسی نواقص رفتاری سازمان در دوره‌های پیشین راهکارهای مفیدتری را در پیش بگیرد.«نواقص رفتاری سازمان می‌تواند در این دوره مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد.» به باور ظریفی در شرایط فعلی فرصت جدیدی پیش‌روی اعضاست تا در جهت اتخاذ تصمیمات سیاسی دقیق برای آینده سازمان قدم بردارند.«قبل از انتخابات ریاست جمهوری می‌توان به جمع‌بندی درخصوص مسائل پیرامون سیاست خارجی و داخلی دولت رسید و اظهارنظر کرد.»

کنگره 1400 انتخابات شورای مرکزی را هم به خود خواهد دید. انتخاباتی که احتمال دارد در شرایط فعلی از حساسیت‌هایی هم برخوردار باشد. هرچند مسئول سازمان معلمان خوزستان معتقد است حساسیت درون سازمانی خیلی بالا نیست اما در مقابل احزاب و تشکل‌‌ها و گروه‌های سیاسی دیگر فرصت مناسبی است برای سازمان تا خود را به عنوان یک الگو به سایر احزاب معرفی کند.

ظریفی یکی از مسئولانی است که ترجیح داده در انتخابات کاندیدا نشود. او مسئولیت‌های استانی و احتمال برگزاری حضوری جلسات و بعد مسافت را دلایل کاندید نشدنش عنوان می‌کند. هرچند او توصیه‌ای به اعضا دارد.«کسانی وارد این عرصه شوند و قبول مسئولیت کنند که دل به توسعه این تشکل دارند. افرادی با برنامه و باانگیره وارد انتخابات شوند.» ظریفی بر این باور است تشکل‌ها ترکیبی از افراد باتجربه هم از نظر سنی و هم انرژی هستند. او معتقد است تشکل‌ها باید ترکیب متنوعی از اعضا باشند؛ آدم‌های باسلیقه‌ای که مهارت کار جمعی را دارند تا بتوان به واسطه آنها در آینده شاهد شورایی پویا و فعال بود.

 

آگاهانه انتخاب کنیم

اولین کنگره کشوری سازمان معلمان ایران سه سال قبل برگزار شد، به سال 97. دوره‌ای که وزارت کشور اولتیماتوم تطبیق اساسنامه را برای احزاب گذاشته بود. در همان سال هر تشکل و حزبی که زودتر اساسنامه‌اش را تطبیق می‌داد زودتر صاحب پروانه جدید می‌شد.سازمان معلمان ایران هم از این مساله مستثنی نبود. سازمانی که همین شرایط وادارش کرد تا عجولانه شورای مرکزی و هیات بازرسانش را انتخاب کند. به باور عباس مرادی، مسئول سازمان معلمان قم همین شرایط باعث شد تا بار مسئولیت به دوش تعداد محدودی از اعضا بیفتد و سایرین نظاره‌گر باشند. مرادی معتقد است هیات بازرسان شکل گرفته در آن سال نتوانست قوی در مسئولیت خود ظاهر شود.هیاتی که در سال سوم به دلیل کرونا انتخابات نداشت و اعضای دور دوم در مسئولیت‌هایشان ابقا شدند. مسئول سازمان معلمان قم مسئولیت هیات بازرسان را ورود به اختلاف شعب و دفاتر استان‌ها و شهرستان‌ها می‌داند.«متاسفانه هیات بازرسان حالت دکوری داشت.» به گفته مرادی ویژگی بارز این دوره نسبت به دوره‌های قبل شفاف‌تر بودن است.«در این دوره اعضا با شفافیت‌ بیشتری معرفی شده‌اند و تقریبا اعضا با توانمندی و فعالیت‌های کاندیداها آشنا هستند.» به باور او به نظر می‌رسد این دوره افرادی انتخاب شوند که دلبستگی بیشتری به تشکل دارند و دلسوزانه وقت می‌گذارند برای فعالیت‌های سازمان.

مرادی تدوین چشم‌انداز ده‌ساله سازمان را یکی از کارهای خوبی می‌داند که در این دوره به سرانجام رسیده است.«طبق این چشم‌انداز مسیر سازمان مشخص شده، البته در کنگره قرار است مورد رای قرار بگیرد.» برنامه‌ای که اگر در این دوره رای بیاورد بی‌شک اتفاقات خوبی را در شورای مرکزی جدید رقم خواهد زد. مسئول سازمان معلمان قم توصیه‌ای هم برای اعضا دارد؛ اینکه با چشم باز دست به انتخاب بزنند و افرادی را انتخاب کنند که منافع سازمان برایشان ارجح باشد و به دنبال سهم‌خواهی شخصی نباشند. او بهترین ترکیب برای شورای مرکزی را که مفید فایده برای آینده سازمان باشد را شورای متشکل از افرادی از تهران، بانوان که سهم بسیاری در سیستم آموزش و پرورش دارند و همین‌طور اشخاصی از استان‌ها می‌داند. مرادی هم یکی از کاندیداهای این انتخابات است. او انگیزه کاندید شدنش را ادامه کارهای نیمه‌کاره در بخش توسعه و تشکیلات عنوان می‌کند.«انشاالله در دور جدید با انرژی  از 32 استان و شهرستان‌های تابعه عضویت خواهیم داشت برای سازمان.»

 

خردجمعی را فراموش نکنیم

علی نیکخواه، مسئول سازمان معلمان اصفهان  بر این باور است کنگره تاثیر مثبتی بر عملکرد سازمان خواهد داشت. نیکخواه کنگره و انتخابات پیرامون آن را نوعی تمرین خردجمعی و دمکراسی می‌داند. مسئول سازمان معلمان اصفهان  تشکل فرهنگیان را از نظر کمی خوب توصیف می‌کند هرچند به اعتقاد او در میان تشکل‌های مختلف سازمان معلمان ایران که مدتی است جنبه کشوری هم یافته کارآیی خوبی داشته است.«این تشکل جنبه سهم‌خواهی ندارد و تلاشش بر حل مشکلات است. شاید برای همین است سازمان معلمان از منظر بدنه آن جایگاه خوبی دارد.» نیکخواه انتخابات شورای مرکزی را تمرین دمکراسی در مقیاس کوچک می‌داند.«این انتخابات تحولی است در ساختار سازمان معلمان و همین‌طور در میان دغدغه‌مندان این سازمان.» به باور او این کنگره و انتخابات پیرامون آن کمک می‌کند تا خطاها و اشتباهات گذشته برطرف شوند. نیکخواه هم یکی از کاندیداهاست با دغدغه و احساس مسئولیت. به اعتقاد او انسجام سازمان اهمیت بالایی دارد چون هر میزان انسجام سازمان بیشتر شود،می‌تواند در بدنه آموزش‌وپرورش در زمینه حل مشکلات تاثیرگذار باشد. نیکخواه حل مشکلات در همه عرصه‌ها را پایین به بالا می‌بیند. اینکه تک‌تک شهروندان مطالبه‌گر باشند و برای حل مشکلات منتظر نماند و خود دست به کار شوند و به حد مقدور اثرگذار باشند.«نباید منفعل بود.»  توصیه مسئول سازمان معلمان اصفهان  به اعضا این است که نگاه ابزاری نداشته باشند و با هیجان دست به کارهای گروهی نزنند. به اعتقاد او کارهای هیجانی و احساساتی مشکل‌زا هستند.«باید توجه داشته باشیم چه کارهایی برای جامعه هدف مفید فایده است و در این میان چطور می‌توان تاثیرگذار بود.»  نیکخواه یکی از معیارهای کار گروهی را تحمل انتقاد و احترام به خردجمعی می‌داند.«به دنبال راهکارهای درست و منطقی باشیم.» او می‌گوید امید زنده است و باید به اتفاقات خوب آینده امیدوار بود.«با توجه به اینکه اعضا کاندید اغلب دغدغه‌مند هستند بی‌شک شورای آینده اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.»

 

ناامید نباید شد

کرونا همه‌گیر شده تا سبک زندگی شهروندان دهکده جهانی را تغییر بدهد. شهروندانی که حالا دنیای مجازی را بیش از گذشته امتحان می‌کنند. درواقع انس بیشتری با این فضا گرفته‌اند. محمود صفدری، مسئول سازمان معلمان  خراسان شمالی هم از این امر مستثنی نیست و معتقد است کرونا فرصتی جدید  بود تا سبک جدیدی از زندگی و کار را تجربه کنیم. صفدری برگزاری کنگره در چنین شرایطی را همراه با معایب و مزایایی می‎‌بیند.

هر ساله کنگره اعضای سازمان را دور هم جمع می‌کرد تا چهره‌به چهره از نظرات و دغدغه‌هایشان بگویند و مشکلات استان‌شان را به گوش مرکزنشینان برسانند. فرصتی که با مجازی شدن از دست خواهد رفت هرچند این احتمال را قوت خواهد بخشید تا تمرکز کنگره به جای حاشیه بر متن موضوع باشد. «انتخابات شورای مرکزی اهمیت بالایی دارد چون غنا و قوی بودن این  شورا در مناسبات اجتماعی و سیاسی کمک می‌کند تا قدرت چانه‌زنی حزب بالا برود.» به اعتقاد صفدری این شورا نمود عینی و بیرونی فعالیت‌های حزب است به همین منظور انتخابات در این شورا اهمیت بالایی دارد. صفدری کرونا را یک فرصت می‌داند. فرصتی که راه‌های جدید  را به وجود آورد تا در این مدت جلسات متعددی غیرحضوری برگزار شوند و تقریبا جلسات حضوری لغو شوند.«کرونا آموخت از راه دور هم می‌شود خیلی از کارها را انجام داد و به این ترتیب مشکل بعد مسافت و شرکت در جلسات مرتفع شد.» با مرتفع شدن این مساله قرارها بر این شد تا کاندیداهایی از استان‌ها هم در انتخابات شرکت کنند تا نگاه شورا یک نگاه کلی به پهنای کشوری باشد. صفدری سازمان معلمان را حزبی با فعالیت سیاسی و کنشگری مستمر می‌داند. تشکلی با نگاه اجتماعی و سیاسی که نگاه صنفی را هم فراموش نکرده است. عواملی که دست به دست هم داده‌اند تا اعضا به آن گرایش پیدا کنند و به دنبال توسعه آن باشند. او با اشاره به اینکه انتخابات و برگزار کنگره قبل از انتخابات ریاست جمهوری است بنابراین هر نتیجه‌ای حاصل شود نباید روی اعضا تاثیر بگذارد. او به اعضا توصیه می‌کند فارغ از نتیجه انتخابات دلسرد نشده و صحنه را ترک نکنند. صفدری ترکیبی از دوستان قدیمی که به اساسنامه تسلط دارند و در تهران برند هستند همین‌طور حضور یک سوم زنان خوش‌فکر را ترکیب خوبی می‌داند که با ترکیب فعالان استان‌ها ترکیب ایده‌آلی برای شورا خواهد بود. هرچند حضور چهره‌های جوان می‌توان شرایط را بهبود بیشتری ببخشد.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *