Home سازمان اساسنامه - مرامنامه مرامنامه سازمان معلمان ایران
مرامنامه سازمان معلمان ایران

مرامنامه سازمان معلمان ایران

0
0

با تقویت و گسترش اصلاحات در ایران در میانه ی دهه ی هفتاد خورشیدی، باتوجه به تجارب گذشته در بخش بزرگی از فرهنگیان این باور شکل گرفت که برای تحقق آرمان “استقلال ،آزادی، حمهوری اسلانی”حفظ منافع ملی ،افزایش نقش مردم در سرنوست کشور وتوسعه و دفاع از حقوق بشر، جامعه مدنی نیز تقویت وگسترش یابد. جامعه ای که ستون فقراتش را نهادهای مردم نهاد می سازد ودر آن تکثر به رسمیت شناخته میشود.
.
معلمان ایران، به عنوان یکی از مهم ترین اقشار مرجع جامعه که همواره از احترام والایی در فرهنگ ایرانیان برخوردار بوده اند با آگاهی از نقش و مسئولیت خود در تحقق جامعه مدنی، اقدام به تاسیس نهادهای مختلفی نمودند که شکل گیری “سازمان معلمان ایران” یکی از اولین آنهاست.
این سازمان با احترام عمیق به آرمان های انقلاب مردم ایران و ارزش های اخلاقی، ملی و دینی، التزام خود را به میثاق ملی، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت مطلقه فقیه اعلام می دارد.

سازمان با بهره گیری از تفکر انتقادی و تجارب حرفه ای اعضای خود، ضمن تلاش برای بهبود شرایط آموزش و پرورش غیبت این حوزه بسیار مهم در عرصه عمومی را یکی از نقاط ضعف تاثیرگذار در وضعیت امروز این نهاد می داند و تلاش می کند تا با استفاده از انسجام معلمان و ظرفیت های تشکیلاتی خود، این مهم را در مرکز توجهات قرار دهد.

سازمان با توجه به ماهیت معلمی خود و با در نظر گرفتن همه ی ابعاد موثر در ارتقاء سطح آموزش و پرورش، حفظ حقوق و منزلت معلمان و وضعیت معیشتی و زندگی ایشان، دفاع از حقوق دانش آموزان در مسایلی چون ارتقاء سطح آموزش، عدالت آموزشی، کسب دانش کارآمد، حفظ کرامت ایشان را به عنوان کارویژه ی اصلی خود پی گیری خواهد نمود.

در همین راستا سازمان تلاش می کند تا اهمیت مفهومی و محتوایی جامعه مدنی و ضرورت آموزش حقوق شهروندی و آموزش های اجتماعی – سیاسی به دانش آموزان را در آموزش و پرورش به عنوان یک ضرورت مطرح کند.

سازمان معلمان به عنوان جزیی از جریان تحول خواه کشور بر نقش مهم زنان در روند توسعه کشور تاکید نموده و با دفاع از توانمندسازی زنان و سیاست هایی چون تبعیض مثبت به عنوان راهکار برای جبران بی عدالتی تاریخی در حق زنان، مشوق حضور و نقش آفرینی هر چه بیشتر زنان معلم در تشکل خود است.

سازمان معلمان ایران در همه ی تکاپوهای فکری و رفتاری خود بر اهمیت زندگی، معنویت، مدارا، امید و شادی که مقوم اخلاق در جامعه اند توجه ویژه دارد. ابتنای تفکر فلسفی- سیاسی سازمان بر حق محوری و تحقق همه جانبه مفهوم “شهروند محق و مسئول” استوار است و در نسبت حقوق و تکالیف متقابل حکومت و شهروندان با نگاه جانبدارانه به سمت مردم نقش دیده بانی داشته و مسئولیت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی خود را ایفا می کند. سازمان معلمان در این مسیر داعیه نمایندگی همه ی معلمان این سرزمین را ندارد و فروتنانه اعلام می کند، ما کوشندگانی معلم هستیم که با رویکردی انسان گرا و با اهداف مشترک در حوزه تعلیم و تربیت به آنچه می اندیشیم در چارچوب قانون، عمل خواهیم کرد. بنیانگذاران سازمان در گذشته، با همت و ایمان راسخ در جهت تثبیت اولین تشکل صنفی سیاسی کشور تلاش بسیار نمودند، ضمن پاسداری از دستاوردهای این عزیزان، ما در ادامه راه، مطالبات صنفی معلمان را ذیل رویکرد و نگاه ملی و در سطح کلان، پی ریزی و پیگیری خواهیم نمود.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *