Home انتخاب سردبیر مدرسه‌های نیمه‌مخروبه و رد مهاجرت از شهر به روستا
مدرسه‌های نیمه‌مخروبه و رد مهاجرت از شهر به روستا

مدرسه‌های نیمه‌مخروبه و رد مهاجرت از شهر به روستا

0
0

تعطیل بدون ریزش حتی یک دانه برف

مهری جمشیدی

«شاید کسی حتی تصورش را هم نکند که در استانی که هجوم گردشگران داخلی، ویلاسازان و زمین‌خواران آن را تبدیل به حیاط‌پشتی ثروتمندان تهرانی کرده است، بتواند سراغ از مناطقی گرفت که به عنوان منطقه محروم شناخته می‌شوند. اما منطقه چهاردانگه در استان مازندران با وجود داشتن ویلاهای کوچک و بزرگ و مناطق گردشگری فراوان، از مناطق محرومی به شمار می‌رود که نزدیک به ۱۷۰۰ نفر از ساکنان آن با کمک‌های کمیته امداد امام خمینی (ره) روزگار می‌گذرانند.

منطقه چهاردانگه تنها یک شهر دارد به نام کیاسر و سه دهستان به نام‌های پشتکوه، چهاردانگه مرکزی و گرماب. تعداد روستاهای این منطقه به ۱۱۰ پاره می‌رسد و جمعیت کل منطقه شش هزار و ۳۰۵ نفر است.

عوامل مختلفی به عنوان دلایل اصلی محروم ماندن این منطقه خوش آب و هوا مطرح می‌شود که همه آنها به طور مستقیم یا غیر مستقیم با بی‌کاری و مهاجرت روستاییان به شهر در ارتباط هستند. اما آنچه به این بحران‌ها دامن زده است چیزی نیست جز واگذاری بی‌برنامه شرکت‌ها و کارخانه‌ها به بخش خصوصی، مدیریت نادرست منابع آب و ناکارآمدی نهادهای مسئول در مواجهه با بحران آب.

نشانه‌های کوچ ساکنان جوان منطقه چهاردانگه به شهرهای بزرگتر، در تنها ماندن سالمندان در روستاهای این منطقه و رو به تخریب رفتن ساختمان‌هایی نمایان می‌شود که دیگر حضور انسانی را در خود ندارند. نشانه دیگری که رد مهاجرت از شهر به روستا را با خود دارد، مدرسه‌های نیمه‌مخروبه چهاردانگه هستند. این روزها ۱۴ مدرسه در این منطقه در حال ویرانی و از هم پاشیدن هستند، و این در حالی است که در برخی مناطق دیگر کشور، دانش آموزان روستایی در زیر کپر درس می‌خوانند.

در سال ۱۳۸۰ در منطقه چهاردانگه ، ۷۸ مدرسه در مقطع ابتدایی و ۳۶ مدرسه در مقطع متوسطه اول و هشت مدرسه متوسطه دوم وجود داشت که این تعداد در سال ۱۳۹۷ به ۴۴ مدرسه در مقطع ابتدایی ۱۱ مدرسه در مقطع متوسطه اول و پنج مدرسه در مقطع متوسطه دوم کاهش یافته است.

با وجود تمام این محرومیت‌ها، در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ چهاردانگه رتبه دوم در استان مازندران و رتبه ۲۳ کشوری را از نظر کیفیت آموزشی به دست آورد. در این منطقه شش مدرسه شبانه روزی فعالیت می‌کنند که این رقم بیشترین سهم مدارس شبانه روزی در استان مازندران را شامل می‌شود.

منطقه چهاردانگه ۱۵۳۱ دانش‌آموز دارد که ۱۳۰ نفر از دانش‌آموزان منطقه تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هستند.

از انگشت‌شمار افراد باقی‌مانده در یکی از روستاها محل مدرسه قدیمی را پرسیدم، زنی جوان است که گونی سفیدی زیر بغل زده و با بالارفتن داس کوچکش به سمت افق ، راه مدرسه را نشان می‌دهد. در جوابم از آخرین هیاهوی مدرسه زمزمه می‌کند: «چهارم ۱۰ سالم بود ، الان ۳۰ سالمه. بیست سال شد.»

ساختمان مدارسی که در روزگاری نه چندان دور، از زندگی و هیاهوی دانش‌آموزان روستا سرشار بود، امروز از تار عنکبوت، خاک و نشانه‌های به جا مانده کودکان قدیم روستا پر است.

نور سرد دم صبح و نارنجی غروب تمام همت‌اش را به خرج می‌دهد تا جان دهد به این دیوارها و نیمکت‌ها و لیست کتاب‌های کتابخانه و کارت‌های ورود به جلسه.

شاید آخرین زنگ برخی از این مدرسه‌ها به بیش از ۸ سال پیش برسد اما در دفتر حضور و غیاب کلاس سوم و چهارم در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۷۳ معلم با خودکار قرمز درشت نوشته بود «تعطیل به علت ریزش برف زیاد».

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *