Home گزارش مجلس يا دولت، کدام‌يک در ترميم کابينه پيش‌قدم خواهند شد
مجلس يا دولت، کدام‌يک در ترميم کابينه پيش‌قدم خواهند شد
0

مجلس يا دولت، کدام‌يک در ترميم کابينه پيش‌قدم خواهند شد

0
0

ترکان: برخي وزراي کابينه جرئت و جسارت ندارند

شرق: ترميم يا اصلاح کابينه، موضوعي است که اين روزها حرف آن از زبان نمايندگان شنيده مي‌شود. اين موضوع از زماني قوت گرفته است که رئيس‌جمهوري با جدیت اعلام کرد که استعفا نخواهد داد. درحقيقت اين پاسخ واکنشي بود به موجي که برخي از نماينده‌هاي جريان پايداري به کمک بازوهاي رسانه‌اي خود به راه انداخته بودند. حالا که بحث استعفا به حاشيه رفته، ترميم يا اصلاح کابينه با محوريت استيضاح برخي از وزراي دولت دوازدهم قوت گرفته است. اين نه‌تنها سخن نمايندگان، بلکه حرف اکبر ترکان، مشاور رئيس‌جمهور، هم هست که اعلام کرده از ترميم کابينه استقبال مي‌کند. اما آنچه باعث قوت‌گرفتن موج احتمالي استيضاح‌ها يا تلاش براي اقناع روحاني در جهت تغيير برخي وزراي خود شده، سرپيچي اين وزرا از دستورات رياست‌جمهوري است. اينکه محمد شريعتمداري در برابر خواست رئيس‌جمهوري مقاومت کرد و انتشار فهرست کساني که ارز دولتي گرفته‌‌اند را به عقل خدادادي موکول کرد و در نهايت هم اين بار را به دوش بانک مرکزي گذاشت، زمينه را فراهم کرد تا بحث تغييرات در کابينه جدي‌تر مطرح شود. نکته مورد توجه در اين موضوع اما اين است که حالا يک نفر از بدنه دولت درخواست ترميم کابينه را مطرح کرده و از برخي وزراي دولت گلايه کرده است. مواجهه حسن روحاني با وزرايش البته مسبوق به سابقه است، زماني که در دولت يازدهم در برابر تخريب‌ها و انتقادها انتظار داشت تا وزرايش وارد ميدان شوند و پاسخ‌گو باشند، اما در عوض سکوت اختيار کردند. روحاني بعد از برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري در مراسم افطاري با وزرا، معاونان، استانداران و رؤساي سازمان‌ها، گفته بود: «… کسي نيست که زحمت نکشيده باشد و از دولت دفاع نکرده باشد. اما همه هم يک‌جور نبودند، مختلف بودند. بعضي‌ها با همه توان آمدند، گيوه را ور کشيدند، آستين‌ها را بالا زدند و به ميدان آمدند. اما بعضي‌ها پاشنه گيوه‌شان خوابيده بود و ور نکشيدند. لخ‌لخ کردند. يک مقدار راه آمدند و زحمت کشيدند. يک عده وقتي به دولت حمله مي‌شد، با همه قدرت آمدند و با همه وجودشان دفاع کردند. چون دفاع از دولت، دفاع از ملت است».
برخي وزراي کابينه جرئت و جسارت ندارند
حالا اکبر ترکان که از دولت يازدهم، همراه حسن روحاني است، در گفت‌وگو با ايلنا، با تأكيد براينکه نقدهاي زيادي به کابينه فعلي دولت وارد است، تقريبا همان جنس انتقادات روحاني را اين بار به کابينه دوازدهم مطرح کرده و گفته: «بعضي وزراي کابينه جسارت و شجاعت کافي را براي ورود به مسائل جدي ندارند. برخي وزرا بيشتر مراقب خودشان هستند تا مراقب انقلاب، درواقع آنها بيشتر سعي دارند به خودشان صدمه‌اي وارد نشود. چون مي‌دانند در يک سطوحي اختلافاتي وجود دارد که اگر سر باز کنند، امکان دارد به بعضي افراد صدمه وارد شود، به همين دليل شجاعانه به مسائل ورود نمي‌کنند و تصميم‌گيري‌هايي سست و با تعلل دارند».
او با اشاره به اينکه بعضي وزرا براي جاده‌هاي آسفالت و خط‌کشي‌شده که مسير مشخصي دارند افرادي شايسته هستند، افزود: «امروز در مسير کشور سنگريزه و مانع وجود دارد و اين موانع شکست را هم در پي دارد به همين دليل بعضي افراد که مربوط به آن اتوبان هستند کارآمدي ندارند، بنابراين اميدواريم تغييري در کابينه رخ بدهد و وزراي کارآمد جايگزين شوند چراکه ترکيب فعلي مربوط به دوران دولت يازدهم است که آمريکا رئيس‌جمهوري دموکرات داشت اما در حال حاضر رئيس‌جمهور ايالت متحده  به فردي جمهوري‌خواه و  پيش‌بيني‌ناپذیر  تبدیل شده است».
ترکان افزود: «در دولت قبل عربستان و اسرائيل و آمريکا به شکل امروز همسو نبودند اما امروز پيوند خورده‌اند. بنابراين لازم است مرداني براي حضور در اين عرصه آماده باشند. بنابراين من هم با رخداد تغييرات در دولت موافقم». او با اشاره به افرادي که در پي استعفاي روحاني هستند اما روحاني تکرار مي‌کند که همچنان در دولت باقي خواهد ماند، گفت: «در اين موضوع سه پنجره روي دولت باز است، يک پنجره موضوع استعفا را مطرح مي‌کند که برخي به دنبال آن هستند، پنجره‌اي ديگر عدم کفايت است که به مطبوعات کشيده شده و عده‌اي از مخالفان سنتي روحاني به دنبال عدم کفايت هستند، اما پنجره‌اي ديگر اين است که دولت داوطلبانه و فعالانه نسبت به اصلاحات لازم در کابينه عمل کند و با انرژي جديد به مقابله با چالش‌ها بپردازد که اگر دولت راه سوم را در پيش نگيرد، مخالفان دولت راه اول و دوم را عملي خواهند کرد». اما چنانچه روحاني در قصد ترميم کابينه جدي نباشد، مجلس اين آمادگي را داشته که بخواهد وارد عمل شود و دست به استيضاح بزند تا ترکيب را تغيير دهد. به همين منظور، هفته گذشته، استيضاح بيژن زنگنه، وزير نفت به تصويب کميسيون انرژي رسيد و به هيئت‌رئيسه مجلس اعلام شد تا در جلسه علني اعلام وصول شود. از سوي ديگر، برخي نمايندگان مجلس به دنبال جمع‌کردن امضا براي استيضاح برخي وزرا از جمله وزير کار، وزير اقتصاد و وزير صنعت هستند. با اين حال گويا اجماع مشخصي بين نماينده‌ها درباره استيضاح‌ها وجود ندارد و آنچه پيگيري مي‌شود، بيشتر جنبه شخصي دارد تا فراکسيوني و جناحي.
بهروز نعمتي: مجلس اصلاح مي‌کند
در همين رابطه بهروز نعمتي عضو هيئت رئيسه مجلس در گفت‌وگو با ايلنا با بيان اينکه دولت ايراد و اشکالاتي دارد، گفت: «ايرادات وجود دارد و با توجه به نامه‌اي که همراه نزديک به 200 نفر از نمايندگان به آقاي روحاني نوشتيم، بالاخره اين تغيير تيم اقتصادي اجتناب‌ناپذير است و ايشان بايد تميشان را ترميم کنند و ما خواهش کرديم که اين اتفاق بيفتد. اگر دولت کابينه را اصلاح نکند، به نظرم مجلس اين کار را انجام خواهد داد».
رحيمي: استيضاح‌ها با برنامه باشد
عليرضا رحيمي، عضو هيئت رئيسه مجلس، در گفت‌وگو با تابناک درخصوص اين موضوع گفت: «بحث ما اين است که تغييرات در کابينه به هر حال لازم است، ولي بايد با برنامه باشد. هرچقدر استيضاح‌ها برنامه‌ريزي‌شده و جدي و با امضاي بالا‌تر باشد، بهتر نتيجه مي‌دهد و برعکس هر چقدر انشقاق و بي‌برنامگي در کار باشد، شکست و بي‌نتيجه‌شدن استيضاح‌ها را رقم خواهد زد». او در ادامه يادآور شد: «هم‌اکنون يک نوع به‌هم‌ريختگي خاص در مطرح‌شدن استيضاح‌ها ديده مي‌شود و بيشتر قائم به اشخاص است تا اينکه جناحي و سياسي باشد. تجربه نشان داده که مجلس به گرايش‌هاي فردي و گروهي اهميت کمتري داده و بنابراين، معمولا به نتيجه مشخصي نخواهد رسيد». اين نماينده مجلس در پاسخ به اينکه آيا فراکسيون اميد وارد موضوع استيضاح وزرا و تغييرات کابينه خواهد شد يا نه، گفت: «فراکسيون اميد هنوز تصميمي در اين باره نگرفته و احتمالا در روز‌هاي آينده نشستي در اين باره داشته باشيم، اما اين موضوع رسما مطرح نيست». او گفت: «استيضاح به هر حال براي کشور مفيد خواهد بود، به شرطي که با اهداف مشخصي صورت گيرد، البته همه چيز به گزينه‌هاي جديد که معرفي مي‌شود، بستگي دارد و بايد فردي معرفي شود که بتواند شرايط موجود را به کنترل خود درآورد».  به هر روي هنوز نه استيضاحي به صورت رسمي اعلام شده و نه روحاني از تغيير در ترکيب کابينه‌اش سخني گفته است. بايد ديد در روز‌هاي آينده دولت يا مجلس کدام‌يک براي تغيير شرايط اقتصادي دست به اقدام در جهت ترميم کابينه خواهند زد.

منبع: روزنامه شرق 12 تير 97

 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *