Home اخبار متن کامل سخنرانی دبیرکل سازمان معلمان در کنگره کشوری این تشکل
متن کامل سخنرانی دبیرکل سازمان معلمان در کنگره کشوری این تشکل
0

متن کامل سخنرانی دبیرکل سازمان معلمان در کنگره کشوری این تشکل

0
0

سازمان معلمان در قامت یک تشکل فعال در عرصه صنف و سیاست

این جمله ای است که روح جاری در سخنان دبیرکل سازمان معلمان بود.

کنگره سازمان معلمان که امروز پنج شنبه سی ام اردیبهشت برگزار شد، گذشته از انتخاب اعضای شورای مرکزی و هیات بازرسی چند برنامه دیگر هم داشت از جمله پیام خاتمی و سخنرانی محمدرضا جلایی پور که متن پیام رئیس دولت اصلاحات و منتخب دوم خرداد در بخش های قبلی گزارش کنگره منشر شد و سخنرانی جلائی پور هم به محض پیاده شدن منتشر خواهد شد.

سخنرانی دبیران کل فعلی و سابق هم از دیگر بخش های کنگره بود که در این گزارش متن کامل طاهره نقی یی دبیرکل فعلی تقدیم می شود.

خانم ها و آقایان مدعوین گرامی اعضای محترم سازمان معلمان ایران

ضمن عرض ادب و سلام و خوش آمد گویی از حضور مسئولانه شما در ششمین کنگره سازمان معلمان ایران سپاسگزاریم و مقدمتان را گرامی میداریم .

در این فرصت کوتاه نکاتی را به اختصار مرتبط با دو حوزه آموزش و سیاست با شما در میان می گذاریم.

✅الف) حوزه آموزش

سازمان معلمان ایران پس از طی فرایند های پرنشیب و فراز وارد سومین دهه عمر خود شده است .در ابتدا یاد می‌کنیم از بنیانگذاران سازمان معلمان و تمام عزیزانی که با احساس مسئولیت مدنی و با تلاش و جدیت بذر این درختان را کاشتند و همچنین یاد مرحومان غلامرضا قنبری و عبدالرحمان کاکازاده از اعضای شورای مرکزی ادوار گذشته را گرامی میداریم.

در نگاه ما سرنوشت جامعه به سرنوشت آموزش و پرورش گره خورده است. برای ساختن آینده ای بهتر و سامانمندی بهینه آموزش و پرورش به مشارکت همه آحاد مردم در تعیین سرنوشت خود و نهاد تعلیم و تربیت نیازمندیم مشارکت مردم در اداره امور کشور ، با حضور نخبگان علمی و پژوهشی، معلمان، اولیا دانش آموزان و نهادهای مدنی در تصمیم‌گیری‌های کلان هموار می‌گردد.

ما بارها با صدای بلند مسائل و مشکلات جامعه و نهاد آموزش و پرورش را در قالب بیانیه ها و اطلاعیه ها اعلام کرده در جهت حل آنها کوشیده ایم. مدارس ما ناکارآمد و به موزه های آموزشی تبدیل شده‌اند، تربیت نسل فردای ما مناسب نیازها و انتظارات جامعه و توسعه پایدار نیست .ما اینکه با پدیده تحصیل بی حاصل مواجه ایم، نگاه ایدئولوژیک و پادگانی و کالایی به آموزش نه تنها خلاقیت و نوآوری را به عنوان جوهره پرورش خفه کرده بلکه عدالت آموزشی و آموختن برای زیستن را نیز قربانی نموده است . سازمان معلمان ایران برای رسیدن به سیستم آموزشی مطابق با نیازهای جامعه و نسل آینده همواره اعلام داشته است:
افزایش سهم آموزش از بودجه عمومی حداقل دو برابر میزان فعلی
افزایش حقوق معلمان متناسب با زندگی شرافتمندانه
خصوصی زدایی و کالا زدایی از آموزش علی الخصوص آموزش عمومی
تقویت و گسترش و ایجاد امکانات مهارت یابی دانش‌آموزان
ایجاد زیرساخت‌های مناسب و تامین ملزومات لازم برای آموزش با کیفیت مجازی در شرایط بیماری کرونا برای همه دانش آموزان به ویژه اقشار محروم
اولویت دادن به تهیه و تامین واکسن کرونا برای همه معلمان و دانش آموزان
تدوین کتب درسی و برنامه های آموزشی متناسب با نیازهای جامعه توسط متخصصان دانشگاهی
منع دخالت نهادهای امنیتی و حراستی در فرایند گزینش معلمان
مستقل کردن سیستم آموزشی از ایدئولوژی رسمی
آموزش حقوق شهروندی در مدارس
ایجاد فرصت‌های برابر در آموزش و برقراری عدالت آموزشی
اختصاص بودجه مناسب برای نوسازی مدارس فرسوده
تامین استانداردها و امکانات گرمایشی و سرمایشی مناسب برای مدارس
به رسمیت شناخته شدن سازمان ها و نهادهای مدنی و تشکل های صنفی معلمان و تضمین فعالیت قانونی آنها
آزادی فوری معلم های منتقد دربند

این موارد فقط بخشی از لیست مطالبات بر زمین مانده معلمان است.

سازمان معلمان برای تغییر ساختار سیستم آموزشی متناسب با نیازهای فعلی جامعه و نسل فردا دست یاری و همکاری، اتحاد و ائتلاف به سوی همه احزاب و تشکل‌ها به ویژه تشکل‌های معلمی دراز می‌کند .

ما می‌توانیم با حفظ سلایق و تفاوت دیدگاه ها ، با نگاهی مثبت و سازنده در راه تحقق مطالبات مشترک بکوشیم

✅ب) حوزه سیاست

کشور ما در هفته های پیش رو در آستانه انتخاباتی مهم قرار دارد که متاسفانه موانع و مشکلات فراوانی پیش‌روی آن است. تمرکز شدید قدرت و عدم تناسب مسئولیت و پاسخگویی، سیاست‌گذاری‌های نامناسب در زمینه‌های داخلی و خارجی، عدم شفافیت ، فسادهای گسترده، رکود و تورم مزمن، تحریم‌های ظالمانه و …موجی از یاس و بی اعتمادی را در جامعه دامن زده و عدم انگیزش مناسب مردم را شکل بخشیده است.

امیدوارم سیاستگذاران با درایت و هوشیاری در رفع موانع بکوشند و زمینه برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه و معنادار را مهیا کنند.

ما در هماهنگی با مجموعه جبهه اصلاحات ایران به کنش سیاسی-اجتماعی خواهیم پرداخت و برای ایجاد اعتماد اجتماعی و گسترش مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش موارد زیر را توصیه می‌کنیم:

برگزاری انتخاباتی رقابتی و معنادار و عادلانه
عمل به اصول بر زمین مانده قانون اساسی مانند برگزاری رفراندوم در امور مهم
ایجاد وفاق و اتحاد ملی با آزادی کلیه زندانیان سیاسی
گسترش بهداشت و تحصیل رایگان
توجه به معیشت اقشار فرودست و محدود
رفع تحریم‌ها
مهار تورم
حل و رفع معضل فساد
افزایش سرعت اینترنت و آزادی دسترسی به اطلاعات و رفع محدودیت‌های فضای مجازی
تعامل با دنیا بر اساس اولویت منافع ملی
پرهیز از خصومت ورزی های پرهزینه بین المللی
اتحاد و ائتلاف همه نیروهای مترقی سیاسی و اجتماعی بر مبنای مطالبات مشترک و …

در پایان ضمن تشکر از همه اعضای محترم سازمان ، اعضای شورای مرکزی، بازرسان و روسای شعب و دفاتر و به ویژه پیشکسوتان گرامی که در سه سال گذشته از هر نوع همکاری دریغ نورزیده اند اعلام می‌داریم :

سازمان معلمان ایران با جامعه معلمان، دانش‌آموزان و اولیای آنان پیمان می‌بندد تا با کوشش مستمر جمعی، انتظارات و مطالبات این قشر عظیم اجتماعی را با صدایی رسا و اثرگذار در سطوح مختلف تصمیم‌گیری قاطعانه پیگیری کند تا به نتیجه مناسب برسد.

 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *