Home اخبار متن کامل سخنان طاهره نقی یی دبیرکل سازمان معلمان ایران در کنگره بیستم تیر ماه
متن کامل سخنان طاهره نقی یی دبیرکل سازمان معلمان ایران در کنگره بیستم تیر ماه

متن کامل سخنان طاهره نقی یی دبیرکل سازمان معلمان ایران در کنگره بیستم تیر ماه

0
0

به نام خداوند جان و خرد

سلام و خیر مقدم عرض میکنم خدمت حضار گرامی، میهمانان عالیقدر، شرکت کنندگان در پنجمین کنگره سازمان معلمان ایران خصوصا مسئولان و دبیران کل احزاب، گروه ها، انجمن های صنفی و نهادهای مدنی، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، نمایندگان محترم کمیسیون ماده 10 احزاب و وزارت کشور، شخصیتهای حقیقی حاضر در جلسه، همچنین اعضای محترم سازمان معلمان ایران از سراسر کشور.

خداوند سبحان را شاکریم که توفیق برگزاری پنجمین مجمع عمومی و دومین کنگره کشوری سازمان معلمان ایران را، وفق ماده 11 اساسنامه نصیب ما کرده است.

برای برگزاری این جلسه، بسیاری از اعضای سازمان خصوصا هیات اجرایی نقش و سهم وافری داشته وظیفه دارم از تک تک آنان به ویژه آقای دکتر رامین کریمی نیا دبیر اجرایی کنگره تشکر کنم.

شایسته است در ابتدای جلسه درود بفرستیم به ارواح پاک همه شهدا و جانباختگان راه آزادی و استقلال ایران عزیز از آریو برزن تا ستارخان و باقرخان، از دکتر خانعلی و استاد مطهری تا شهدای جنگ تحمیلی و دفاع مقدس که امنیت و آزادی امروزمان مدیون جانفشانی این عزیزان است. همچنین یاد کنیم از همه کوشندگان و همکاران دربندمان که به واسطه دغدغه تعلیم و تربیت و اعتلای شان معلمی در حبس و محرومیت از فعالیت اجتماعی، آموزشی و مدنی هستند. آرزو میکنیم هرچه سریع تر از تمامی این محدودیت ها رهایی یابند.

جامعه ایرانی در طول حیات کهنسال خود به عنوان یکی از قدیمی ترین فرهنگها و تمدنهای بشری وقایع تلخ و شیرین و شکست و پیروزی های مختلفی را پشت سر گذاشته و آزموده شده و در بسیاری از بزنگاه های تاریخی، ققنوس وار به تجدید حیات خود مبادرت ورزیده است.

اکنون به نظر می رسد با توجه به شرایط سخت داخلی و کثرت معضلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نیز با عنایت به شرایط محیطی که روز به روز بر حجم بحران ها و مصائب آن اضافه می گردد یک بار دیگر دچار مخاطرات و بحران های عدیده داخلی و خارجی شده است.

تصور ما بر آن است که این عده معضلات و بحران ها حاصل دور شدن از آرمانها و اهداف اصلی جنبشها و انقلابهای عصر جدید مردم ایران یعنی آزادی، استقلال، دموکراسی و عدالت است.

اگر امروزه جامعه ایرانی مواجه با معضلاتی نظیر فقر و اختلاف طبقاتی، تبعیض، یاس اجتماعی، مهاجرت نخبگان و انسداد نسبی سیاسی و عدم مشارکت آزاد و سازمان یافته مردم در نظام تدبیر جامعه مواجه است

اگر با تهدیدهای خارجی قدرت های بزرگ جهان دست به گریبان است

اگر با تخاصمات منطقه ای و روابط متشنج با همسایگان روبروست

آنها را می توان در نظام تدبیر حکمرانی مطلوب کشور و دور شدن آنها از اهداف و آرمان های انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی سراغ گرفت.

در چنین شرایطی وظیفه نهادهای اجتماعی و مدنی کشور بسیار مهم و اساسی است. این نهادها باید بتوانند با اتخاذ راهبردها و برنامه های عملی خود، اقشار و طبقات مختلف جامعه را با نظرگاه و برنامه ای مشخص سامان داده و آماده حرکت اصلاحی نمایند.

احزاب، گروه ها، تشکلهای صنفی، سیاسی و اجتماعی کشور باید بتوانند با آگاهی بخشی و جهت دهی جامعه حول خواسته های مشخص نقش سازمانی خود را به خوبی ایفا نموده و جامعه را از ورطه مهلک پیش رو، با مشارکت عمومی نجات داده و به سلامت از این مخمصه رهایی بخشند. البته در این مسیر عقلانیت، درایت، شجاعت و همراهی مدیران و حاکمان جامعه نیز مهم و سرنوشت ساز است.

اکنون با توجه به تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا و همراهی نظام بین الملل با آن و آثار زیان بار تحریم بر مناسبات اجتماعی داخلی و نیز آثار سوء آنها بر مناسبات معیوب و ناکارآمد داخلی به نظر می رسد بسنده کردن به راهکارهای مرسوم و تکراری از بالا و پرنوسان، دیگر چاره کار نباشد.

باید به دور از عوام زدگی و عوام فریبی به مردم و خواسته های اصلی آنها توجه و با مشارکت واقعی و سازمان یافته آنها، با استفاده از عقل و تجارب بشری و پرهیز از جزمیت و افراط گرایی به سمت حل و فصل مسائل و معضلات جدی کشور حرکت کرد. در این راه نهادهای مدنی می توانند عامل واسط میان حاکمان و مردم باشند و راه را برای تغییرات و تحولات ساختاری و رفتاریِ متناسب با زمان، باز کنند.

در چنین شرایطی، سازمان معلمان ایران برخوردهای نامناسب و غیر منطقی برخی نهادهای امنیتی، حقوقی و قضایی با افراد حقیقی منتقد نهادهای حکومتی را موجب غیر منطقی شدن ارتباطات میان دستگاه های حکومتی و نهادهای صنفی و مدنی می داند و بر آن است ادامه این روند منفی، آثار زیان باری بر آینده نهادهای مختلف کشور خصوصا نهاد آموزش و تربیت نیروی انسانی خواهد داشت. این روند خلاف امنیت پایدار این کشور است.

امروزه با توجه به حجم معضلات داخلی و خارجی کشور به نظر می رسد زمان همدلی و همکاری است، ما همواره در دفاع از منافع ملی با اصول گرایان اقتدارطلب و براندازان خشونت طلب مرزبندی روشنی داشته و داریم. ما اتکا به رای ملت و انتخابات را یکی از دستاوردهای بزرگ بشریت دانسته و بر استفاده و اصلاح آن اصرار داریم.

سازمان معلمان ایران از زمان تاسیس (یعنی سال 1379) تاکنون تلاش کرده با گفت و گوی مستمر و اتخاذ مشی مسالمت آمیز، اصلاح طلبانه و قانونی، پیگیر مطالبات صنفی و اجتماعی فرهنگیان کشور باشد.

ما همواره گفته ایم کلید حل مشکلات اجتماعی فرهنگیان و نیز نظام تعلیم و تربیت را جلب مشارکت مردم به شیوه ای واقعی و نه تزیینی می دانیم و در حوزه مسائل کلی جامعه نیز خواستار پیگیری، تامین و تمرکز بر منافع ملی کشور از طریق تامین آزادی، استقلال و تعامل سازنده با محیط بیرونی و تنش زدایی از محیط داخلی و خارجی هستیم. ما از زمان کنگره چهارم خود که در 20 اردیبهشت 97 برگزار کرده ایم توانستیم گسترش جغرافیایی خود را از 12 به 18 استان افزایش داده و در برنامه های آتی سازمان به دنبال آنیم که فعالیت خود را به کل کشور تعمیم دهیم تا از این راه این سازمان بتواند سهمی درخور در متشکل سازی معلمان و فرهنگیان کشور ایفا کند.

اعتقاد داریم: منافع ملی، مقدم بر هر منفعت فردی و گروهی دیگر در کشور است و باید سازمان ها، تشکل ها و افراد حقیقی جامعه، این هدف را سرلوحه فعالیت های خود نمایند.

به عنوان جزیی از جریان اصلاح طلبی کشور برآنیم که اصلاح طلبان باید ضمن اتخاذ رویه های وحدت بخش، کماکان در کنار مردم و مدافع مطالبات برحق آنها باشند.

تلاش برای ایجاد امید و نشاط اجتماعی و اهتراز از یاس و ناامیدی با بیان و عمل و ارائه برنامه های راهگشا، وظیفه اجتماعی و سیاسی همگی ماست.

سازمان یابی جامعه و نقد تمامی اجزای قدرت و تلاش برای اصلاح امور از طریق کنش جمعی، غایت مطلوب ماست. حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش را ودیعه ای الهی میدانیم و برآنیم که “میزان رای ملت است” و “همه ارکان حاکمیت به ملت، باید پاسخگو باشند” اصول فیصله بخش همه منازعات سیاسی و اجتماعی کشور است.

مسئولیت ها، امری عقلانی و انسانی است لذا باید به سمتی حرکت کنیم که تمامی نهادهای پرقدرت و پر امکانات کشور به سمت پاسخگویی، مسئولیت پذیری و حسابرسی توسط ملت رهنمون شوند.

بی شک بهترین و کم هزینه ترین راه تحول و دگرگونی مناسبات سیاسی و اجتماعی کشور از مسیری تدریجی، مسالمت آمیز و قانونی می گذرد.

برخوردهای جزم اندیشانه، بسته، افراطی، خشونت بار و دفعی همواره ما را در حلقه باطل شورش – استبداد نگه می دارد. مسیر صحیح سازمان دهی جامعه و نهادهای مدنی با آموزش مداوم، کار جمعی مسئولانه، پایداری در تلاش برای تحقق اهداف و آرمان ها و مشی اصلاح طلبانه به سامان می رسد.

چنان که می دانید ما هم اکنون در کوران بحران معیشتی و منزلتی معلمان قرار داریم. حل این بحران نیازمند تدبیری جدی و اساسی از جانب حاکمیت و مشارکت فعال همه کوشندگان عرصه تعلیم و تربیت است.

امیدواریم که با عزم حاکمیت و مشارکت فعال فرهنگیان، برنامه های مناسب کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای حل این معضلات آماده شده و به کار گرفته شود.

سازمان معلمان ایران آمادگی خود را برای مشارکت در این امر اعلام می دارد.

شرایط کشور خطیر و حساس است. تلاش برای ایجاد همدلی و همکاری و پرهیز از تصاعد اختلافات در میان نیروهای سیاسی و اجتماعی کشور شرط لازم برون شد از بحران های موجود است.

در چنین شرایطی توسل به رویکردهایی نظیر آشتی ملی، همدلی، همکاری عمومی و تلاش برای کاهش تنش ها، کدورت ها و آزادی محصورین، زندانیان سیاسی و اجتماعی، قبول گفت و گوی ملی و رعایت آیین آن امری ضروری است. در تحقق این امر مبارک بخش های اصلی حاکمیت، رهبران سیاسی و اجتماعی کشور نقشی مهم و سرنوشت ساز بر عهده دارند. امید به این نقش و وظیفه تاریخی خود وقوف پیدا کرده و بدان عمل نمایند.

در پایان لازم می دانم بار دیگر از حضور همه حاضران در مجمع خصوصا میهمانان عالیقدر تشکر کرده و از لطف و بزرگواری جناب خاتمی برای ارسال پیام پر مغزشان به مجمع سپاسگزاری کنم.

به امید توسعه پایدار ایران عزیز

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *