Home یادداشت  لوطی گری در مناسبات بین المللی وجود ندارد
 لوطی گری در مناسبات بین المللی وجود ندارد
0

 لوطی گری در مناسبات بین المللی وجود ندارد

0
0

 اکبر ظریفی

عضو سازمان معلمان

🔹دشمنی ساختاری و بنیانی و مطلق نظام ایران با آمریکا، امکان هر گونه تحریک انگیزشی کشور سومی را از سوی ایران برای جذب رقابت از بین برده است. شناسایی راهبردهای سیاست خارجی ایران با آمریکا، برای هر کشور دیگری کار ساده ای است.
🔹اشکال این نوع مناسبات در این است که دیگران برای برقراری و تقویت و تعمیق مناسبات با ایران، هیچ رقابتی رابا آمریکا حس نمی کنند و ملزم نیستند ،برای گسترش مناسبات بسته هایی را ارائه دهند که در آن منافع قابل توجهی برای ایران دیده بشود. بنابراین، در برهه های سخت و سنگین که ایران گرفتار می شود و نیاز شدید به پشتیبانی بین المللی دارد.
🔹 کشورهای مورد خطاب تلاش می کنند بیشترین امتیازها را از ایران بگیرند و کمترین تعهدات را بپردازند. براساس کدام منطق انتظار داریم که چین و یا هر کشوری پای ما ایستادگی کند و بهره زیاد هم نبرد؟ وقتی شما آمریکا را حذف شده دارید و اروپا هم بدون هماهنگی با آمریکا حاضر نیست تن به تعهدات مهم بدهد، ژاپن و بقیه هم حاضر نیستند وضع اقتصادی آنها دچار چالش مقابله با آمریکا بشود. باقی می ماند روسیه و چین!.
🔹 روسیه هم در مساله نفت و گاز و …رقیب ایران است و چهل سال است که روی او حساب کردیم و اینگونه شده ایم! چین مانده است و ما! روشن است که او نخست به خود می اندیشد … دوران لوطی گری در مناسبات میان کشورها، به سر آمده است و مربوط به دوره میانه تاریخ است.
اگر ما در آن برهه متوقف شده ایم، نباید انتظار داشته باشیم دیگران هم مانند ما باشند.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *