Home اخبار قطعنامه پایانی کنگره سازمان معلمان ایران
قطعنامه پایانی کنگره سازمان معلمان ایران
0

قطعنامه پایانی کنگره سازمان معلمان ایران

0
0

امروز پس از یکسال که از برگزاری اولین کنگره سراسری و برگزاری انتخابات شورای مرکزی می گذرد مفتخریم میزبان دومین کنگره سراسری حزب سازمان معلمان ایران با حضور اعضای محترم، فعالان فرهنگی – سیاسی، نمایندگان محترم مجلس و مسئولان ارشد دولتی باشیم.

سازمان معلمان ایران بارها بر توسعه همه جانبه تاکید داشته و توجه به آموزش و پرورش را زیربنای توسعه همه جانبه می داند. پیگیری مطالبات و تعامل با مسئولان و بهره مندی از سیاست حمایتی- انتقادی در راس اصول تصمیم گیری سازمان می باشد. ما بارها تخصص، تعهد و صداقت خود را بر مبنای مشی اصلاح طلبانه نشان داده و امید به احیای مدرسه داشته ایم.

ما اعضای سازمان در راستای کنشگری مدنی همراه با اخلاق مداری و در سایه مطالعه، تحقیق، تفکر سیستمی، خلاقیت، کار کارشناسی و اطلاع کامل از قوانین و مقررات، عقلانیت و اعتدال، تکثرگرایی، گفت و گوی مشورتی و پرهیز از تحجر، خشونت طلبی، خودمحوری، افراط گرایی، تمامیت خواهی و خودرایی را لازمه استمرار در این مسیر می دانیم.

اکنون پس از دو دهه تجربه کنشگری صنفی و سیاسی و با گذر از فراز و فرودهای دوره های مختلف اذعان می داریم که در شرایط ویژه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هستیم. در این شرایط تحولات منطقه ای و بین المللی سرنوشت امروز و فردای ما را نشانه رفته است. بنا بر تعهد جمعی و تشکیلاتی در راستای منافع ملی و مطالبات صنفی و سیاسی بر موارد ذیل پای فشرده و دیگران را به همراهی در این مسیر دعوت می کنیم:
1- مشکلات اقتصادی مهم ترین چالش امروز کشور می باشد. این چالش ریشه در سیاست خارجی و نحوه تمشیت امور داخلی دارد. ما قاطبه ملت و به ویژه کارگزاران ارشد را به اتخاذ تدابیر مسئولانه، دلسوزانه و آینده نگری در سایه تعامل توصیه می کنیم. احترام به موازین حقوق بین الملل می بایست معطوف به منافع ملی باشد.
2- لازمه تحقق حل مشکلات اقتصادی، توجه به سیاست داخلی و تحقق گفت و گو و انسجام ملی در پرتو تحزب و نهادینه کردن تشکل های مدنی و برطرف نمودن موانع وحدت می باشد.
3- بی تردید بحران های مبتلا به جامعه ایران، تهدید کننده زیرساخت های توسعه در ابعاد مختلف است. تمرکز بر ریشه یابی آسیب ها، نیازمند عزم ملی و اتخاذ تدابیر در سطوح کلان مملکتی می باشد.
4- توسعه فرهنگی، روح، قوام دهنده و استمرار بخش توسعه همه جانبه می باشد. در این مسیر لازم است نهاد تعلیم و تربیت به معنای عام و دستگاه آموزش و پرورش به معنای خاص در ابعاد مختلف مورد توجه جدی و عملی به ویژه از سوی مسئولان ارشد و قوای سه گانه قرار گیرد.
5- احزاب می توانند بازوی توانمند قوا برای رسیدن به توسعه همه جانبه باشند از همین رو لازم است کنشگران مدنی و سیاسی و صنفی فعالیت های خود را در قالب تشکل های جماعت محور برنامه ریزی کنند. می بایست جایگاه احزاب در اسناد فرادستی به خوبی تعریف شده و مسئولان مملکتی به همکاری با احزاب اهتمام ورزند.
6- تشکل های صنفی و سیاسی معلمان در آسیب شناسی، مشاوره، انتقال مطالبات و پیگیری آنان نقش مهمی را ایفا می کنند. توجه به این تشکلها و حمایت همه جانبه از آنان ضروری است.
7- امنیت پایدار در گرو تقویت بستر کنشگری صنفی – سیاسی است. کنشگران هدفی جز خیر عموم و تقویت بنیان های اجتماعی و آموزشی ندارند. برخوردهای امنیتی با کنشگران صنفی ضرورتی ندارد.
8- نداشتن اهداف رفتاری روشن در ابعاد آموزشی، تربیتی و انسانی و همچنین احکام حقوقی و کارگزینی، معلمان را ناامید کرده است. رتبه بندی با هدف ترفیع جایگاه معلمان می بایست مورد توجه قرار گیرد.

در پایان تاکید می کنیم که موارد فوق و ده ها مورد دیگر می تواند سرفصل های کنشگری سیاسی و صنفی فعالان و تشکل ها و احزاب باشد که در این راستا سازمان معلمان در این فصل جدید از حیات خود و در آستانه آغاز سومین دهه از کنش ورزی و کنشگری ، مشارکت با نهادها و احزاب و تشکل ها و افراد همسو و تعامل با جریان های غیر همسو و رقیب را عین مدنیت دانسته و آمادگی خود را برای هر گونه مشارکت و تعامل در این راستا اعلام می دارد.

امید است با تحقق حکمرانی خوب و عقلانیت و معنویت از بحران های مختلف عبور کنیم و در مسیری قرار بگیریم که آیندگان از نسل ما به نیکی یاد کنند و میراثی را بجای بگزاریم که به آن افتخار کنند.

اعضای سازمان معلمان ایران

کنگره کشوری بیستم تیرماه هزار و سیصدو نودو هشت – تهران

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *