Home یادداشت فرا ترکیب برخی تحلیل های سیاسی در خصوص « مذاکره»
فرا ترکیب برخی تحلیل های سیاسی در خصوص « مذاکره»
0

فرا ترکیب برخی تحلیل های سیاسی در خصوص « مذاکره»

0
0

عباس كاظمي

مسوول كميته توسعه و تشكيلات سازمان معلمان ايران

با توجه وضعیت بحرانی جامعه ، تحلیلگران سیاسی  به علل وریشه های وضعیت بحرانی جامعه پرداخته اند . وهر کدام از زاویه ای بر ضرورت اصل مذاکره تاکید ورزیده اند .

خرم بخش مهمی ازریشه مشکلات را در مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی می داند . که اگر این زمینه‌ها حل نشود، در داخل خیلی اتفاق خاصی نمی‌افتد. در تحلیلی می نویسد : «در روابط بين‌الملل چهار اصل رعايت و پيروي مي‌شود. اصل اول، مذاکره درباره همه چيز در روابط دو يا چندجانبه مفيد و توصيه مؤکد است . اصل دوم اینکه در جهان پيچيده حاضر با توجه به تنيدگي روابط و احتياجات کشورها به هم و پيشرفت تکنولوژي و اطلاعات، همه بايد با هم روابط ديپلماتيک داشته باشند. اصل سوم اينکه دوستي و دشمني کشورها با يکديگر ابدي و جاوداني نيست. آنچه در‌اين‌باره ابدي و جاوداني جلوه مي‌کند، همانا منافع و امنيت ملي کشورهاست . اصل چهارم، کشورها براي تضمين امنيت ملي خود بايد هرچه‌بيشتر دوست جذب كنند و حتی وجود يک دشمن هم زيادي و مخل امنيت ملي کشور ماست. » (1)

غرویان هم در تحلیلی ،ریشه  فشارهای  اقتصادی وسیاسی جامعه را در سیاست خارجی جستجو می کند ومی نویسد : «بايد روابط ما با ساير كشور‌ها گسترش يافته و عميق‌تر شود. كشورهايي هستند كه سعي در منزوي كردن ايران دارند و مي‌كوشند تا ما را در انزواي سياسي و بين‌المللي قرار دهند. چرا بايد ما طوري رفتار كنيم كه دنيا ما را منزوي كند؟  سياست خارجي ما بايد سياست تعاملي، دوستانه و مسالمت‌آميز با كشورهاي ديگر باشد تا از اين حالت انزوا خارج شويم.» (2)

هرمیداس باوند  در تحلیلی درسال 92 یکی از خواست های انتخاباتی مردم را تغییر در سیاست خارجی میداند ومی افزاید :«هنری جان تمپل، نخست وزیر سابق انگلستان یک جمله‌ای دارد که در تاریخ و روابط بین الملل در جهان ماندگار شد ، که «انگلستان دوستان یا دشمنان دائمی ندارد، تنها منافع دائمی دارد».

وینستون چرچیل در سال‌های جنگ جهانی دوم گفته بود «من برای پیشرفت کشورم حاضرم دست در دست شیطان هم بگذارم.»

وی می گوید: همکاری‌های مشترک ایران و آمریکا در افغانستان، تهدیدی که علیه کشورمان روز به روز در حال گسترش بود یعنی خطر القاعده و سلفی‌گری را بدون آنکه از جانب ایران حتی یک گلوله شلیک شود دور کرد و از این همکاری سود برد. بنابراین دشمنی دائمی فلسفه‌ای وجودی ندارد»(3)

هاشم هریسی در تحلیلی می نویسد:  «باید به دنیا نگاه کنیم و دور خود حصار نکشیم. … خداوند انسان‌ها را با زبان‌ها، فرهنگ‌ها، رنگ‌ها و ‌نژادهای مختلف خلق کرده اما در عین این تفاوت‌ها همه انسان‌ها و ملت‌ها را به همدیگر نیازمند کرده است. نمی‌توان در دنیا بود و با رفاه زندگی کرد، داعیه بین‌المللی داشت و مقدمات حکومت جهانی را فراهم کرد اما با دنیا نبود و علیه دنیا بود. تکلیف ما این است که با مطالعه، اعتدال، تحمل، مودت، اعتماد به نفس توأم با هشیاری و اقتدار وارد بسیاری از این عرصه‌های بین‌المللی .. شد …» ( 4)

اگر به تحلیلی های متفاوت ، در روز های اخیر مروری داشته باشیم ، به نظر می رسد همگی ،به دنبال یافتن ریشه های وضع موجود هستند ، البته سئوال آحاد جامعه نیز هست ، که چرا به چنین وضعیتی رسیده ایم ؟ بعضی بطور مستقیم وبرخی غیر مسقیم علل بحران امروز را حاصل ، سیاست های منطقه ای و بین المللی یافته اند وضمن حفظ برجام و رابطه با اروپا ، خواهان مذاکره بر اساس منافع متقابل با امریکا و دوری از تنش هستند .

منابع :

1- خرم ، سید علی 0 (10/04/97)  ، وضعيت خطیر، روزنامه شرق

2- غرویان ، محسن 0 (  10/4/97   ) وضعیت خطیر ،روزنامه  اعتماد

3-   باوند ، هرمیداس 0 (09/11/92) گفتگو با  فرارو

4- هاشم زاده هریسی ، هاشم 0 ( 13/4/97 ) ، دور خودمان حصار نکشیم، روزنامه آرمان

 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *