Home یادداشت عدالت یا دموکراسی
عدالت یا دموکراسی
0

عدالت یا دموکراسی

0
0


این یادداشت از فصلنامه مطالعات ایرانی پویه شماره دوم، زمستان 1396، برگرفته شده است و درج مطالب در قسمت یادداشت الزاما به معنای تایید محتوای آن از طرف سازمان معلمان ایران نمی باشد.همآیی ارزش‌ها/ راهی به سوی همزیستی عدالت و دموکراسی

• در رتبه‌بندی اکونومیست در رتبه‌بندی شاخص دموکراسی ایران در بین 167 کشور، در رتبه 158 است و در رتبه‌بندی شاخص نیک‌بختی که با عدالت بسیار مرتبط است، رتبه 108 از 155 کشور را دارد.
• طبق گزارش بانک جهانی در سال 2017، ایران در GDP دارای رتبه 27 جهانی است و این اصلاً با رتبه 108 در نیکبختی عمومی تناسب ندارد.
• در مدل سوسیالیستی هرچند آزادی نیست اما دست‌کم برای برابری رفاه اجتماعی کارهایی صورت می‌گیرد. مدل سرمایه‌داری نسبت به نابرابری‌ها بی‌تفاوت است و حداقل آزادی‌هایی دایر می‌کند. اما در جامعه ما عدالت و دموکراسی، هردو مشکل‌ دارند.
• آزادی در لیبرال دموکراسی دستاویزی برای بی‌توجهی به عدالت و نابرابری ایجاد کرده است، به نام عدالت نیز ممکن است بخش بزرگی از حقوق و آزادی‌ها را زیر پا بگذارند. چنانکه هم در ایدئولوژی‌هایی مثل مارکسیسم یا ناسیونالیسم آزمون شده است و هم در ایدئولوژی مذهبی در جامعه‌ی ایران.
• بهترین جهان ما که به نحو رضایت‌بخشی خواهیم فهمید و خواهیم داشت جهانی است که افراد و گروه‌های مختلف از منظرهای مختلف در ساخته شدن آن شرکت بکنند. همه داستان‌ها و معانی حسب موقعیت‌های افراد و گروه‌ها در این جهان امکان حضور داشته باشند، از “نقطه‌نظرهای چندگانه” نگریسته شود، جهان‌بینی‌های متقاطع به هم برسند و باهم موقعیت‌های مختلف طبقاتی، نژادی، جنسیتی، جنسی، جغرافیایی و اجتماعی را به اشتراک بگذارند و ارزش‌های رقیب و متقاطع به شیوه‌ای متقاعدکننده دیده بشوند.
• باید بازگردیم به نهادهای سطح میانی و خُرد، به تمرین‌های جماعتی، به منطق صنف‌ها، حرفه‌ها، سازمان‌های کوچک، همسایگی‌ها، محله‌ها، دوستی‌ها، انجمن‌ها و حتی حلقه‌های علمی و فرهنگی و اجتماعی، سازما‌های غیردولتی، نهادهای مدنی. بازگشت به منطقِ بازی‌های دسته‌جمعی و همکاری‌های مولد و خلاق.

برگرفته از مقاله مقصود فراستخواه

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *