Home یادداشت ظلمی آشکار به معلمان دانشسرایی سی سال قبل
ظلمی آشکار به معلمان دانشسرایی سی سال قبل
0

ظلمی آشکار به معلمان دانشسرایی سی سال قبل

0
0

دیوان علیه دیوان!؟

حشمت الله عبدی

عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران

متاسفانه کماکان معلمان مظلوم واقع می شوند .

این بار با عنوان تناقض رای در دیوان عدالت اداری که دو سال وقفه خدمتی (بدون دریافت حقوق و مزایای) فارغ التحصیلان دانشسرای مقدماتی را که قبلا وارد دانسته بود؛ این بار رد کرده!؟ و دو سال از سنوات خدمتی معلمان فوق الذکر را دستور حذف داده است. مصداق بارز بیت زیر ؛
هر دم از این باغ بری می رسد
تازه تر از تازه تری می رسد!

معلمان و مجموعه فرهنگیان از دیر باز علی رغم ایثار و فداکاری و از خودگذشتگی ، سالیان سال است که صورت خود را با سیلی سرخ نگه داشته و حتی با این قبیل اجحاف ها و مورد بی مهری قرار گرفتن ها بار تمامی مراحل انقلاب را به دوش کشیده اند تا جایی که در اکثر موارد جدای از حضور در جنگ تحمیلی و جانفشانی ها، در صحنه علم و ادب و فراتر از آن در مواردی برای نجات جان دانش آموزان جان خود را فدا نموده اند.

با این اوصاف بر کسی پوشیده نیست در طول این سالها کمترین توجهی به این قشر فرهیخته نشده و در برخی اظهار نظرهای مسند پرستان زیادی خوانده شده و هیچ گاه در اولویت های هیچ دولت و مجلسی نبوده و نیستند!

از چرایی مسئله که بگذریم!
برخی نمونه های حق و حقوق پایمال شده و عدم حمایت ها توسط دولت مردان و مجلس نشینان را متذکر می شوم.

-در اولین اقدام در زمان جنگ تحمیلی دو ساعت بر ساعات موظف معلمان افزوده شد تا باری را از دوش این مملکت بردارند و متاسفانه لطف تبدیل به وظیفه شغلی گردید.

– امکانات و مراکز رفاهی فرهنگیان و کمپ های اردوگاهی دانش آموزی تغییر ساختار داده شدند و از جنبه آموزشی به تفرجگاه هایی برای سایر ارگانها و خانواده های متمول آنها شد!

– زمینها و ساختمان آموزشگاه های مطرح متعلق به آموزش و پرورش به سایر ادارات تحویل داده شد و از آموزشی به کاربری اداری برای سایر ارگانهای غیر تغییر کاربری داده شدند.

– مراکز علمی در اختیار بخش مشارکت خصوصی داده شد بعضا برای افراد رانت خوار که مرکز درآمد زایی شخصی شوند و غیر انتفاعی های خانوادگی تشکیل شد
– و …

در این بین مشکلات اقتصادی و کمبود مراکز خدمات درمانی ، عدم تعهد بیمه های درمانی و بهداشتی ؛ شکاف شدید حقوقی و رفاهی بین فرهنگیان و سایر کارمندان حتی آموزش عالی که در اکثر مواقع ساعات کاری کمتر ولی حقوق دو یا چند برابری فرهنگیان را دریافت میکنند!

-عدم استفاده از تسهیلات و عدم بهره مندی از کمترین فرصت های سرمایه گذاری مالی در بین سایر ارگانها اما بیشترین رقم سرمایه گذاری مالی موجود در کشور با وجود بیشترین شرکت ها و کارخانجات زیر مجموعه صندوق های مالی فزهنگیان

– تضعیف هر ساله جایگاه اجتماعی فرهنگیان با بیشترین شانتاژ خبری و اعلام فقط افزایش !حقوق فرهنگیان! در تمامی رسانه های ملی و محلی.

– تغییر ساختاری ماموریت های اداری و آموزشی، کلاس های ضمن خدمت ، جشن ها و مراسمات جشنواره ای و تقدیر از معلمات نمونه و… از شکل تشویقی و اهدا جوایز نقدی و غیر نقدی به شکل مجانی ! و یکبرگ تشویقی خشک و خالی و
بعضا جریمه مادی! برای حضور در کلاسهای ضمن خدمت.

– محو کردن برخی موارد مشمول درج ردیف حقوقی در احکام و فیش حقوقی فرهنگیان من جمله حق برجستگی، حق لباس، حق مسکن، حق ایاب و ذهاب
و دردآورتر ؛حق تشویق معدل فرزندان فرهنگیان که انجام نمیشود اما اختصاص پاداش حق معدل به فرزندان سایر ارگانها و …الی آخر.

و اکنون در خبری غیر مترقبه : اجبار به دو سال اضافه درس دادن به دانش آموختگان دانشسرایی که در بهترین سالهای زندگی خود سرخورده شدند و دوسال پر از استرس ، اضطراب و بعضا مورد تحقیر خویش و بیگانه شدند!

برخی ها در عنفوان جوانی تاب تحمل این بلاتکلیفی و تخریب روحی روانی را نداشتند و کوچ کردند و برخی دیگر
مجبور به کارهایی دور از شان یک معلم در کوچه و خیابان و شهرهای همجوار شدند

*گذشته از اینکه دو سال هیچ حقوق و مزایا و عیدی و پاداشی دریافت نکردند و در دو سال برزخی، روح و روانشان جریحه دار شد

حال پس از سی سال رنج و مشقت به دلایلی کاملا مشکوک که بوی توطئه ای سخیف از آن می آید !

می خواهند دو سال دیگر نمک بر زخم همان جوان سالهای دور؛ و اینک تن و روح خسته و رنجور همین معلم با شرف امروز ، بپاشند و داغ سی سال گذشته را برایش زنده کنند.

بی تردید معلمان وظیفه شناسی که با شرافت کاری و قراردادی فی مابین آنها و آموزش و پرورش که تعهد محضری داده اند
با اتکا بر خداوند متعال و اتکا بر شرف و وجدان کاری خود که از جان و دل سی سال ، مرارت و سختی را به جان خریده اند
به هیچ عنوان و هیچ وجه من الوجوه زیر بار این طفل تازه زاییده اذهان فریب کارانه مثلث وزارت آموزش و پرورش – دیوان عدالت اداری – و سازمان بازنشستگی( که حق کسر از حقوق بیمه دو سال را یکجا دریافت نموده!) نخواهند رفت و این بار قطعا از حق و حقوق شغلی و کاری خود کوتاه نیامده و تا ابطال این بازی دور از شان و جایگاه معلمان استوار خواهند ماند.

امیدوارم تمامی همکاران عزیز و شرافتمند و آگاه در کمال متانت همیشگی ، کماکان با احترام به قانون ،همگام و هم صدا با هم، بدور از تشنجات و حواشی بی مورد ، همچنان همچون گذشته با ارائه راهکار های مطلوب و مبتنی بر نکات حقوقی ،ما را تا رسیدن به خواسته به حق خود همراهی نمایند.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *