Home انتخاب سردبیر ضرورت ترمیم حقوق فرهنگیان
ضرورت ترمیم حقوق فرهنگیان

ضرورت ترمیم حقوق فرهنگیان

0
0

یوسف بهارلو مسئول کمیته صنفی و پشتیبانی سازمان معلمان ایران در گفت و گو با سخن معلم

 

در شرایط سخت اقتصادی کدام طرح و برنامه در راستای حفظ انگیزه فرهنگیان ارائه و عملیاتی شده است؟

 

سخن معلم/بدنبال جهش قیمت ها و افزایش تورم و گرانی یکی از اقشاری که بیش از همه نگران وضعیت معیشتی خود می باشد صنف فرهنگیان است ، صنفی که سال ها با مشکلات متعدد دست و پنجه نرم نموده و علی رغم اینکه همواره فریاد اعتراضش بلند بوده است اما مصداق واقعی این جمله معروف ((آنچه که بجای نرسد فریاد است)) شده است .

اکنون نیز علی رغم گذشت نزدیک به 7 ماه از سال به تازگی خبرها یی مبنی بر احتمال ترمیم حقوق و مزایای فرهنگیان به گوش می رسد و معاون مالی وزیر آموزش و پرورش نویدهایی در این زمینه داده است، اینکه در این شرایط و با توجه به قانون بودجه و وضعیت اقتصادی دولت چقدر عملی است یا نه و آیا این تغییرات آنقدر خواهد بود که قدرت خرید معلمان را به تناسب تورم و گرانی افزایش دهد پرسش های معلمان و کارشناسان است به همین منظور گفت و گو یی با یوسف بهارلو مسئول کمیته صنفی و پشتیبانی سازمان معلمان ایران و یکی از مسوولان و کارشناسان حوزه مالی آموزش و پرورش انجام دادیم که این گفت و گو را در معرض نقد و نظر مخاطبان قرار می دهیم.

جناب آقای بهارلو با سپاس که دعوت سخن معلم را برای گفت و گو پذیرفتید نخست بفرمایید در دید گاه های مدیریتی جدید توجه به معیشت کارکنان یک دستگاه چرا و از چه منظری اهمیت دارد؟

در تازه ترین شاخص های ارزیابی عملکرد سازمان ها و شرکت ها در مجله فورچون ، توانایی حفظ انگیزه كاركنان توانمند مهم ترین و موثر ترین شاخص ارزیابی معرفی شده است اندیشمندان مدیریت منابع انسانی بر این باورند که سازمان های پیشرو در هزاره ی جدید، که به دور اندیشی شهره‌اند نسبت به مخارج منابع انسانی و امور کارکنان خود دیدگاه هزینه‌ای ندارند بلكه دیدگاه سرمایه‌ای و آن هم از نوع سرمایه‌گذاری راهبردی دارند.

این مهم چرا در آموزش و پرورش و برای معلمان از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است؟

در حال حاضر برنامه ها و طرحهای فراوانی تحت عناوین مختلف همانند مدرسه محوری ، مدرسه بانشاط ، تمرین مهارتهای زندگی ، اجرای سند تحول بنیادین ، مبارزه با مافیای کنکور ، جلوگیری از فروش کتب کمک آموزشی و امثال این ها  از سوی مسئولین محترم وزارت آموزش و پرورش جهت اجرا به مدارس و آموزشگاه های کشور ارسال می شود.
اما سوال مهم و اساسی این است چه کسانی قرار است این برنامه ها را عملیاتی و اجرایی کنند؟
آیا در اندیشه مدیران وزارت آموزش و پرورش ، نیروی انسانی دارایی راهبردی این دستگاه عظیم محسوب می‌شود؟
اگر چنین است راهبرد توسعه منابع انسانی در برنامه های وزارتخانه کجاست؟
در شرایط سخت اقتصادی ، کدام طرح و برنامه در راستای حفظ انگیزه فرهنگیان ارائه و عملیاتی شده است؟

لذا از آنجاکه نیروی انسانی و معلمان محور اصلی کارآمدی نظام آموزشی هستند این مهم در چنین دستگاهی اهمیت چند برابر سایر دستگاه ها را دارد.

به نظر شما آیا مسئولان ارشد پاسخی برای این پرسش های شما دارند و یا بعبارتی چگونه باید به این پرسش ها نگریست تا نگرش های راهگشایی شکل بگیرد؟

دستگاهی که دارای راهبرد توسعه منابع انسانی است باید علاوه بر جذب بهترین كاركنان ، قادر به حفظ آنها نیز باشد(در اینجا منظور حفظ انگیزه کارکنان جهت کارایی و اثر بخشی است)
بنابراین حفظ انگیزه و توجه به نیروی انسانی و برطرف کردن مشکلات و دغدغه های کارکنان ، از مؤلفه های اثرگذار در محیط سازمانی است که به نحو مستقیم در کارآمدی ، اثر بخشی و بهره وری کارکنان مؤثر است.

با توجه به شرایط موجود چقدر ضرورت ترمیم حقوق و مزایای معلمان احساس می شود و آیا به نظر شما چشم انداز مثبتی در این زمینه وجود دارد؟

در حال حاضر ، با توجه به مشکلات اقتصادی و تورم و کاهش قدرت خرید فرهنگیان ، ضرورت ترمیم حقوق و دستمزد ، ایجاد امکانات رفاهی ، افزایش سقف تسهیلات دریافتی ،تخصیص مستمر بن کارت های خرید کالاهای اساسی و مواردی از این دست در باید دستور کار دولت محترم قرار گیرد تا ضمن ایجاد انگیزه ، کارآمدی و اثربخشی بیشتر ، موجب ترغیب فکرهای خلاق و تقویت پیشرفت فردی و گروهی نیز شده تا جامعه فرهنگیان کشور بتوانند مانند همیشه ، نقش موثر و بی بدلیل خود را در جایگاه ممتاز و منحصر به فرد نظام تعلیم و تربیت کشور اجرایی نمایند. در ضمن من خیلی ناامید نیستم و با توجه به دیدگاه ها و تلاشض های معاونت مالی و پشتیبانی وزیر امیدواریم شاهد ترمیم محسوس و قابل توجهی باشیم و هم چنین امیدوارم مجلس نیز در این زمینه یاری کننده و تسهیل گر این امر باشد.

و پرسش آخر اینکه آیا با توجه به شرایط اقتصادی دولت و قانون بودجه این امکان عملا وجود دارد و آیا این افزایش آنقدر محسوس خواهد بود که رضایت نسبی فرهنگیان را جلب نماید؟

بله از نظر شرایط اقتصادی دولت به نظرم بر خلاف آنچه احساس می شود، شرایط دولت بد نیست و از طرفی قانون بودجه هم با تصویب مجلس این امکان را می دهد اما نباید انتظار تغییر خیلی محسوسی را داشت چون با توجه به آمار بالای فرهنگیان که حدود یک سوم کارکنان دولت را تشکیل می دهند هر گونه افزایشی یک رقم بسیار بزرگی خواهد شد که تامین این بار مالی توسط دولت و تایید آن توسط شورای نگهبان کمی دور از ذهن است اما می شود انتظار تغییراتی را داشت هر چند که فاصله حقوق و دریافتی فرهنگیان با سایر کارکنان و با نسبت تورم و گرانی آنقدر زیاد است که جلب رضایت معلمان به این سادگی ممکن نمی باشد.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *