Home اخبار استانها ضرورت آشتی ملی
ضرورت آشتی ملی

ضرورت آشتی ملی

0
0

مسئول سازمان معلمان گلستان در مصاحبه با خبرنگاران؛

حاکمیت قانون، تمکین به خرد جمعی، نفی خشونت، تکیه به رای مردم در تصمیم گیری ها، دفاع از اسلامیت و جمهوریت، گسترش آزادی احزاب ، مطبوعات و نهادهای مدنی، دفاع از حقوق اساسی همه مردم ،اقوام و اقلیت های مذهبی، دوری از افراط و تفریط، مرزبندی با گروه های آشوب طلب، دفاع از توسعه پایدار و همه جانبه و اجرای بدون تنازل قانون اساسی از اصول و مبانی مهم اصلاح طلبی است.

روح الله کلانتری مسئول سازمان معلمان گلستان در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به ضرورت شناخت شرایط حساس کشور و توجه به منافع ملی و حقوق مردم و نقش اصلاح طلبان در این مورد تاکید کرد: اصلاح طلبان به دنبال ساختن ایرانی آزاد، آباد و مستقل بر پایه اندیشه اسلامی، ظرفیت های ملی و تداوم راه انقلاب اسلامی بوده و در این راه بر محور قانون اساسی به دنبال گسترش صلح، امنیت، آسایش و آرامش برای جامعه و شهروندان و پرهیز از افراطی گری و خشونت طلبی در جامعه هستند.

وی در ادامه افزود: اصلاح طلبان به دنبال حاکمیت اخلاق در جامعه بوده و معتقدند که اخلاق از مهم ترین مسائل جامعه است و جامعه مدنی، مردم سالاری، توسعه پایدار و عوامل دیگر که از مبانی مهم اصلاحات است در متن جامعه اخلاقی معنی و مفهوم پیدا کرده و نمی توان از اخلاق در جامعه سخن گفت اما توهین به شخصیتها در جامعه رواج داشته باشد.

این کارشناس ارشد علوم سیاسی در ادامه گفت: اصلاح طلبان برای دردهای کهنه جامعه برنامه داشته و معتقدند که به جای استبداد و خودکامگی آزادی، به جای وابستگی، استقلال و به جای عقب ماندگی باید پیشرفت و توسعه محور فعالیتهای مسئولان باشد. وی در ادامه با اشاره به ضرورت توجه به رابطه امنیت و آزادی تصریح نمود: آزادی بدون امنیت و امنیت بدون آزادی معنی و مفهومی ندارد، آزادی تضمین کننده امنیت است و امنیت از آزادی تزریق می کند. آزادی و امنیت مانند دو بالی هستند که جامعه با آن دو می تواند پرواز کند و مردم نیز در چنین هماهنگی می توانند به توسعه اقتصادی، رفاه و آسایش دسترسی پیدا کنند.

کلانتری در ادامه افزود: در جامعه بسته و فقدان مشارکت و رقابت اعتماد مردم به پایین ترین حد خود رسیده و مردم حکومت را از خود نمی دانند و همه اقدامات آنها را در هاله ای از ابهام، فریب و دسیسه می پندارند.

این استاد دانشگاه با اشاره به دیدگاه امام(ره) به رای و نظر مردم بیان داشت: امام(ره) با کمک و همراهی مردم توانست رژیم منحوس پهلوی را سرنگون و جمهوری اسلامی را تاسیس کند . مسئولان باید این حقیقت روشن را درک کنند که مردم اصل و اساس این نظام بوده و رضایت مردم و شنیدن صدای مطالبات آنها موجب تداوم و تثبیت نظام خواهد شد.

وی در ادامه افزود: امروز بزرگترین آفت و تهدید کشور ظهور و بروز یک تفکر افراطی است که خود را حق مطلق پنداشته و بقیه را باطل و فتنه گر نامیده و به صورت شبانه روز تلاش دارد تا دستاوردهای دولت روحانی را در زمینه های مختلف زیر سئوال برده و همه مشکلات کشور را به دولت منتخب مردم نسبت دهد.

مدیر مسئول هفته نامه آفتاب گلستان در ادامه با اشاره به کارشکنی های صدا و سیما بر علیه دولت روحانی تاکید کرد: متاسفانه صدا و سیما که رسانه ملی است و باید در دفاع از دولت گام بردارد، تلاش می کند که ریشه همه مشکلات مردم را به دولت نسبت داده و افرادی را به صدا و سیما دعوت می کند تا بر علیه اصلاح طلبان، اعتدالیون، شخصیتهای ارزشمندی مثل مرحوم هاشمی رفسنجانی و دولت سخن بگویند که دور از انصاف و خلاف سیاست های ابلاغی مقام رهبری است.

وی در ادامه یاد آور شد: ما باید یاد بگیریم که همدیگر را تحمل کرده و به جای پرخاش گفتگو، وبه جای کینه و عداوت ، محبت و عشق به یکدیگر را در میان خودمان گسترش دهیم.

مسئول سازمان معلمان گلستان در ادامه با اشاره به رسالت احزاب در این شرایط تصریح نمود: رسالت احزاب در این شرایط تکیه به رای مردم، توجه به علم و دانش، تلاش برای ارتقای آگاهی جامعه، درک شرایط زمان و مکان، پایبندی به قانون اساسی و منافع ملی، دفاع از ارزشهای دینی و اخلاقی، توجه به حقوق همه آحاد جامعه، تشریح شفاف وضعیت کشور برای مردم است.

وی در ادامه بیان داشت: احزاب می توانند برای اداره صحیح کشور برنامه های خود را به مردم ارائه کرده و مسئولان نیز شرایط یک انتخابات آزاد، عادلانه و رقابتی را برای مردم فراهم کرده تا آنها رای و نظر خود را اعلام نمایند و میزان نیز رای مردم است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در مورد سیاست اصلاح طلبان برای ورود در انتخابات ریاست جمهوری و دیدگاه های مختلفی که وجود دارد بیان داشت: برای انتخابات ریاست جمهوری باید اولا حاکمیت شرایط مناسبی را برای حضور و مشارکت حداکثری همه اقشار جامعه و از جمله اصلاح طلبان فراهم کرده و بعد هم دولت وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم را به گونه ای ساماندهی کند که مردم امید به آینده داشته و مطمئن شوند که رای شان در انتخابات برایشان اثرگذار است.

وی در ادامه تاکید کرد: امروز اصلاح طلبان معتقدند که تجربه دولت روحانی مشخص کرده که ما باید با کاندیدای شاخص خودمان در انتخابات حضور داشته باشیم. در انتخابات مجلس یازدهم اکثریت کاندیداهای شاخص را رد صلاحیت کردند و شورای عالی سیاستگذاری مجبور شد که آن موضع را اتخاذ کند.

وی در ادامه گفت:اصلاح طلبان همواره مدافع نظام و انقلاب بوده و هرگز انفعال و گوشه نشینی را انتخاب نخواهند کرد.تلاش آنها مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است، اما معتقدند که حاکمیت باید شرایط حضور همه اقشار و از جمله اصلاخ طلبان را در این انتخابات فراهم کند.
کلانتری در ادامه بیان داشت: اصلاح طلبان واقعی مبانی و اصول مشخصی داشته و رئیس دولت اصلاحات قبلا در یک جزوه ای آن را مشخص و معلوم کرده و سران اصلاحات باید هر چه سریعتر با روز آمد کردن آنها، نوسازی گفتمانی و اصلاح روش های اجرایی آنها سیاستها و برنامه های خود را اعلام کنند و باید این حقیقت را درک کنیم که راه نجات کشور حرکت در مسیر اصلاح طلبی است.

عضو شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب گلستان با اشاره تلاش های دولت روحانی و ارزیابی عملکرد دولت تاکید کرد: دولت روحانی در دوره اول خود در مجموع عملکرد خوبی داشته و توانسته بود فعالیتهای موثری را در زمینه های مختلف انجام دهد. تصویب برجام و دستاوردهای آن در آن شرایط برای کشور ما منافع زیادی داشت که اگر ادامه پیدا می کرد میتوانست تحول اساسی در کشور ایجاد کند.

کلانتری در ادامه گفت: اما در دوره دوم با مخالفت های دولت پنهان و مافیای قدرت و ثروت، خروج آمریکا ار برجام و بازگشتت تحریم های بین المللی و انتخاب کابینه ضعیف و عدم همراهی برخی از مسئولان دولتی با او باعث شده که دولت نتواند اعتماد مردم را برای خود ایجاد کند و مقدار زیادی از سرمایه اجتماعیش را از دست داده است.
وی در ادامه تصریح کرد: البته دولت روحانی بدشانسی های زیادی هم آورده ایت. سیل های ممتد، زلزله، سقوط هواپیمای اوکراینی، اعتراضات مردم درسال ۹۷ و ۹۸, تحریم های گسترده و شیوع کرونا باعث شده که اثر گذاری او در جامعه کمتر شود. به نظر می رسد که دولت با همه ارکان و تشکیلات کشوری و استانی خود باید در این فرصت باقیمانده همه مسائل کشور و مشکلات و موانع عدم تحقق وعده هایش را به صورت شفاف با مردم در میان بگذارند.

کلانتری در ادامه یاد آور شد: دولت روحانی باید در فرصت باقیمانده همه توان خود را به کار برده تا بتواند وضعیت اقتصادی مردم را سامان داده تا مردم امیدوار به شرکت در انتخابات شوند.
مسئولان امنیتی، انتظامی و شورای نگهبان هم ضرورت دارد تا با تعامل و سعه صدر با کاندیداها برخورد کرده و شرایط یک انتخابات آزاد، رقابتی و با مشارکت حداکثری مردم را در کشور فراهم کنند.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت آشتی ملی تاکید کرد: امروز آشتی ملی که رئیس دولت اصلاحات آنرا با دلسوزی و علاقه مندی به نظام و انقلاب مطرح کرده یک امر لازم و ضروری است. همه احزاب و گروه ها و همه علاقه مندان به توسعه و پیشرفت کشور باید در جهت وحدت و انسجام جامعه حرکت کرده و با فراهم کردن شرایط مناسب برای مردم امید به آینده را برای آنها ایجاد کنیم.
کلانتری در پابان در مورد موضع اصلاح طلبان در مورد حضور و مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده بیان داشت : اصلاح طلبان هنوز موضع واحدی را در این رابطه مشخص نکرده اند، اگر شرایط برای حضور و مشارکت حداکثری اصلاح طلبان در جامعه فراهم باشد و شرایط اقتصادی جامعه نیز بهبود یافته و امید و نشاط مردم افزایش پیدا کند به احتمال زیاد ما مشارکت جدی خواهیم داشت، اما اگر شورای نگهبان کاندیداهای ما را ردصلاحیت کند تکلیف از ما برداشته خواهد شد. اصلاح طلبان باید با قاطعیت و شفافیت سیاست ها وبرنامه های خود را برای اداره کشور برای مردم بیان کرده و تصمیم گیری نهایی نیز رای مردم خواهد بود.

 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *