Home یادداشت صندوق ذخیره فرهنگیان در یک نگاه
صندوق ذخیره فرهنگیان در یک نگاه
0

صندوق ذخیره فرهنگیان در یک نگاه

0
0

عباس کاظمی

قائم مقام سازمان معلمان ایران

موسسه در یک نگاه
تاریخچه
در اواخر سال ١٣٧٣ اندیشه ارتقاء معیشتی و رفاه فرهنگیان به عنوان یک موضوع جدی و یکی از دغدغه های اصلی مسئولان فرهنگی کشور مطرح شد در نهایت براساس تبصره 63 برنامه دوم توسعه تاسیس ودر اداره ثبت شرکت ها ثبت گردید..

تبصره ٦٣ برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
وزارت آموزش و پرورش موظف است نسبت به تاسیس صندوق ذخیره فرهنگیان اقدام نماید و فرهنگیان می‌توانند ماهانه حداکثر مبلغ پنج درصد حقوق و مزایای خود را به حساب صندوق واریز نمایند.
دولت موظف است همه ساله معادل مبلغ فوق را که به همین منظور در بودجه سالانه منظور می گردد، به صندوق مزبور واریز نماید. سهم‌الشرکه فرهنگیان در هنگام بازنشستگی و از کارافتادگی و یا بازخریدی به آنان و در صورت فوت به وراث آنها مسترد می‌گردد.:

ومقرر گردید : کارکنان وزارت آموزش و پرورش که عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان را پذیرفته اند و یا خواهند پذیرفت باید ماهانه درصدی از حقوق و مزایای خود را (تا پنج درصد) به حساب صندوق واریز کنند. دولت نیز موظف است همه ساله معادل سهم واریزی اعضاء به صندوق ذخیره فرهنگیان را به طور کامل در ردیف اعتباری خاص در بودجه سال مربوطه منظور و پرداخت نماید
صندوق ذخیره فرهنگیان برای دستیابی به حداکثر سود که فلسفه وجودی آن را تشکیل می دهد، تلاش می کند با بکارگیری دیدگاه های نوین اقتصادی در کلیه امور و رعایت اصل هسته کوچک و شبکه بزرگ، مناسب ترین خدمات و منافع اقتصادی را برای فرهنگیان تأمین کند.

موضوع فعالیت: سرمایه¬گذاری، مشارکت، عاملیت یا کارگزاری در کلیه فعالیت¬های اقتصادی ریالی و ارزی برای توسعه ظرفیت¬های بانکی، تولیدی، خدماتی، تجاری، مالی، عمرانی، فرهنگی و سایر عرصه¬های مرتبط با تولید و افزایش سرمایه در چارچوب قوانین و مقررات جاری کشور و مفاد این اساسنامه خواهد بود:

صنعت و بنگاه های اقتصادی:

– سرمایه‌گذاری جهت توسعة ظرفیت‌های تولیدی و بهره‌برداری از مجموعه‌های صنعتی، کشاورزی، خدماتی و آموزشی

– جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی، تأمین منابع مالی کسب ‌وکارهای مؤسسه، و راه‌اندازی و بهره‌برداری از بنگاه‌های اقتصادی.

– انجام کلیة فعالیت‌های تجاری، واردات و صادرات، توزیع و فروش محصولات، راه¬اندازی و مبادرت به فعالیت¬های حمل و نقل، انبارداری سرمایه گذاری در املاک ومستغلات ، بانک وبیمه، بورس وسایر نهاد ها و….:

سایر فعالیت¬ها:

-انجام هر نوع فعالیت مجاز و قانونی دیگر مانند خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی، ورزشی، فرهنگی و رفاهی که به پیشبرد اهداف مؤسسه یاری رساند.

منابع مالی مؤسسه
منابع مالی مؤسسه جهت انجام موضوع فعالیت به‌شرح زیر است:
واریزی ماهیانه حداکثر معادل ٥% حقوق و مزایای مستمر فرهنگیان عضو صندوق موضوع بند ١ ماده ٥.
کمک دولت معادل واریزی فرهنگیان عضو صندوق (موضوع بند ١ ماده ٥) و یا معادل هر درصدی که درآینده تعیین شود و…..
¬.
واریزی سایر اشخاص حقیقی و حقوقی که به تأیید هیأت امنا رسیده باشد

سپرده گذاران
سپرده¬ گذاران مؤسسه به این شرح است:
فرهنگیان عضو صندوق (سپرده¬ گذارانی که با استناد به تبصره ٦٣ قانون برنامه دوم جمهوری اسلامی ایران و تنفیذ آن در قوانین بعدی دولت نیز ماهیانه معادل واریزی آنان مبلغی را به حساب صندوق واریز می¬نماید).
کارکنان غیررسمی و بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش و سازمان های وابسته و کارکنان مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت های تابعه و وابسته و سایر شرکت¬ ها و موسساتی که به نوعی با وزارت آموزش و پرورش ارتباط و نسبت دارند و کارکنان مدارس غیرانتفاعی. دانشجو معلمان و کلیه دانش آموزان و اولیاء آنان. تعیین شرایط و جزئیات سپرده گذاری در آیین‌نامه جداگانه‌ای به تصویب هیأت امنا خواهد رسید.

صندوق ذخیره ارزی که در هفتم خرداد ماه 1399 وارد بیست و پنجمین سالگرد تاسیس خود شده است .دارای 770775 نفر عضو می باشد . اعضاء موظف اند ماهیانه حق عضویتی ماهیانه تاسقف 5% مجموع حقوق و فوق العاده شغل خود را به عنوان حق عضویت پرداخت نمایند . واریزی های اعضاء از ابتدا تاکنون معادل 2352 میلیارد تومان ذکر شده که با احتساب واریزی های سهم دولت معادل 985 میلیارد و سود موسسه تاکنون معادل 6070 میلیارد تومان جمعا معادل 9407 میلیارد تومان سرمایه دارد . دراسفند ماه سال 98 تا اول فروردین 99 معادل 160 میلیارد تومان بحساب فرهنگیانی که به افتخار بازنشستگی نائل شده اند واریز کرده است . این مؤسسه جمعا دارای 27 شرکت تابعه است . شرکت های گروه ساختمان دو شرکت ، شرکت های گروه خدمات رفاهی چهار شرکت ، گروه صنایع آموزشی و آی تی چهار شرکت ،گروه صنعت 6 شرکت، گروه انرژی 5 شرکت و بورس ، بیمه و بانک هم شش شرکت .

سئوالات متداول:

نحوه عضویت در موسسه به چه صورت است؟
همه کارکنان رسمی و پیمانی آموزش و پرورش می توانند از طریق مراجعه به حسابداری منطقه محل خدمت خود، نسبت به تکمیل درخواست عضویت موسسه اقدام نمایند. در حال حاضر امکان عضویت برای کارکنان قراردادی و ساعتی وجود ندارد.
محاسن عضویت در موسسه چیست؟
بهره مندی از سهم دولت به میزان سهم واریزی عضو، سود سهم عضو، سود سهم دولت و همچنین تسهیلات ارائه شده از طریق موسسه و شرکت های تابعه از قبیل کالا و خودرو لیزینگی، بیمه شخص ثالث اقساطی، تورهای مسافرتی اقساطی و …
نحوه اطلاع اعضا از صورتحساب خود به چه صورت است؟
اعضا محترم می توانند از طریق وب سایت صندوق ذخیره فرهنگیان به آدرس www.tifco.co و یا تلفن گویا (در هر زمان) با دریافت صورتحساب، از وضعیت حساب خود اطلاع حاصل کنند.
آیا می توانیم پس از بازنشستگی به عضویت خود در موسسه ادامه دهیم؟
بله، اعضا می توانند یک ماه قبل از بازنشستگی نسبت به تکمیل فرم شماره ٤ درخواست استمرار عضویت داده و آن را به موسسه ارسال کنند.
در دوره استمرار عضویت واریز سهم عضو و سهم دولت امکان پذیر نبوده و اعضا صرفا از سود سالانه فعالیت‌های اقتصادی صندوق ذخیره فرهنگیان بهره مند می شوند که با توجه به سرمایه گذاری های گستده موسسه به ویژه در حوزه پتروشیمی و انرژی، این میزان سودآوری در سال های آتی چشمگیر است.
زمان دریافت سهم الشرکه چه مدت بعد از خروج از موسسه می باشد؟
فرهنگیان عضو موسسه در پایان هر ماه که حق عضویت صندوق ذخیره فرهنگیان از آنها کسر نشود، بازنشسته محسوب می شوند. پس از بازنشستگی حدود سه ماه روند اداری جهت تسویه و پرداخت سهم الشرکه طول می کشد.
آیا در زمان اشتغال می توان بعد از خروج از موسسه مجددا به عضویت موسسه در آمد؟
فرهنگیان شاغلی که به هر دلیل از عضویت در موسسه انصراف می دهند می توانند در سریع ترین زمان ممکن نسبت به عضویت مجدد در موسسه اقدام کنند. تاریخ آخرین عضویت فرهنگیان در موسسه، مبنای سابقه عضویت آنهاست.

این اطلاعات مختصر به نقل از سایت پورتال صندوق ذخیره فرهنگیان ، جهت اطلاع همکاران منتشر شده و همکاران محترم برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به سایت ویا گروه تلگرامی صندوق ذخیره فرهنگیان به آدرس های زیر مراجعه فرمایند

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *