Home اخبار صالحي، منتخب مباركه: قاليباف، زاكاني، نيكزاد و ميرسليم گزينه‌هاي رياست مجلس هستند
صالحي، منتخب مباركه: قاليباف، زاكاني، نيكزاد و ميرسليم گزينه‌هاي رياست مجلس هستند
0

صالحي، منتخب مباركه: قاليباف، زاكاني، نيكزاد و ميرسليم گزينه‌هاي رياست مجلس هستند

0
0

«اعتماد» از جزييات جلسات مجازي منتخبان مجلس يازدهم به مديريت «مرتضي آقاتهراني» گزارش مي‌دهد

گعده‌هاي شبانه

سيد ميلاد علوي

 

«مجلس مجازي» نامي است كه منتخبان يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي به جلسات خود كه به ‌صورت مجازي و تصويري برگزار مي‌شود، داده‌اند. جلساتي كه نخستين ‌بار حسين جلالي، منتخب اصولگراي رفسنجان براي حضور در پارلمان يازدهم، بيست و پنجم فروردين‌ ماه از آن سخن به ميان آورد ولي چندان مورد توجه قرار نگرفت. او آن روز تاكيد كرده بود كه در جريان اين جلسات «مسائل مهم كشور» از مباحث در ارتباط با «جهش توليد»، «آموزش و پرورش»، «مشكلات معلمان» و مواردي از اين دست مورد بررسي منتخباني قرار مي‌گيرد كه حداقل در حال حاضر عمده آنان چهره‌هايي ناشناخته براي عموم مردم و حتي اهالي رسانه محسوب مي‌شوند.
اين اما پايان كار نبود، روز گذشته باشگاه خبرنگاران جوان كه چه در دوران انتخابات يازدهمين دوره مجلس و چه امروز بارها و بارها نزديكي خود به اصولگرايان را نشان داده به نقل از «حسين خسروي‌اسفراز» به تعريف و تمجيد از اين جلسات مجازي پرداخت. او كه خود نيز در زمره اصولگرايان پارلمان آينده قرار دارد، دوم اسفند ماه با 72 هزار و 872 راي از حوزه انتخابيه «بيرجند و درميان» استان خراسان جنوبي مجوز حضور در پارلمان يازدهم را كسب كرد، روز گذشته درباره جلسات مجازي منتخبان مجلس آينده به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود كه «اين جلسات فرصت خوبي است تا نمايندگان با نظرات يكديگر آشنا شوند و نظرات خود را درخصوص مباحث مختلف عنوان كنند تا به نوعي از استرس‌ها و حاشيه‌هايي كه در جلسات اصلي مجلس پيش مي‌آيد، جلوگيري كنند.»

9 شب آنلاين باشيد
جلسات مجازي منتخبان يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي تقريبا به‌ طور منظم برگزار مي‌شود. در همين راستا كم و كيف ماجرا را از «علي خضريان» كه با 740 هزار راي به عنوان نفر بيست و چهارم ليست 30‌نفره تهران مجوز حضور در پارلمان آينده را كسب كرد، جويا شديم. او ابتدا چندان مايل به گفت‌وگو با روزنامه «اعتماد» نبود و تاكيد داشت تنها زماني صحبت مي‌كند كه از «بسته و پكيج آماده شده» اطلاع داشته باشد. پس از كش و قوس فراوان اما درنهايت پذيرفت كه جزيياتي را هر چند اندك درباره نشست‌هاي مجازي منتخبان مجلس يازدهم بيان كند. او به «اعتماد» گفت كه «اين جلسات ابتدا به ‌صورت نامنظم برگزار مي‌شد ولي حالا چند وقتي است كه تقريبا هر شب و راس ساعت 9 جلسات با حضور دعوت‌شدگان برگزار مي‌شود.»خضريان در پاسخ به اين پرسش كه اين جلسات از چه زماني آغاز شده، تنها به ذكر اين نكته بسنده كرد كه «تقريبا زمان زيادي است كه جلسات به صورت مجازي برگزار مي‌شود» اما پيگيري‌هاي خبرنگار «اعتماد» از يك‌سو و اظهارات نه چندان روشن حسين جلالي، منتخب رفسنجان در گذشته از سوي ديگر حاكي از آن بود كه نخستين جلسه مجازي منتخبان يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي «دهم فروردين‌ ماه 99» برگزار شده است. از قرار معلوم از آن زمان به بعد اين شيوه برگزاري جلسات و بحث و بررسي پيرامون مباحث مختلف، رفته‌رفته با استقبال بيشتر منتخبان مواجه شده، استقبالي كه احتمالا اصلي‌ترين دليل برگزاري منظم اين جلسات در روزهاي اخير محسوب مي‌شود.

دستچين منتخبان؟!
بدين‌ترتيب آنچه مي‌تواند حائز اهميت باشد، منتخبان حاضر در اين نشست است. يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي به‌ لطف افزايش فشارهاي اقتصادي، نارضايتي‌هاي سياسي و البته نوع برخوردهاي صورت گرفته با معترضان آبان‌ ماه و وقايع رخ داده پس از اعلام خبر انهدام هواپيماي مسافربري اوكرايني در حالي با اكثريت قاطع اصولگرايان تشكيل مي‌شود كه كمترين ميزان مشاركت در انتخابات در تاريخ 40 ساله جمهوري اسلامي به ثبت رسيد. بدين‌ترتيب مي‌توان انتظار داشت كه عمده افراد حاضر در اين نشست، افرادي باشند كه يا به‌ لحاظ فكري يا به ‌لحاظ سياسي، وابستگي‌هايي به منتهي‌اليه راست سياست ايران و فعالانش داشته باشند.
نكته قابل ‌توجه اينكه جلالي و خسروي كه تنها منتخبان مجلس آينده هستند كه درباره جلسات مجازي به اظهارنظر پرداخته‌اند، ترجيح داده‌اند درباره طيف و علايق سياسي مشاركت‌كنندگان سكوت اختيار كنند. اما «خضريان» در جريان توضيحاتش به «اعتماد» به نسبت شفاف‌تر از آن دو ديگر اصولگراي دوره يازدهمي‌ها سخن گفت:«در اين جلسات جمعي از منتخبان همفكر مجلس يازدهم حضور دارند.» خضريان كه اين جلسات مجازي برگزار شده را «فراكسيوني» نمي‌داند در بخش ديگري از اظهاراتش و براي روشن‌تر شدن موضوع، «حضور همفكران و متخصصان» در اين جلسات را به عنوان عاملي براي «پيشبرد بهتر اقدامات و فعاليت‌ها» عنوان و ضمن «متخصص» دانستن «مسعود پزشكيان» تلويحا عدم حضور او در اين جلسات را به دليل همفكر نبودنش با ساير منتخبان اعلام كرد.
كليدواژه «همفكر» در جريان اظهارات علي خضريان به «اعتماد» نقش پررنگي داشت و از اين‌ رو و براي درك بهتر موضوع، مرور هر چند اندك و خلاصه سوابق اين منتخب مجلس يازدهم خالي از لطف نخواهد بود. خضريان ازجمله فعالان دانشجويي حاضر در ليست ائتلاف دقيقه نودي اصولگرايان در تهران است. او كه در گذشته سابقه عضويت در «شوراي مركزي اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل» را دارد، مهر ماه 95 به عنوان عضو شوراي مركزي جبهه پايداري معرفي شد و يك سال بعد يعني از خرداد ماه 96 به روزنامه دانشگاه آزاد اسلامي رفت كه بعد از درگذشت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني به كلي تغيير جهت داده و به ارگان رسمي اصولگرايان و بعضا تندروهاي اين جريان تبديل شده است. خضريان تا سال 98 به عنوان قائم مقام مديرمسوول در روزنامه فرهيختگان مشغول فعاليت بود و اسفند ماه درحالي در ليست ائتلاف اصولگرايان در تهران قرار گرفت كه ناظران از او به عنوان سهميه جبهه پايداري در اين ليست ياد مي‌كردند.

 مدير پشت پرده
با اين حساب و با اتكا به اظهارات فوق، نخستين پرسشي كه درباره جلسات «مجلس مجازي» مطرح مي‌شود، اين است كه شيوه انتخاب افراد «همفكر» براي شركت در جلسات مجازي مجلس شوراي اسلامي چيست و اساسا كدام منتخبان «همفكر» محسوب مي‌شوند. براي پاسخ به اين پرسش شايد سرنخ اوليه يافتن مدير يا مديران پشت ‌پرده جلسات مجازي منتخبان مجلس يازدهم باشد. تقريبا تمامي منتخبان مجلس يازدهم كه براي بررسي كم‌وكيف موضوع با آنها تماس گرفتيم بر اين نكته تاكيد داشتند كه براي حضور در اين جلسات «لينك دعوت» براي آنها ارسال شده است. با توجه به آنكه پيش‌تر و در جريان گزارش «انذار وكلاي فردا» كه بيست و پنجم فروردين ‌ماه منتشر شد، خبر از تشكيل گروهي در پيام‌رسان واتس‌آپ براي دعوت منتخبان به اولين نشست جوانان مجلس يازدهم داديم، اين پرسش ايجاد شد كه اين لينك دعوت در همان گروه به اطلاع نمايندگان رسيده يا شيوه ديگري مورد استفاده قرار گرفته است.
در همين راستا كم‌وكيف موضوع را از شهريار حيدري، منتخب حوزه انتخابيه قصرشيرين براي حضور در مجلس يازدهم جويا شديم. همان طور كه گفته شد او نيز همچون خضريان، بهزاد رحيمي منتخب سقز، حسين رييسي منتخب مياندوآب، سميه رفيعي منتخب تهران و پروين صالحي منتخب مباركه تاكيد داشت كه براي حضور در اين جلسات مجازي لينك دعوت برايش ارسال شده اما برخلاف ديگران حاضر به افشاي نام فرد دعوت‌كننده نيز شد و گفت كه اين فرد كسي نيست مگر «حسين جلالي، منتخب مردم رفسنجان براي حضور در مجلس يازدهم.» اگر جلالي تنها يكي از دعوت‌كنندگان باشد، طبيعتا بايد فردي به عنوان مدير در «مجلس مجازي» مشغول فعاليت باشد، مديري كه براساس اظهارات خضريان طبيعتا بايد «همفكر» باشد.
جالب آنكه منتخباني كه با آنها صحبت كرديم از نام اين مدير ابراز بي‌اطلاعي مي‌كردند ولي حيدري، منتخب قصرشيرين به «اعتماد» گفت علاوه بر جلالي كه به عنوان دعوت‌كننده مشغول فعاليت است «مديريت جلسات مجازي منتخبان يازدهمين دوره مجلس» شوراي اسلامي برعهده «مرتضي آقاتهراني» است. مديري كه اتفاقا هم با كليدواژه «همفكر» خضريان عضو جبهه پايداري همخواني دارد و هم مي‌تواند نمايانگر اهداف نه چندان عيان برگزار‌كنندگان اين جلسات مجازي باشد.

هدف چيست؟!
نكته قابل‌ توجهي كه درباره جلسات مجازي منتخبان يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي وجود دارد، تاكيد شركت‌كنندگان بر شكل‌گيري «مباحث تخصصي» از «جهش توليد» و «كنترل جمعيت» گرفته تا موضوع مسكن و آموزش و پرورش است حال اما پرسش اينجاست كه هدف از برگزاري اين جلسات «تخصصي» كه مديريت آن برعهده نفر اول جبهه پايداري در يازدهمين دوره پارلمان است، چيست؟ پاسخ به اين پرسش همانقدر كه سهل جلوه مي‌كند، سخت نيز است و شايد ممتنع باشد و محال. اما با توجه به نزديكي موعد آغاز به كار مجلس يازدهم و شدت‌گيري لابي‌ها، ديدارها و گفت‌وشنودها براي تعيين جانشين علي لاريجاني و البته اختلافات قديمي قاليباف با پايداري‌ها و احمدي‌نژادي‌ها، مي‌توان انتظار داشت كه اين جلسات مقدمه‌اي باشد براي تشكيل فراكسيوني پرتعداد و البته تاثيرگذار براي ايستادن يا امتيازگيري از شهردار اسبق تهران كه بعد از شكست‌هاي پياپي در انتخابات رياست‌جمهوري حالا سوداي رياست بهارستان را در سر دارد.

 فراكسيون‌هاي از پيش ‌تعيين شده؟!
اگرچه مي‌توان فعاليت موثر در مجلس يازدهم را يكي از اهداف پشت ‌پرده اين جلسات مجازي دانست ولي با اين حال آنچنان كه خضريان به «اعتماد» گفته و رفيعي و صالحي نيز اين گفته‌ها را تاييد كرده‌اند در جلسات مجازي منتخبان مجلس آتي، تنها و تنها موضوعات تخصصي مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد و هيچ خبري از طرح موضوعات سياسي به ‌ويژه رياست مجلس يازدهم نيست. نكته قابل ‌توجه در اين ميان آنكه «صالحي»، منتخب مباركه به «اعتماد» گفت كه «جلساتي كه آقاي جلالي نمايندگان را به آن دعوت مي‌كنند، تنها جلساتي است كه از آن به عنوان مجلس مجازي ياد مي‌شود ولي گروه‌هايي مبتني بر فراكسيون‌ها نيز از سوي منتخبان تشكيل شده است.» او در بخش ديگري از اظهاراتش تاكيد كرد كه در «اين گروه‌ها تلاش شده با توجه به موضوع يك كميسيون يا فراكسيون، تنها و تنها نمايندگان متخصص در آن حوزه حضور داشته باشند.» بدين‌ترتيب مي‌توان گمانه‌زني كرد كه اصولگرايان براي كميسيون‌ها و فراكسيون‌هاي مجلس نيز از هم‌اكنون تمهيداتي خاص انديشيده‌اند.

شروط دوگانه پايداري
در همين راستا شنيده‌هاي خبرنگار «اعتماد» حكايت از «شرط و شروط پايداري‌ها براي تن دادن به رياست قاليباف بر مجلس» آينده دارد. آن‌ طور كه يك منبع آگاه به «اعتماد» گفته، جبهه پايداري به شهردار اسبق تهران گوشزد كرده كه تنها به 2 شرط حاضر به پذيرش رياست او بر مجلس آينده است. نخست؛ عدم استفاده از مديرانش در دوران حضور در شهرداري تهران و دوم، عدم ورود به انتخابات رياست‌جمهوري سال 1400. هنوز مشخص نيست، قاليباف اين 2 شرط را پذيرفته يا خير ولي «پروين صالحي، منتخب مردم مباركه» براي حضور در مجلس آينده به «اعتماد» گفت كه رقابت براي كرسي رياست مجلس بين آقايان «قاليباف، عليرضا زاكاني و علي نيكزاد، حميدرضا حاجي‌بابايي و سيدمصطفي ميرسليم» در جريان است و اين افراد خود را براي كرسي رياست «آماده» مي‌كنند. اگر اين اظهارات منتخب مباركه ملاك عمل باشد، مي‌تواند به عنوان نشاني از عدم ائتلاف جبهه پايداري و ياران قاليباف در مجلس يازدهم تفسير شود؛ چراكه احتمالا «زاكاني» به همان ميزان از حمايت پايداري‌ها برخوردار خواهد بود كه «نيكزاد» از حمايت ياران محمود احمدي‌نژاد. البته در اين ميان نبايد حمايت احتمالي اصولگرايان سنتي از «ميرسليم» را فراموش كرد. هر چند به نظر نمي‌رسد او بتواند مثلث «قاليباف، زاكاني و نيكزاد» را به مربع تبديل كند.

منبع: روزنامه اعتماد 28 فروردین 99

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *