Home یادداشت شیوه های انتقال ارزش ها به نسل جوان
شیوه های انتقال ارزش ها به نسل جوان
0

شیوه های انتقال ارزش ها به نسل جوان

0

روح الله کلانتری

مسئول سازمان معلمان گلستان

🔹طراحی و تدوین شیوه هایی برای اننقال ارزش ها به نسل جوان، در گرو آن است که اولا تصور روشنی از ارزشها و ثانیا شناخت دقیق و درستی از نسل جوان داشته باشیم. ارزشها چیستند؟ آیا همه ارزشها در یک درجه از اهمیت هستند؟ آیا علاوه برارزشهای الهی، ارزشهای انسانی هم داریم؟ درستکاری،شجاعت،عدالت، امانتداری و فداکاری و نوع دوستی، ارزشهای انسانی اند. نسبت این ارزشها با ارزشهای دینی چیست؟ آیا مثل هم هستند یا با هم تفاوت دارند؟ اگر مثل هم هستند چرا دروغگویی و ریاکاری در مانفرت کمتری ایجاد می کند تا بیرون ماندن موی دختر یا کوتاهی آستین پیراهن یک پسر؟ در مورد مشکلات جوانان نیز وا با بحران های زیادی مواجهیم. ما درک درستی از این بحران ها نداریم؟ باید بحران ها ی جوانان را که ریشه های تاریخی، سیاسی و معرفتی و… دارد را شناسایی کنیم تا بحران را حل کنیم.

🔹ما امروز با نسلی از جوانان ر‌برو هستیم که درکی از انقلاب و جنگ و ارزشهای دینی و اسلامی ندارند. خیلی از آنها فقط در کتاب ها چیزهای از امام و انقلاب و جنگ خوانده اند. آنها فعالیت های سیاسی، اجتماعی زیادی نداشتند. از تاریخ اسلام و انقلاب و هویت تاریخی و شخصیتهای تاریخی آن اطلاعات زیادی ندارند و البته ما و به خصوص حکمرانان و رهبران جامعه در این زمینه مقصریم. ما تاریخ تحریف شده و اسلام یک جانبه و محدود کننده را به آنها آموزش دادیم. در ندارس، دانشگاه ها و مراکز فرهنگی یک تلقی از دین را ارائه کرده و خلاف آن را مخالف دین و همتراز کفر معرفی کردیم.

🔹برای انتقال ارزشهای اسلامی و انسانی به نسل جوان باید آنها را باور داشته و به آنها اعتماد کرده و پاسخ سوالاتشان را با استدلال و منطق حواب داده تا گرایش آنها به دین افزایش یابد.با زور و خشونت و روش های قرون وسطی نمی توان دین را به جوانان تحمیل کرد.خداوند زمانی که به موسی فرمان می دهد که بهنزد فرعون برو و اورا نصیحت کن می قرماید که با زبان نرم با او سخن بگو(فقولوا له قولا لینا) ما معلمان و همچنین رهبران و زمامداران جامعه بایدبازیان نرم و با منطق با جوانان سخن بگوییم و ارزشهای اسلامی
و انسانی را به آنها آموزش دهیم.ما در مدرسه به عنوان مربی امور پرورشی باید به همه دانش آموزان به یک چشم نگاه کرده و آنها را به خودی و ناخودی تقسیم نکنیم. متاسفانه ما در مدارس خود را به گروهی از دانش آموزان طرفدار خود محدود کرده و بقیه را قراموش کردیم. همین روش را هم درجامعه انجام می دهیم و انتظار داریم که نسل جوان حرف ما را بپذیرند.

🔹ما باید ارزشهایی مثل صداقت و راستگویی را هم در میان جوانان تیلیغ کنیم. باید به نسل جوان یاد داد که حجاب واقعی، در بستر دروغ گویی رشد نمی کند.عدالت هم ارزش است، نوع دوستی هم ارزش است، احترام به والدین هم ارزش است. مبارزه با ظالم و دفاع از مظلوم هم ارزش است.(کونوا لظالم خصما و للمظلوم عونا). باید با جوانان گقتگو کرده و مهارتهای زندگی کردن را به آنها یاد دهیم. البته باید هم از روشهای مستقیم استفاده کرد و هم از روشهای غیر مستقیم که معم تر از روش مستقیم است.

🔹باید شیوه های جدید ارتباط با جوانان را کشف کنیم. بایدروشهای ارتباطی را متنوع کنیم. می توان از روش مشارکتی استفاده کرد. ما بایددرمدرسه و جامعه و حتی خانه جوانان را کار مورد مشورت قرار داده و از ظرفیت ها و توانایی های آنها در جهت حل مشکلات و گسترش ارزشهای الهی و انسانی کمک بگیریم

🔹باید جوانان را نسبت به مسائل سیاسی آگاه کرد، اما آموزش و پرورش حق ندارد که یک نگاه بسته و محدود را مطرح کند. رسالت ما گسترش آگاهی و دانایی است. باید به جوانان یاد بدهیم که لازمه جامعه، وجود تکثر و افکار متفاوت است.

🔹متاسفانه ساختار آموزش و پرورش ما دچار مشکلات اساسی است. یک سری از امور را اصلا ارزش نمی داند،اصلا عمل اجتماعی، عمل جمعی ، تقویت روح حمعی در نوجوان و استقلال و شخصیت پیدا کردن جوانان را ارزش نمی دانیم؛ در حالی که این ها مهم ترین ارزش های انسانی است. ما باید شورا های دانش آموزی را تقویت کرده و جوانان را در اداره مدرسه مشارکت دهیم. نترسید مدیر مدرسه در کنار کانون قرآن می تواند کانون شعر هم تشکیل دهد و از طریق آن جوانان را به سمت دین هدایت کنیم.

🔹امروز جوانان ما تشنه محبت و توجه کردن به افکار و اندیشه هایشان هستند.اگر مسوولان و زمانداران جامغه جوانان را باور کرده و به آنها اعتماد نموده آنها را درک کرده و با سعه صدر با آنها برخورد کنید مطمئن باشید در انتقال پیام های الهی و انسانی هسچ مشکلی نخواهید داشت. انشاء ا…

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =