Home اخبار استانها شورای عالی آموزش‌وپرورش بالاترین نهاد سیاستگذار در حوزه تعلیم و تربیت است
شورای عالی آموزش‌وپرورش بالاترین نهاد سیاستگذار در حوزه تعلیم و تربیت است

شورای عالی آموزش‌وپرورش بالاترین نهاد سیاستگذار در حوزه تعلیم و تربیت است

0
0

دکتر ثامنی نائب رئیس سازمان معلمان فارس در گفتگوی با تماشا:

شورای عالی آموزش‌وپرورش بالاترین نهاد سیاستگذار در حوزه تعلیم و تربیت است

چندی پیش انتخابات شورای عالی اموزش و پرورش برگزار و شاهد موفقیت تعدادی از فرهنگیان فعال ناحیه یک شیراز در این انتخابات بودیم. در همین رابطه مصاحبه ای با دکتر امین ثامنی نایب رئیس سازمان معلمان ایران شعبه فارس، فعال مدنی و فرهنگی برگزیده این انتخابات انجام و درخصوص چند و چون و اهداف و برنامه های این رویداد اجتماعی، فرهنگی پرسش هایی را مطرح نمودیم که وی پاسخ گفت. آنچه در ادامه می آید حاصل این گفت‌وگوی کوتاه تماشا با اوست.
* از چرایی و علت برگزاری این انتخابات برایمان بگویید؟
با درود به جنابعالی و خوانندگان نشریه وزین تماشا همانطور که اطلاع دارید، شورای عالی آموزش‌وپرورش بالاترین نهاد سیاستگذار در زمینه مسائل آموزش‌وپرورش است و در کنار شوراهایی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی اقتصاد از شوراهای مهم تصمیم گیرنده کشور است. تاکنون اعضای رسمی و پیوسته این شورا پانزده نفر بودند که سه نفر از اعضای آن، از معلمان یا رؤسای مدارس از هر یک از مقاطع مختلف تحصیلی بودند که توسط شورای معاونان وزارت آموزش‌وپرورش انتصاب می شدند، اما به تصمیم وزیر مقرر شد که این سه نفر انتخاب شوند و انتخابات برای تعیین این افراد برگزار شد.
* انتخابات از سوی کدام بخش اداری وزارت برگزار شد و شرایط حضور داوطلبان چه بود؟
با توجه به اینکه شورای عالی آموزش‌وپرورش وابسته به وزارت آموزش‌وپرورش است و سازمان اداری آن به عنوان یکی از واحدهای وزارت آموزش‌وپرورش محسوب می‌شود، انتخابات توسط این وزارتخانه و ستاد انتخابات تشکیل شده در وزارت، به عنوان مجری آن صورت گرفت. شرایط انتخاب شوندگان نیز داشتن ابلاغ آموزشی شامل مدیر و یا معلم بود و البته سایر شرایط در قوانین شورا تصریح شده است که داشتن حداقل ۳۰ سال تمام، مسلمان بودن، دارا بودن مدارج عالی و حسن شهرت و فضیلت اخلاقی است.
* از فارس و شیراز چند نفر و چه کسان شاخصی از تشکل‌های معلمان در این انتخابات حضور یافتند؟
سهمیه استان ها بر اساس جمعیت و وسعت مشخص گردید که این سهمیه برای استان های بزرگ مانند فارس نه نفر بود، که چهار نفر از سازمان معلمان فارس، دو نفر از فرهنگیان نواندیش که اعضای انجمن اسلامی معلمان بودند و سه نفر مستقل انتخاب شدند
* آیا انتخابات در سلامت کامل برگزار شد؟ اعتراضات و انتقاداتی در این انتخابات مشاهده نشد؟
با توجه به تجربه انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان، انتخابات این شورا با سلامت بیشتری برگزار شد، اما گزارشاتی از اعمال نفوذ بعضی نیروهای ستادی و مواردی از این قبیل شده که مسئولان مربوطه قول رسیدگی دادند. از جمله انتقاد به این انتخابات این است که بعد از اعلام نتایج به گزینش افراد پرداخته و اسامی دو برابر ظرفیت را اعلام کردند که این کار باید زمان ثبت نام افراد انجام می شد که البته چنین مسائلی می تواند به حیثیت انتخاب شوندگان لطمه وارد کند. بیشترین انتقاد البته به آماده نبودن زیرساخت های لازم برای انتخابات الکترونیکی مربوط می شود که رأی دهندگان را با مشکلات عدیده ای روبرو کرد.
* منتخبین چه وظایفی دارند؟
منتخبان نهایی عضو شورا شده و در سیاستگذاری های شورا که مصوب شده مشارکت خواهند کرد.
* نتیجه انتخابات چه شد؟
از آنجا که انتخابات در دو مرحله برگزار می شود، در وهله اول ۱۶۲نفر در کل کشور انتخاب شدند که در اردیبهشت ۹۸می بایست در انتخابات حضوری، سه نفر نهایی را انتخاب کنند
* مجریان و دست‌اندرکاران انتخابات در فارس چه کسانی بودند؟
در واقع می توان گفت به لحاظ الکترونیکی بودن ثبت نام و رأی گیری، در استان‌ها عملاً مجری وجود نداشت و فقط در حد ابلاغ دستورالعمل و بخشنامه اولیه به مدارس بود.
* چه توصیه و پیشنهادی در اجرای بعدی انتخابات و سازوکارهای آن دارید؟
اولاً که برای انتخابات الکترونیکی باید زیرساخت های لازم فراهم شود که این بار خیلی ضعیف عمل شد، ثانیاً باید به تخلفات رسیدگی دقیق و کامل شود تا اعتماد همکاران جلب شود
* انتخاب این افراد چه منافع و ثمراتی برای مجموعه کاری دارد؟
اتفاقاً به نکته خوبی اشاره کردید، مشارکت کمتر از ده درصدی فرهنگیان پیام خوبی ندارد و اگر همکاران به صورت ملموس اثرات کار را ببینند، شاید در آینده مشارکت بیشتری صورت گیرد، به هرحال نفس چنین اتفاقی را باید به فال نیک گرفت که معلمان در تصمیم گیری ها
مشارکت کنند و مسلماً اگر افراد قوی انتخاب شوند می‌تواند مثمرثمر باشد.
* اگه مطلبی باقی مانده در این خصوص دارید بفرمایید.
مجدداً از توجه، اهتمام و دعوت شما سپاسگزارم و البته باید گله کنم از مسئولانی که حتی یک تبریک خشک و خالی هم به منتخبان نگفتند.

 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *