Home انتخاب سردبیر شجریان ،شخصیت ملی
شجریان ،شخصیت ملی

شجریان ،شخصیت ملی

0
0

عباس کاظمی

قائم مقام سازمان معلمان ایران

چگونه فردی در فرایند تکاملی زندگیش به شخصیتی محبوب همگان و تاریخی و ماندگار تبدیل می شود ؟
چه ویژگی هایی مصالح بنای شخصیت ملی و تاریخی و الگویی اجتماعی تلقی می گردند ؟
صاحب نظران و انسان شناسان ، براین باورند که افراد بشر نه نیکوکار بدنیا می آیند و نه بد کار ،بلکه استعداد هر دو دسته صفت را دارا هستند ،اما شخصیت افراد متاثر از محیط و آموزشی است که از خانواده و جامعه بدست آورده و آن را زائیده روابط اجتماعی و آموزش و پرورش می دانند . افلاطون معتقد است که شخصیت از سه جزء شهوت ، غیرت و عقل تشکیل شده است . شهوت را منشاء میل به گرسنگی و جنسی و دیگر امیال می داند و آن را در ابتدایی ترین سطح قرار می دهد . و در سطح دوم ، غیرت را قسمتی از شخصیت می داند که فرد در هنگام انجام کارهای درست احساس سربلندی و غرور و به هنگام انجام کارهای ناپسند احساس شرمندگی و گناه می کند و عقل در بالاترین سطح شخصیت قرار می دهد.

اندیشمندی دیگر،در تعریف شخصیت می گوید : شخصیت شامل رفتارها، سبک فکر‌ها، شیوه‌ی حرف زدن، درک محیط و تعامل‌های بین فردی است که پیوسته و بر اساس یک الگوی قابل تشخیص، در یک فرد مشاهده می‌شود. و کوهن می گوید: شخصیت ملی به ویژگی بنیادین یک ملت اطلاق می شود که در فرایندِ جامعه پذیری و کنش متقابلِ نمادی، به نسل های بعدی منتقل شده و ظهور یافته است.
جامعه شناسان و روانشناسان اجتماعی ، ویژگی های متعددی را بعنوان ویژگی های بنیادین یک ملت بیان کرده اند که به برخی از آنان مرتبط با فرهنگ ایرانی اشاره می شود:

– برای مردم ارزش قائل شدن:  شجریان همه سرود ه هایش را متناسب با اوضاع و احوال زمانه و نیاز روحی و روانی مردم انتخاب می کرد و همواره به احساسات مردم توجه داشت و احترام می گذاشت .
– شجاعت داشتن : بدون ترس از مقابله با خطر ، حرف خود را شجاعانه می زد و راسخ و ثابت قدم در کنار مردم بود .
– رعایت آداب معاشرت : فروتنی ، گشاده رو یی، قدردانی و تعریف و تمجید و رفتار محترمانه با دیگران در رفتارش برجسته بود .
– خردمندی و اندیشه ورزی:  اهل سئوال و تحقیق و اقناع بود و با دقت و مطالعه به انتخاب اشعاری می پرداخت که برجان و دل اثر گذار باشد .
– بی توجهی به منافع شخصی و کسب ثروت و قدرت:  هرگز برای کسب منافع مالی هنر ارزشمندش را بقول مطهری بازاری و کاباره ای نکرد .
– برازندگی: همواره دارای ظاهری زیبا و آراسته و مرتب بود .

کیهان کلهر که سالیانی دراز با او زیسته است ، می گوید : احترام گذاشتن به بزرگتر و آنان که حق پیشکسوتی داشتند و احترام به تمام عقاید و باورها ، پشتکار و هدفمندی و داشتن روحیه تحقیق و سئوال ، عشق و احترام به اقوام و فرهنگ ها ، سر سختی و ایستادگی در برابر ظلم ودروغ و فریب ، از جمله ویژگی های ثابت و پایدار استاد بود . این ویژگی ها ، همه مردم از اقوام و ادیان و طبقات اجتماعی و جریانات فکری و سیاسی را داغدار سفر بی بازگشتش گرداند و ارج و قربش را ابدی ساخت .
فیلسوفی می گوید : انسان ها خود تاریخ خویش را می سازند ، با اعمال و رفتار خویش برای خود و خانواده و قوم و گروه خود تاریخ می نویسند .
مجموعه ویژگی های ذکر شده ، مقوله هایی بنیادین و پذیرفته شده ملت ایرانند که هرکس واجد آنان باشد ، به شخصیتی ملی مبدل می گردد و در حافظه جمعی و تاریخی ملت ماندگار و به الگویی اجتماعی تبدیل می شود .

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *