Home گزارش شبکه شاد و امور پرورشی و فرهنگی
شبکه شاد و امور پرورشی و فرهنگی
0

شبکه شاد و امور پرورشی و فرهنگی

0
0

غزل لطفی

با مراجعه به پلتفرم شاد، چند آیکون اصلی به چشم می خورد که یکی از آنها پرورشی و فرهنگی نام دارد.

با بررسی این شاخه اين موضوع مهم  خودنمايي مي كند كه  همانطور که در سیستم آموزشی کشور، آموزش و پرورش همراه و مکمل یکدیگر هستند در سیستم آموزش مجازی نیز براي بخش پرورش، انرژي و زمان زيادي گذاشته شده و بسيار هم پر رنگ و تخصصي به اين موضوع پرداخته شده است.

در زير شاخه پرورشي فرهنگي موضوعات مهمي چون؛ برنامه هاي فرهنگي، هنري و اردويي، قرآن و عترت، برنامه هاي امور تربيتي،مشاوره و مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي، سازمان دانش آموزي، تشكل هاي دانش آموزي، فضاهاي پرورشي، جشنواره ومسابقات و مدرسه مجازي پرورشي و فرهنگي، ديده مي شود كه در اين يادداشت به جهت آشنايي هر چه بيشتر دانش آموزان، معلمان واوليا در مورد هر كدام توضيحاتي داده مي شود

.

برنامه هاي فرهنگي، هنري و اردويي؛

انمیشین‌های دانش‌آموزی، فیلم کوتاه دانش‌آموزی و فرهنگیان، آموزش ساخت کاردستی، کارگاه مهارتی- علمی، آموزش ساخت ویدئوهای کوتاه آموزشی، کارگاه مهارت مجری گری، اردوهاي راهیان نور، آموزش هنرهای تجسمی و فعالیت‌های بسیاری که در این زيرشاخه گنجانده شده و مي‌توان مشاهده و استفاده كرد.

يكي از موارد مهمي كه در اين بخش به آن پرداخته شده است؛ كتاب و كتابخواني است كه دانش آموزان را به مطالعه در اوقات فراغت دعوت كرده و همچنين به معرفي و بررسي كتب غير درسي متناسب با سن دانش آموز مي پردازد.

بيانيه گام دوم انقلاب هم در بخش ديگري از اين زير شاخه براي دانش آموزان قرار داده شده تا به مطالعه آن بپردازند.

 

قرآن و عترت؛

محتوایی که در این زيرشاخه قابل دسترسی و استفاده است، بسیار متنوع و برای همه دوره تحصیلی در نظر گرفته شده است. برخی ازآنها عبارتند از: زنگ آسمانی، پیام های ناب، ادعیه روز، سخن بزرگان، انتظار و مهدویت و معما.

 

زنگ آسمانی شامل قرائت تقلیدی دانش آموزان از سراسر کشور است که ناب ترین قرائت ها را می توان در این بخش مشاهده کرد.

 

پیام های ناب برای بچه های شاد شامل توصیه هایی برای دانش آموزان در مواقع مختلف مانند بهره مندی از برکات ماه مبارک رمضان و … است.

 

ادعیه روز که در برگیرنده ادعیه هایی مختص روزهای مختلف هفته و ماه است.

 

سخن بزرگان، کلام بزرگان‌ نیز در این بخش قرار داده شده تا از سخن بزرگان دینی، مذهبی و سیاسی کشور در ارتباط با قرآن بهره گرفته شود.

 

انتظار و مهدویت نیز شامل مطالب مربوط به دوران غیبت امام عصر (عج) و همین طور مفاهیم و تعاریف این دوران را در بردارد.

 

در بخش معما به منظور سرگرمی دانش آموزان معماهایی مطرح می شود که انتظار می رود دانش آموزان با پاسخ به این معماها هوش و ذکاوت خود را مورد سنجش قرار دهند.

 

امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی؛

 

به گفته مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش ۱۴ هزار مشاور شبکه شاد برای ارتباط گسترده و تعامل با دانش‌آموزان آموزش آموزش مي بينند.

 

تعیین نقش مشاور مدارس در تولید محتوا و فعالیت در شبکه شاد، تماس با دانش‌آموزان و اولیای آنها به عنوان پشتیبان و تمام موضوعات مربوط به مسایل شناختی، حتی شیوه یادگیری، صداي مشاور به جهت ارائه خدمات تخصصي مشاوره، همچنین اعضای تخصصی موارد اورژانسی یا ارجاعی‌های خاص که خارج از عهده مشاوران مدارس است را می پذیرند و از فرآیندهای مشاوره ای برای بهبود اوضاع بهره‌مند می‌شود از خدمات ارائه شده در اين قسمت است. همچنين، آموزش توانمندسازی دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید و صندوق مکاتبه با مشاور كه در اين بخش معلم، دانش آموز و والدین می‌توانند با مشاور در سامانه همگام بخش مکاتبه ارتباط برقرار کنند. از موارد ديگري است كه به جهت اهميت آنها در زيرشاخه مشاوره به آن پرداخته شده است.

‌ حوزه تحصیلی و شغلی كه يكي از مهمترين دغدغه هاي اوليا و دانش آموزان است بطور گسترده و پويايي در حال فعاليت است، درحوزه تحصیلی تمرکز بر مهارت‌های تحصیلی مانند روش برنامه ریزی، تمرکز حواس، پیشگیری از افت تحصیلی، انگیزه و سبک‌های یادگیری گذاشته می‌شود.

 

همچنین طرح ریزی مسائل شغلی نیز مورد توجه است که در این خصوص بیشتر مسائل مربوط به هدایت تحصیلی یعنی آشنایی بامشاغل است که به صورت مجازی صورت می‌گیرد، شامل اطلس مشاغل برای همه دانش‌آموزان که منجر به هدایت تحصیلی دانش‌آموزان می‌شود.

 

يكي از كاربردي ترين قسمتهاي اين بخش، مشاوره تحصيلي است كه از مهمترين دلواپسي هاي  اوليا براي  فرزندانشان به خصوص در  پايه هاي نهم و دوازدهم است.

 

سازمان دانش آموزي؛

در اين بخش نيز فعاليتهاي مجازي گسترده اي انجام شده و انتخابات سازمان دانش آموزي مدارس نيز در شبكه شاد و بسيار پويابرگزار شد. آموزش تشكيل مجلس دانش آموزي يكي از مواردي است كه براي دانش آموزان در نظر گرفته شده است. همچنين ما شاهدبرگزاري پويش هاي فرهنگي در استانهاي مختلف هستيم كه نشان از پويايي اين زيرشاخه دارد.

 

 

 

 

تشكل هاي دانش آموزي؛

در اين زير شاخه هم مانند تحصيل حضوري، بسيج دانش آموزي، اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزي، پيشتازان و هلال احمر به آموزش هاي پرورشي و فرهنگي براي دانش آموزان مي پردازند.

 

فضاهاي پرورشي؛

 

در اين بخش به اموري چون؛ دارالقرآن، كانون هاي فرهنگي و تربيتي، اردوگاه هاي دانش آموزي و مراكز مشاوره پرداخته شده است كه دانش آموزان مي توانند به جهت برنامه ريزي براي اوقات غير درسي خود به اين بخش هل مراجعه كرده و از امكانات آن استفاده كنند.

 

 

جشنواره ها و مسابقات؛

 

اين زير شاخه از تنوع بسيار بالايي برخوردار است و به جهت تعامل هاي فرهنگي با دانش آموزان و معلمان با توجه به مناسبت ها و اعيادو همچنين موضوعات ديني، ملي و فرهنگي، جشنواره ها و مسابقات خاصي را در نظر گرفته است.

 

 

 

مدرسه مجازي پرورشي و فرهنگي؛

 

در مدرسه مجازي مي توان از مدرسه شعر و داستان كه به پرورش فكري دانش آموزان كمك مي كند نام برد همچنين به مدرسه بازي سازان فردا كه با هدف آموزش رایگان بازی‌سازی به دانش‌آموزان تأسیس شده است اشاره كرد.

 

در مدرسه مجازي، دانش آموزان مي توانند از كانون حفظ قرآن كريم به جهت حفظ و آشنايي با درسهايي قرآني بهره ببرند

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *