Home انتخاب سردبیر شاد بودن را هم تجربه نکرده اند چه رسد به نرم افزار شاد!!!!
شاد بودن را هم تجربه نکرده اند چه رسد به نرم افزار شاد!!!!

شاد بودن را هم تجربه نکرده اند چه رسد به نرم افزار شاد!!!!

0
0

برای دانش آموزان سیستان و بلوچستان که شناسنامه هم ندارند

حسین رمضانپور

عضو شورای سازمان معلمان خراسان شمالی

امروز فیلمی در فضای مجازی دیدم که نوجوان حدود سیزده ؛چهارده ساله سیستانی؛ در حال گفتگو با خبرنگاری بود و از مشکلات خود می گفت. او که در بین جمعی از همسن و سالان خود قرار داشت؛ اساسی ترین مشکل خود را نداشتن شناسنامه عنوان می کرد که در عین فقر شدید خانواده و عدم برخورداری از حق آموزش و ثبت نام در مدرسه؛ حتی یارانه ناچیز دولتی را نیز دریافت نمی کند و با کمک های اطرافیان ؛ او و خانواده اش زنده مانده اند.
نکته جالب اینجاست که در بین جمع کودکان و نوجوانان حاضر در این فیلم؛ او افراد زیادی را نشان می دهد که مانند خودش شناسنامه ندارند و از فقر مفرط نیز رنج می برند.

پس از اندکی تحقیق متوجه شدم این فرزندان بی شناسنامه و بی نام و نشان؛ حاصل ازدواج زنان ایرانی با اتباع افغان هستند که در سیستان و بلوچستان ؛ این پدیده شایع است و هنوز معضلات قانونی آن مرتفع نگردیده و در عین مطرح شدن و تصویب قانون در مجلس؛ هنوز به اجرا نرسیده و این فرزندان بی شناسنامه ایران ؛ از حقوق اولیه انسانی و شهروندی خود بی بهره اند.
موضوعی که جز آه و تاسف چیز دیگری را در مخاطب پدید نمی آورد و نمی توان با بهانه های واهی موانع قانونی آن را توجیه نمود ؛ چرا که این انسان است که قوانین را ایجاد می کند و قانون بر انسان تسلط مطلق ندارد و با توجه به مقتضیات زمان و مکان می توان به راحتی آن را تغییر داد و اصلاح نمود.

حال این پدیده که حاصل فقر و عدم توسعه یافتگی منطقه ای نیز هست را بگذارید در کنار سخنان جناب وزیر آموزش و پرورش؛ که خبر از مجازی بودن سال تحصیلی جدید با استفاده از نرم افزار پربحث و چالش شاد داد که حتی برای بسیاری از خانواده های کم بضاعت شهری نیز در سال تحصیلی گذشته در دسترس نبود؛ چه رسد به نواحی محروم و روستایی.

قصد پرداختن به موانع و معضلات آموزش مجازی را ندارم که اندر احوالات فقدان امکانات و زیر ساخت های لازم حرف و سخن بسیار است و فقط خواستم تاکیدی دوباره بر این فرزندان بی نام و نشان ایرانی داشته باشم که از ایرانی بودن حتی شناسنامه نیز نصیب شأن نشده و حتی نمی دانند که واقعا که هستند و چه ملیتی دارند؟؟!!!!

آیا اصل سی قانون اساسی که بر رایگان و در دسترس بودن آموزش و پرورش رایگان و با کیفیت برای همه فرزندان این آب و خاک است؛ در سال تحصیلی جدید برای این دانش آموزان جامانده از تحصیل بی شناسنامه سیستانی ؛ رعایت شده است و آیا در برنامه های وزارت محترم راهکاری جهت ثبت نام این جاماندگان از تحصیل؛ وجود دارد تا بیش از پیش ظلم مضاعف انسانی و شهروندی و آموزشی حاکم بر آنان اندکی مرتفع گردد و در سال تحصیلی جدید نام آنان نیز در لیست ثبت نام مدارس دیده شود تا مجبور نشوند یواشکی و به لطف و اجازه معلمان ؛ در کلاس های درس حاضر شوند.

با این اوضاع و شرایط می توان از همین الان پیش پینی نمود که سال تحصیلی جدید؛ جاماندگان از تحصیل بسیاری در خود دارد که عده ای از اصل آموزش و ثبت نام در مدارس محروم اند و عده ای بیشتری نیز از دریافت آموزش های مجازی!!!
و تصور هم نمی کنم دغدغه جدی نیز برای رفع این معضلات در بین مسوولان وزارتخانه انسان ساز و حیاتی آموزش و پرورش؛ وجود داشته باشد.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *