Home یادداشت سپنتا و نزاع سنت ومدرنیته و پيروزي جامعه مدني
سپنتا و نزاع سنت ومدرنیته و پيروزي جامعه مدني
0

سپنتا و نزاع سنت ومدرنیته و پيروزي جامعه مدني

0
0

سپنتا و نزاع سنت ومدرنیته

عباس کاظمی

عضو شوراي مركزي و مسوول كميته توسعه و تشكيلات سازمان معلمان ايران

از ابتدای شکل گیری انقلاب مشروطه تا کنون ، بنا به منابع تاریخی ، گفتمانی بنام گفتمان دموکراسی خواهی در مقابل گفتمان سنتی قاجار وگفتمان مدرنیسم مطلقه و سنت گرایی ایدئولوژیک ، شکل گرفته و بین آنها نزاعی ملموس در جریان و قابل مشاهده بوده است .

گفتمان دموکراسی برمولفه های چون قانون گرایی و حقوق شهروندی و گذر از اصل امتیاز به اصل برابری ومشارکت مردم و گسترش نهاد های مدنی و احزاب و آزادی مطبوعات و رسانه ها و …تاکید دارد . درمقابل خصوصیات گفتمان سنتگرایی ایدئولوژیک ،مخالفت با هرگونه تجدیدنظر در ایدئولوژی ،مخالفت با مشارکت سیاسی ، قانون گریزی وخشونت گرایی و امتیاز طلبی و مقابله با آزادی های سیاسی ومدنی و آزادی مطبوعات ورسانه ها و ضدیت با اصلاحات است .

صاحب نظران هنوز هم ، شکاف عمده و فعال جامعه را شکاف سنت و مدرنیته( گفتمان دموکراسی) ارزیابی کرده اند .انتخاب سپنتا نیکنام، که حاصل آراء بیست و دو هزار رای شهروندان یزد طبق قانون اساسی بود ، جلوه ای از این نزاع قدیمی است . سنت گرایان امتیاز طلب که خود را را بالاتر از قانون و رای مردم فرض می کنند، بدون توجه به قانون اساسی وحقوق شهروندی و حقوق اقلیت های مذهبی ، با تعلیق انتخاب مردم ،بی اعتنایی به رای مردم و عدم توجه به حقوق اقلیت ها وحقوق شهروندی را به نمایش گذاشتند و چشم خود را بر اجرای اصول قانون اساسی بستند و رای مردم را نادیده گرفتند و اعتماد عمومی و انسجام احتماعی را تضعیف کردند اما بار دیگر جامعه مدنی و افکار عمومی با اتحاد عمل و یک صدا به دفاع از گفتمان دموکراسی پرداختند و پس از نه ماه کشمکش ، سنت گرایان را عقب نشینی وا داشتند و خود را بار دیگر به سنت تحمیل کردند .

سپنتا در پیامی به درستی ، از مردم و رسانه ها و دولتی های پیگیر و فعالان مجازی حقوقی و حقیقی یعنی از «جامعه مدنی» تشکر کرد و «نماد پیروزی » را هم به درستی «باهم بودن» ارزیابی کرد .

سپنتا حالا دیگر یک عضو معمولی شورای شهر یزد نیست . او با پشتیبانی جامعه مدنی ،رقیب سرسخت قانون گریز را به عقب رانده ،قانون حضور اقلیت های مذهبی را احیا کرده است . او بعنوان نماد برابری طلبی ، چهره ای نه تنها کشوری بلکه جهانی شده است . تصاویر تاریخی مات و مبهوت شکست خوردگان قانون گریز، در اذهان جامعه مدنی تاریخی و ماندگار خواهد ماند . به سپنتا وجامعه مدنی باید تبریک گفت.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *