Home یادداشت سياست‌مداران جام جهاني را ببينند
سياست‌مداران جام جهاني را ببينند
0

سياست‌مداران جام جهاني را ببينند

0
0

رحيم عبادي- استاد دانشگاه

حضور متفاوت تيم ملي فوتبال ايران در جام جهاني 2018 و مروري بر حوادث و استقبال گسترده همه ايرانيان در همه جاي جهان حاوي نکات فراواني براي همه ملت به‌ويژه سياست‌مداران است:

1- همه براي ايران: اين شعار زمينه همبستگي ملي را به‌صورت معني‌داري فراهم كرد و همه ايرانيان در ذيل چتر فوتبال توانستند روح همبستگي و تعلق ملي را نه فقط در سرزمين ايران بلکه در همه جاي جهان ايجاد كنند.
اين مهم بيانگر آن است که تاريخ، تمدن و هويت ايراني مي‌تواند سمبل وحدت، همدلي و همبستگي شود.
2- خودباوري ملي: فوتبال ملي توانست غرور و غيرت ملي و اعتمادبه‌نفس و خودباوري را در نمايشگاه جام جهاني در معرض انظار جهانيان قرار دهد. اين ظرفيت انحصاري و استثنائي فوتبال است که مانند ديگر توانايي‌هاي ايرانيان مثل قدرت مذاکره و ديپلماسي و ايثار و گذشت ايراني در عرصه جهاني قابل‌رؤيت و تکريم است.
3- شايسته‌سالاري: تيم فوتبال ايران در جام جهاني نماد شايسته‌سالاري بود. برخورداري تيم از يک مربي و تيم حرفه‌اي در کلاس جهاني، بازيکنان شايسته و جوياي نام اما پرتوان فارغ از نام باشگاه ايراني و حتي خارجي آنها، ترکيبي از جوانان مستعد و بازيکنان باتجربه و… نشان داد چنانچه مديريت کشور راهبرد شايسته‌سالاري را در سطوح مختلف تصميم‌سازي و تصميم‌گيري در پیش گیرد، خواهند ديد جامعه ايران يک جامعه پويا و شاداب خواهد بود.
4- هم‌گرايي و روحيه کار جمعي و انسجام تيمي: يکي ديگر از ويژگي‌هاي تيم فوتبال ما در جام جهاني برخورداري از روحيه تيمي، انجام مأموريت‌هاي هماهنگ و مکمل، پرهيز از روحيه فردي و سليقه‌اي، در خدمت تيم و اهداف آن بودن است. در صورتي که در بسياري اوقات از ايرانيان به عنوان افرادي داراي روحيه فردي و ناموفق از فعاليت‌هاي جمعي و گروهي نام برده مي‌شد، مناسب است مديران و سياست‌مداران کشور اين ويژگي را الگوي خود قرار دهند و به‌جاي تخريب يکديگر و انجام اقدامات انفرادي، روحيه هم‌گرايي و جمعي را در کشور تقويت كنند.
5- حرفه‌اي با رعايت استانداردها و قواعد بين‌الملل: يکي از ويژگي‌هاي فوتبال رعايت مقررات و استانداردها در همه سطوح و پذيرش قواعد بين‌المللي است. ما امروز در جمهوري اسلامي بايد بپذيريم که در يک جامعه جهاني زندگي مي‌کنيم و با حفظ اصول به همکاري با جامعه بين‌الملل و رعايت اصول و استانداردهاي جهاني پایبند باشیم.
6- مديريت واحد و پاسخ‌گو: يکي ديگر از ويژگي‌هاي فوتبال در کلاس جهاني دارابودن يک سرمربی واحد با اختيار کامل و در‌عين‌حال مسئول و پاسخ‌گو است. اين ويژگي از يک‌‌سو تيم را از انسجام، همدلي و همراهي برخوردار مي‌کند و از سوي ديگر سرمربی را براساس اختيارات در مقابل مردم و افکار عمومي پاسخ‌گو مي‌كند و اين دو ويژگي موجب رشد مکتب فوتبال در سراسر جهان شده؛ تا جايي که امروز از داخل يک کوچه و محله تا جام جهاني اين قواعد پذيرفته شده و همه از آن تبعيت مي‌کنند.
7- شکست و پيروزي: يکي از قواعد لذت‌بخش فوتبال موضوع برد و باخت يا شکست و پيروزي است. اين قاعده موجب شده که همگان خود را از پيش برنده يا بازنده ندانند بلکه همه تلاش براي پيروزي و موفقيت است؛ به‌ويژه در اين سال‌ها که با تلاش و سرمايه‌گذاري کشورها روزبه‌روز رقابت‌ها و نتايج به هم نزديک‌تر شده است اما قاعده شکست را هم نبايد از ياد برد. نتيجه اين مهم اين خواهد بود که هميشه مربيان و بازيکنان تيم خود را براي همه شرايط آماده مي‌كنند.

چنانچه پيروز شدند تيم و هواداران را موفق مي‌دانند و آنگاه که شکست مي‌خورند، خود را مسئول آن خواهند دانست. امروز کشور در شرايطي است که بيش از هميشه نيازمند حلقه گمشده اعتماد مردم و رعايت قواعد بازي استاندارد و شفاف است. باید با همان شعار و سرمایه اجتماعي «80 ميليون، يک کشور، يک ضربان قلب» به سمت عبور از مشکلات در اين روزهاي سخت گام برداشته شود. آنگاه است که خودباوري عمومي و روحيه ازخودگذشتگي و ايثار بار ديگر مانند بسياري از عرصه‌ها در گذشته به‌عنوان مهم‌ترين رکن موفقيت يک ملت باز خواهد گشت.

منبع: روزنامه شرق 7 تير 97

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *