Home اخبار سخنان جهانگیری،حسینی،حاجی میرزایی و بطحایی در مراسم تودیع و معارفه
سخنان جهانگیری،حسینی،حاجی میرزایی و بطحایی در مراسم تودیع و معارفه
0

سخنان جهانگیری،حسینی،حاجی میرزایی و بطحایی در مراسم تودیع و معارفه

0
0
معاون اول رئیس جمهور گفت: آموزش و پرورش باید کانون گفت‌وگو و دستیابی به منطق، دین، اخلاق و نظایر آن باشد، باید بتواند انسان‌های پرسشگر، متفکر، نقاد و مشارکت جو تربیت کند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه تکریم و معارفه وزیر جدید آموزش و پرورش که صبح امروز در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، گفت: آقای بطحایی دوران سختی را پشت سر گذاشتند و در نهایت تصمیم گرفتند استعفا دهند، من وقتی این موضوع را شنیدم که با استعفای ایشان موافقت شده بود و قبل از آن هم مصاحبه با صحبتی نداشتند.

او ادامه داد: وقتی آقای حسینی را آقای رئیس جمهور معرفی کردند خوشحال شدم چون ایشان را از قبل می‌شناختم و وقتی روحیه ایشان در وورد پذیرش خدمت را دیدم، بسیار راضی کننده بود، آقای حسینی به گونه ای در این سه  ماه فعالیت کردند که گویی یک مدیر هستند که فعالیت طولانی مدت خواهد داشت.

معاون اول رئیس جمهور گفت: اولین متضرر رفتن آقای حاجی میرزایی از سمت دبیر هیئت دولت بنده هستم. اگر نظم و استحکام در مصوبات دولت داریم، بخش زیاد آن مرهون تلاس های ایشان است و از ظرفیت صاحب نظران استفاده شد. آقای حاجی میرزایی مدیر موفق راهبردی دولت است، مدیری که صاحب فکر و برنامه است و قدرت توانمندی‌های مختلف برای اهداف ترسیمی را دارد، ایشان برای وزارت آموزش و پرورش مورد موافقت اکثریت قاطع مجلس قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: دولت و بنده با تمام ظرفیت از ایشان حمایت می کنیم. امیدوارم ایشان بتوانند برنامه های خود در آموزش و پرورش را پیش ببرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: خوشبختانه به دلیل جایگاه آموزش و پرورش در جمهوری اسلامی، وفور اسناد بالادستی را در این نهاد شاهد هستیم و تاکید مهمی بر اجرای آن داریم، به ویژه در مورد سند تحول بنیادین این تاکید بیشتر است، معمولا برنامه های وزرا نیز درباره اجرای این سند است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: بعد از انتخابات سال ۹۲ به دنبال آن بودیم تا اولویت های مهم دولت را شناسایی و برای تحقق آن کار کنیم. یکی از مهم ترین این اولویت هاا مسائل بین المللی بود و تاکید بر گفتگو بود تا اینکه رئیس جمهور آمریکا توافق را بر هم زد. اینکه آمریکا تصور می‌کند با فشار حداکثری منجر به فروپاشی دولت و اقتصاد می ‌شود، در اشتباه است.

جهانگیری با اشاره به جنگ نابرابر اقتصاد فعلی که وجود دارد، بیان کرد: این موضوع جنگ امنیتی را به دنبال دارد، اما آمریکایی ها با اهدافی که گذاشتند روز به روز مایوس تر شدند و اکنون می گویند که ما فشار می آوریم تا ایران پای میز مذاکره بیاید. آمریکایی ها روی منابع درآمدی ما فشار آوردند. یک سوم بودجه کشور ما منابع درآمدی حاصل از نفت است و اگر کمتر نفت را بفروشیم با مشکل مواجه می شویم اما در مقابل این راهبرد فشار اقتصادی حداکثری که آمریکا به ما تحمیل کرد، آنچه مقام معظم رهبری و دولت تاکید داشتند مقاومت فعال در برابر این آن بوده و هست. در ماه های اول شوک اقتصادی متلاطمی را در کشور شاهد بودیم اما امروز بعد از یک سال شاخص‌های اقتصادی ارتقا یافته است. آنها مکرر گفتند اقتصاد ایران مانند اقتصاد ونزوئلا می‌شود اما مردم ایران بار دیگر توان خود را به نمایش گذاشتند.

جهانگیری بیان کرد: توسعه نیروی انسانی و سرمایه اجتماعی مهم ترین ابعاد توسعه است. مهم ترین بستر این موضوع آموزش و پرورش است و مهم ترین مسئولیت را در این زمینه را بر عهده دارد. مهمترین ارزش افزوده جامعه از آموزش و پرورش خلاق بیرون می‌آید. هزینه کردن در آموزش و پرورش قطعا یک هزینه سرمایه‌ای است و نباید به آن به چشم هزینه مصرفی نگاه کرد

وی ادامه داد: مدرسه متحول باید ماموریت مهم توسعه نیروی انسانی را انجام دهد. آموزش و پرورش باید کانون گفت‌وگو و دستیابی به منطق، دین، اخلاق و نظایر آن باشد، باید بتواند انسان‌های پرسشگر، متفکر، نقاد و مشارکت جو تربیت کند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به تنگناهای آموزش و پرورش گفت: امروزه تنگناهای مادی و اعتباری را در این نهاد شاهد هستیم. البته در۶ سال فعالیت آقای روحانی که چهار سال آن را در تحریم بودیم، دولت در تخصیص سهم به آموزش و پرورش تلاش زیادی کرد. البته شرایط سخت زندگی معلمان برای ما روشن است. امیدوارم با محدویت های موجود و تلاش آقای حاجی میرزایی سهم بیشتری از اعتبارات را به آموزش و پرورش اختصاص دهیم. خوشبختانه در نظر سنجی‌ها، معلمان بالاترین جایگاه را از نگاه مردم دارند.

جهانگیری  گفت: امروزه فاصله مدرسه کپری تا مدرسه هوشمند بسیار زیاد است. باید به سرعت این فاصله را کم کنیم که هم دولت و هم نهادهای جامعه مدنی باید حمایت کنند. خیرین مدرسه ساز یکی از این ظرفیت هاست، البته امکانات آموزش و پرورش مانند صندوق ذخیره فرهنگیان را هم داریم.

وی گفت: موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان باید روشن شود. ۹۰۰ میلیارد تومان سرمایه در این صندوق وجود دارد که باید ساماندهی شود.

معاون اول رئیس‌جمهور بیان کرد: ایران کشور ثروتمندی است. باید از این سرمایه ها و ظرفیت ها به درستی استفاده کنیم تا به بهترین شکل در اختیار جامعه قرار دهیم. تمام پدیده‌های جامعه باید با حساسیت دنبال شود و یکی از رویکردهای مهم در آموزش و پرورش به رسمیت شناختن کودکی و نوجوانی است. کودک حق بازی و ورزش دارد، اگر این موضوعات را به رسمیت نشناسیم با مشکل مواجه می‌شویم. باید حس تعلق به خانه و مدرسه را در کودکان افزایش دهیم، همچنین باید روش‌هایی را با حفظ اصول حاکم بر جمهوری اسلامی برای کاهش رنج دختران و پسران ایرانی داشته باشیم.

محسن حاجی میرزایی در آئین تکریم و معارفه وزیر آموزش‌وپرورش؛
سند تحول برای تحقق،  باید به وجدان و درد مشترک جامعه تبدیل شود
محسن حاجی میرزایی در آئین تکریم و معارفه وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اهمیت اجرای سند تحول در آموزش‌وپرورش گفت: سند تحول برای تحقق،  باید به وجدان و درد مشترک جامعه تبدیل شود.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی  آموزش‌وپرورش، صبح امروز محسن حاجی میرزایی در آئین تکریم و معارفه وزیر آموزش‌وپرورش که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد، با تسلیت ایام سوگواری محرم و آرزوی توفیق و سلامتی برای رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: در 4 دهه از عمر انقلاب، خدمات ارزشمند و بزرگی در این برهه از زمان  توسط آموزش‌وپرورش انجام‌شده است ازجمله توزیع فرصت‌های برابر یادگیری، افزایش پوشش تحصیلی در دوره‌های مختلف تحصیلی، افزایش نسبت دختران در مدارس، افزایش 26 هزار کلاس درس به بیش از 500 هزار کلاس درس، ازجمله خدمات بزرگی است که پس از پیروزی انقلاب انجام‌ شده است.

حاجی میرزایی افزود: آموزش‌وپرورش پس از انقلاب نقاط عطفی داشته است و پاسخ خوبی به انفجار جمعیت داده است و امروز آموزش‌وپرورش به آرامش نسبی رسیده است.

وزیرآموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه یکی از خطراتی که سازمان‌ها به‌ویژه سازمان‌های گسترده مانند آموزش‌وپرورش را تهدید می‌کند فاصله گرفتن آن‌ها از مأموریت اصلی است، تصریح کرد: مهم‌ترین مأموریت نظام تعلیم و تربیت آماده کردن انسان‌ها برای زندگی شرافتمندانه است لذا فطرت دانش آموزان باید به نحو مطلوبی پرورش پیدا کند.

حاجی میرزایی ادامه داد: سرعت تحول و دگرگونی‌ها در دنیا، انسان و جامعه را با مخاطره روبه‌رو می‌کند لذا آنچه می‌تواند برای انسان در برابر مخاطرات مصونیت ایجاد کند، آموزش‌وپرورش است.

وی با اشاره به برخی ویژگی‌های نظام‌های تعلیم و تربیت اظهار کرد: در نظام تعلیم و تربیت انسان باید به‌گونه‌ای تربیت شود تا به‌راحتی بتواند نه بگوید وآموزش‌وپرورش باید بتواند تجارب را از نسلی به نسل دیگر منتقل کند.

وزیرآموزش‌وپرورش تصریح کرد: در بسیاری از زمینه‌ها دستاوردهایی ارزشمند و بزرگی داریم اما رشد محدود و جزیره‌ای مطلوب ما نیست لذا باب توسعه فرصت‌های عدالت محور را باید در دستور کار قرار دهیم تا تفاوت‌ها  از بین برود.

وی اضافه کرد: سرعت تغییرات در جامعه به‌گونه‌ای است که بسیاری از مشاغل به‌مرور حذف می شود لذا آموزش‌وپرورش باید این آمادگی را در جامعه ایجاد کند.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه آموزش‌وپرورش محل فروش کالا نیست و دانش‌آموز دریافت‌کننده صرف نیست این مجموعه باید دانش آموزان را برای ایفای یک نقش فعال در جامعه تربیت کند، گفت: مهم‌ترین شغل هستی، معلمی است و شغلی پیچیده‌تر و عمیق‌تر از شغل معلمی وجود ندارد.

وزیر آموزش‌وپرورش افزود: معلم را باید در جامعه ارج نهیم  لذا لایحه‌ای را در این خصوص تنظیم و به مجلس ارائه خواهیم کرد.

وی با اشاره به اجرای سند تحول در آموزش‌وپرورش گفت: برای تحقق یک برنامه باید سه برابر تدوین آن برنامه‌ریزی شود، لذا برای تحقق اهداف بلند سند تحول، تمام جامعه باید به یک وجدان و درد مشترک برسد.

وی به سه نکته در اجرای سند تحول اشاره کرد و گفت: نکته اول آن است که میزان تحقق سند وابسته به اشتراک گذاشتن آن نیست، نکته دوم؛ مشارکت همه بخش‌های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی کشور در تحقق سند تحول لازم است.

حاجی میرزایی توجه به واقعیت‌ها را سومین و آخرین شرط تحقق سند دانست و اظهار کرد: در این زمینه اعتبارات و نیروی انسانی نیاز است لذا  برای پرداخت مطالبات معوق تلاش می‌کنیم و برای جلوگیری از انباشت مطالبات در بودجه 99 نیز تمام سعی خود را به کار می‌گیریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با ایمان به توانمندی‌های همکاران فرهنگی، امید به آینده بهتری داریم.

سرپرست سابق وزارت آموزش‌وپرورش در آئین تکریم و معارفه وزرای آموزش‌وپرورش؛
برای همکاری با وزیر جدید آموزش‌وپرورش از هیچ تلاشی دریغ نخواهم کرد
سرپرست سابق وزارت آموزش‌وپرورش در آئین تکریم و معارفه وزرای آموزش‌وپرورش اظهار کرد: برای همکاری با وزیر جدید آموزش‌وپرورش از هیچ تلاشی دریغ نخواهم کرد.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آمورش و پرورش، صبح امروز سید جواد حسینی در آئین تکریم و معارفه وزرای آموزش‌وپرورش اظهار کرد: در این دوره کوتاه تلاش کردیم فرصت برنامه‌ریزی تابستانی برای مهر را از دست ندهیم، لذا زمینه های لازم را برای بازگشایی مطلوب مدارس فراهم کردیم.

 وی افزود: تلاش‌های زیادی  ازجمله؛ افزایش حقوق معلمان، سامان‌دهی نیروی انسانی، هوشمند سازی مدارس، ایجاد مقدمات ساخت باشگاه‌های پیشکسوتان در سراسر کشور، طرح ساخت ۳۱مرکز رفاهی برای ۳۱استان کشور در شهر مشهدو در کنار حریم رضویبرای فرهنگیان، اختصاص ارزش‌افزوده صندوق ذخیره فرهنگیان به فرهنگیان به‌عنوان سهامداران آن، توسعه  و تقویت خیرین مدرسه‌ساز وخیرین مدرسه یار، پایان مدارس خشتی و گلی، جمع‌آوری بخاری‌های نفتی غیراستاندارد از مدارس، طرح ساماندهی تنوع مدارس، رتبه‌بندی مدارس، ایجاد کارگروه‌های مختلف با بهره گیری از صاحب‌نظران  نظام تعلیم و تربیت، ایجاد میز تحقق سند تحول و همچنین  میز نماد و… را می‌توان نام برد.  

حسینی تصریح کرد: باید تلاش کرد گفتمان آموزش‌وپرورش به گفتمان برتر و قالب در جامعه تبدیل شود و برای تقویت و توسعه مشارکت، تمرکززدایی و کاهش فاصله صف تا ستاد باید تلاش شود.

وی ادامه داد: باید لشکر بزرگ و نهفته تعلیم و تربیت را بیدار کنیم، سخت معتقدم سازمان اصلی تحول مدرسه است و کارگزاران اصلی نیز در مدارس هستند، بر این باوریم آنچه فردا اتفاق می‌افتد نتیجه تلاش امروز معلمین در مدارس است زیرا مدرسه جعبه سیاه جامعه است و فرهنگ امروز جامعه نیز نتیجه تلاش معلمان در گذشته است.

سرپرست سابق آموزش‌وپرورش رمز موفقیت را یا علی مدد عنوان و ضمن تشریح این رمز، خاطرنشان کرد: آماده هرگونه همکاری با وزیر جدید آموزش‌وپرورش هستم لذا همه باید برای آبادانی کشورمان تلاش کنیم.

وزیر سابق آموزش‌وپرورش در آیین تکریم و معارفه وزیر آموزش‌وپرورش عنوان کرد؛
همراهی با حاجی میرزایی برای موفقیت آموزش‌وپرورش و جامعه لازم است
وزیر سابق آموزش‌وپرورش در آیین تکریم و معارفه وزیر آموزش‌وپرورش اظهار کرد: برای آقای حاجی میرزایی آرزوی موفقیت می‌کنم لذا همه ما مکلف هستیم که اگر لازم داشتند به وی کمک کنیم و در خدمت ایشان باشیم چراکه موفقیت جامعه با موفقیت آموزش‌وپرورش همراه است.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، سید محمد بطحایی در آیین تکریم و معارفه وزیر آموزش‌وپرورش که در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، اظهار کرد: خوشحالم که به بهانه این برنامه دوباره در جمع همکاران خودم هستم. دو سال پیش در چنین ایامی کار رسمی خودم را با اعتماد رئیس‌جمهور و تائید نمایندگان مجلسشورای اسلامی آغاز کردم.

وی با اشاره به اینکه دو سال گذشته علیرغم سختی‌ها و شرایط کشور، آموزش‌وپرورش با تلاش همکارانم آثار و نتایج خوبی برای نظام تعلیم و تربیت به‌جای گذاشته شد، خاطرنشان کرد: هرچند اتفاقات ناخوشایندی مانند تصادف خودرو اردوی دانش آموزان هرمزگانی، آتش‌سوزی مهدکودک غیردولتی در شهر زاهدان هم داشتیم که بسیار دردناک بود و قلب همه ما را آزرد.

بطحایی با اشاره به اهم دستاوردهای دوران ۲۲ماهه حضورش در وزارت آموزش‌وپرورش، اظهار کرد: برای اولین بار با تلاش همکارانم توانستیم در برخی از زمینه‌ها مشارکت مستقیم معلمان را در انتخاب نمایندگان معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان و شورای عالی آموزش‌وپرورش فراهم کنیم؛ هرچند در جلب مشارکت معلمان قدم کوچکی بود اما انشالله باشدت و عمق بیشتری ادامه پیدا کند.

وی تصریح کرد: برای اولین بار گام جدی در راستای تلاش‌های که پیش‌از این برای مدرسه محوری انجام‌شده بود، برداشتیم و همه‌کسانی که خود را دارای شایستگی احراز پست مدیریتی می‌دانستند در فرایندی دقیق و علمی شرکت کردند و برای مدیریت مدارس انتخاب شدند.

وزیر سابق آموزش‌وپرورش در ادامه اضافه کرد: در این مدت باهمت همکاران در راستای همه تلاش‌های گذشته، گام جدی برای زدودن آفت‌های جدی نظام تعلیم و تربیت مانند کنکور و کتاب‌های کمک‌درسی برداشته شد تا نقش آن‌ها کمرنگ‌تر شود و البته دستاوردهای ارزشمندی را هم به‌جای گذاشت.

وی اذعان کرد: کنکور و حذف کتاب‌های کمک‌درسی به گفتمانی در خانواده و جامعه تبدیل‌شده است لذا با لطف خداوند و تلاش همکارانم، آموزش‌وپرورش به مسیر اصلی خودش بازمی‌گردد.

بطحایی بابیان اینکه موانع زیادی در ادامه راه وجود دارد، گفت: مدرسه باید محلی برای تمرین و ممارست مهارت‌های زندگی باشد چراکه مدرسه محلی است که در آن دانش آموزان باید زندگی کردن را بیاموزند.

وزیر سابق آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه در شرایط سخت امروز که هجمه‌های سنگینی باهدف هویت دانش آموزان وجود دارد، اظهار کرد: فعالیت‌های پرورشی بسیار خوب جلو رفته است و ارتباط با خانواده‌ها که یکی از مهم‌ترین ارکان است و سایر ارکان بسیار مطلوب شکل گرفت و زیرساخت‌های لازم ایجاد شد که امیدوارم این مسیر بتواند قوی‌تر ادامه پیدا کند.

وی با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش اظهار کرد: تلاش شد تا در راستای سند تحول بنیادین کارکردهای اجتماعی آموزش‌وپرورش قوی‌تر شود و تلاش‌هایی که در این زمینه صورت گرفت قابل قدردانی است.

بطحایی در پایان بابیان اینکه از مقام معظم رهبری قدردانی می کنم که در دوران مسئولیتم، مستمراً و مداوم از آموزش‌وپرورش حمایت داشتند، گفت: برای آقای حاجی میرزایی آرزوی موفقیت می‌کنم لذا همه ما مکلف هستیم که اگر لازم داشتند به وی کمک کنیم و در خدمت ایشان باشیم چراکه موفقیت جامعه با موفقیت آموزش‌وپرورش همراه است.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *