Home انتخاب سردبیر سازمان معلمان در یک نگاه
سازمان معلمان در یک نگاه

سازمان معلمان در یک نگاه

0
0

محمد تقی سبزواری

عضو شورای مرکزی و قایم مقام کمیته اطلاع رسانی سازمان معلمان ایران

پاسخ به سئوال عملکرد سازمان معلمان ایران قدری پیچیده است و لازم است که تاریخچه آنرا کمی مرور کنیم.

سازمان معلمان تهران از سال ۱۳۷۷ و در دولت اصلاحات شروع به فعالیت کرد و سپس به سازمان معلمان ایران تغییر نام داد. اولین تجمع اعتراضی معلمان در اردوگاه باهنر توسط طیف جوان این تشکل همچون علیرضا هاشمی، علی پورسلیمان، محمد مرد ، منوچهر آزادگان، محمد داوری ، طاهره نقی یی، سعید شهسوارزاده و …… برگزار گردید. این تشکل بلافاصله پس از اخذ مجوز، شروع به گرفتن سمپات کرد و قریب به چهار هزار نفر در تهران حق عضویت پرداخت می کردند.
پس از تشکیل کانون صنفی معلمان تهران، سازمان معلمان ایران در بعضی از گردهمایی های تشکل های صنفی شرکت می کرد ولی بدلیل گرایش سیاسی، حضور در جلسات شورای هماهنگی تشکل های صنفی امکان پذیر نبود. این تشکل تا سال ۱۳۸۶ همراه و همگام تشکل های صنفی در مناسبت های مختلف شرکت می کرد. بطوریکه در انتخابات مجلس هفتم، ضمن رایزنی با سران اصلاحات، زمینه را برای در لیست قرار دادن سه تن از اعضای کانون صنفی معلمان تهران مهیا کرد ولی در انتخابات مجلس هفتم، جبهه اصلاحات به سختی شکست خورد.
در تجمع اعتراضی ۲۳ اسفند ۱۳۸۵ در مقابل مجلس، سران سازمان معلمان از جمله علی پورسلیمان و محمد داوری و علیرضا هاشمی و …… به همراه جمع کثیری از معترضین دستگیر شدند. گرچه تعدادی از معترضین برای تعطیلات نوروزی آزاد شدند ولی این افراد به همراه محمود بهشتی و علی اکبر باغانی و جمعی دیگر تا اواخر فروردین در بازداشت بسر بردند.
پس از سرکوب اعتراضات در سال ۱۳۸۶ و عدم تمدید پروانه فعالیت، اعضای سازمان و کانون تهران ارتباطات جسته و گریخته ای با یکدیگر داشتند. بطوریکه در اردیبهشت سال ۱۳۸۹ ، پیش نویس بیانیه تشکل های صنفی در منزل علیرضا هاشمی نوشته شده و سپس برای تأئید به یزد می رود. اتفاقاً بیانیه بسیار پر محتوایی در آن سال نوشته شد. همین بیانیه مقدمه بازداشت و محکومیت علیرضا هاشمی، محمود بهشتی و علی اکبر باغانی را فراهم کرد.
در سال ۸۸ محمد داوری عضو ارشد این تشکل و سردبیر سحام نیوز بعلت افشای جنایات کهریزک به پنج سال حبس محکوم شد.
طی دوران دولت دهم فعالیت های صنفی بالکل تعطیل شد و جلسات تشکل های صنفی بصورت کاملاً مخفیانه برگزار می شد که سازمان بدلیل داشتن گرایش سیاسی و اصلاح طلبانه، نمی توانست در آن شرکت کند. در این دوران اعضای سازمان هزینه هایی را بدلیل اصلاح طلب بودن متقبل شدند.

پس از سال ۱۳۹۲ و تغییر دولت، سازمان معلمان و تشکل های صنفی مجوزشان معلق بود. تا سال ۱۳۹۳ همگی بنا بر حمایت از دولت روحانی و وزارت فانی را داشتند . پس از اعتراضات خودجوش معلمان در پاییز و زمستان ۱۳۹۳ ، تشکل های صنفی آرام آرام بسمت برگزاری تجمعات اعتراضی گرایش پیدا کردند. اولین این اعتراض در دهم اسفند ۱۳۹۳ توسط کانون صنفی معلمان تهران و بدون همراهی شورای هماهنگی تشکل های صنفی شکل گرفت.
پس از این اعتراضات، اختلاف سلیقه بین سازمان و شورای هماهنگی پر رنگ تر شد. علی رغم اینکه سازمان معلمان، تشکل های صنفی ( بدون دخالت هر گونه گرایش سیاسی ) را بستر لازم برای فعالیت تمامی تشکل های معلمی می داند ولی تنها توسل به اعتراضات میدانی را چاره کار نمی دانست و بر خلاف شورای هماهنگی که تنها راه احقاق حق را تجمع و تحصن و پرهیز از قدرت می دانست، بر این باور بود که نباید از قدرت فاصله گرفت. گرچه هیچکدام از اعضای سازمان تلاشی برای احراز مناصب مدیریتی نکردند ولی معتقدند که فعالان صنفی می بایست بتوانند در مناصب مدیریتی حضور پیدا کنند. سازمان معلمان معتقد است که در شرایطی که امکان گفتگو وجود دارد، می بایست حداکثر تلاش را برای رایزنی با نمایندگان مجلس و وزارت انجام داد.

پس از لغو پروانه فعالیت سازمان معلمان در دولت نهم و دهم، این تشکل توانست در اردیبهشت سال۱۳۹۷ ، با برگزاری چهارمین کنگره خود، فعالیت رسمی خود را آغاز کند. اساسنامه سازمان در اواخر بهمن ماه ۱۳۹۷ بتصویب وزارت کشور رسیده است.
در این فرصت کوتاه، سازمان توانسته بیانیه های مختلفی را صادر کند . در زمینه مسائل مالی در سال جاری دو بیانیه صادر کرده است.
۱)- در مردادماه و بدنبال حذف فوق العاده سختی کار، حذف ردیف های تفاوت تطبیق و فوق العاده ویژه از پاداش بازنشستگی، حذف سابقه دوران دانشسرا و تربیت معلم از سابقه کار معلمان، سازمان معلمان ایران با دلایل متقن و مستند نسبت به این موضوع اعتراض کرد. تنها تشکلی که بصورت مکتوب تغییرات در برنامه مالی سال ۱۳۹۷ را محکوم کرد، سازمان معلمان ایران بود.
خوشبختانه پس از مدتی، وزارت آموزش و پرورش ردیف سختی کار را به حالت اول برگرداند. اللهیار معاون پشتیبانی نیز حدوداً دو ماه پیش در چابهار، حذف تفاوت تطبیق و فوق العاده ویژه از پاداش بازنشستگی را ملغی اعلام کرد. حذف سابقه تحصیل دوران تربیت معلم در قالب قانون مدیریت خدمات کشوری در مجلس در حال بررسی است که نهایت تلاش خود را جهت راضی نمودن نمایندگان مجلس بکار بسته خواهد شد.

۲)- صدور بیانیه تحلیلی بودجه سال ۱۳۹۸ که طی آن پنج خواسته کارشناسی شده از نمایندگان مجلس تقاضا کرده است. عموم این درخواست ها از جمله اجرای رتبه بندی شامل انتقال ردیف های بودجه ای آنها از فصل دوم بودجه به فصل اول می باشد. با توجه به شرایط وخیم اقتصادی، تحقق فصل دوم غیرممکن بنظر می رسد. طبق لایحه فعلی، رتبه بندی و سرانه دانش آموزی و ……. در فصل دوم قرار گرفته است. در روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه ، جمعی از اعضای شورای مرکزی به همین منظور در مجلس حضور پیدا کردند.
مطالعه این دو بیانیه به تمامی علاقمندان توصیه می شود.

لازم بذکر است که سازمان معلمان ایران هرگز خود را نماینده کلیه جامعه فرهنگیان نمی داند و تکثر آراء در جامعه فرهیخته فرهنگیان بیش از آن حدی است که در قالب یک تشکل بگنجد. با این وجود یکی از تشکل هایی است که می تواند مدعی باشد هم در جریان اصلاحات متحمل هزینه شده است و هم در فعالیت های صنفی، جزو رهبران و پیشقراولان این حرکت نوین دو دهه گذشته بوده است.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *