Home گفتگو سازمان معلمان در آغاز دهه سوم از حیات خویش با چشم اندازی ده ساله
سازمان معلمان در آغاز دهه سوم از حیات خویش با چشم اندازی ده ساله
0

سازمان معلمان در آغاز دهه سوم از حیات خویش با چشم اندازی ده ساله

0
0

سه تن از روسای استانی سازمان معلمان در گفت و گو با سخن معلم:

آمادگی برای همراهی و همکاری بیشتر در فصل جدیدی از حیات سازمان معلمان

لیلا مهداد/سخن معلم: از میان معلمان رسمی، دانشجو معلمان و بازنشستگان و زن و مرد کاندیدای شورای مرکزی شده‌اند تا در آینده تحولاتی را در سازمان معلمان ایران رقم بزنند. هرچند در کنگره 1400 قرار بر انتخاب 15 عضو اصلی و 5 عضو علی البدل گذاشته شده  است اما از آنجا که انتخاب دبیرکل توسط این شورا انجام خواهد شد این  کنگره از اهمیت زیادی برخوردار است و تیمی که انتخاب خواهند شد حداقل باید سه سال به عنوان بالاترین رکن بعد از مجمع از نظر اجرایی سمت و سوی فعالیت های این تشکل را مشخص  کنند و از آنجا که حال و هوا و سمت و سوی فعالیت های هرتشکل و حزبی به ترکیب شورای مرکزی و انتخاب دبیرکل بستگی دارد مجمع و کنگره 1400 بسیار مهم و تعیین کننده است به همین دلیل در ادامه گفت و گو ها با مسئولان سازمان معلمان در استان ها این بار پای صحبت خانم اسدی از فارس و آقایان دمساز و ایراندوست از کهگیلویه و بویر احمد و قزوین نشستیم تا از سازمان و کنگره و انتخابات و گذشته و آینده این تشکل در آغاز سومین دهه فعالیش بگویند.

افرادی به شورا راه پیدا کنند که حرف مردم را بزنند

قاسم ایراندوست،مسئول سازمان معلمان قزوین انتخابات شورای مرکزی را انتخاباتی با حساسیت بالا می‌داند. به باور ایراندوست سازمان معلمان یکی از احزاب ریشه‌دار اصلاحات است و تشکل و حزبی فعال.سازمان معلمان در سال‌های اخیر با تکیه بر دبیرکل فعالش در مطالبات صنفی خوش درخشیده است.«ما امید داریم در این دوره هم از اعضای شورای مرکزی افرادی مجرب انتخاب شوند.»

مسئول سازمان معلمان قزوین بر این باور است منتخبان این دوره انتخابات شورای مرکزی باید افرادی با ایده و فکر نو باشند. افرادی با تعاملات بالا و ایده‌پرداز. او تشکل سازمان معلمان را حزبی فعال در سال‌های اخیر می‌داند و معتقد است این حزب از دل معلمان برپا شده است. نام ایراندوست در میان کاندیداها نیست و این برمی‌گردد به بعد مسافت و جلسات حضوری. او به اعضا توصیه می‌کند آگاهانه وارد انتخابات شوند با این پیش‌زمینه که حتما تغییراتی ایجاد شود. ایراندوست تجربه پانزده سال عضویت در سازمان معلمان را دارد. او بر این باور است در همه این سال‌ها شاید تغییرات اساسی صورت نگرفته است، هرچند نمی‌توان کارهایی که انجام شده را هم نادیده گرفت.«ما باید شاهد تغییرات شگرفت در جامعه باشیم.»

ایراندوست به انتخابات ریاست جمهوری گریزی می‌زند و معتقد است در این انتخابات طیف سیاسی روی کار می‌آید که خیلی با سازمان معلمان همسو نیست و این کار را برای سازمان معلمان دشوار می‌کند.«افرادی باید روی کار بیایند که عملا کارگشا باشند.» ایراندوست نقدی هم به سازمان معلمان دارد؛ اینکه تغییرات زیادی نداشته است.«سال‌هاست معلم‌ها خواستار رتبه‌بندی‌ هستند.»  مسئول سازمان معلمان قزوین بهترین ترکیب برای شورای مرکزی را انتخاب افراد مجرب، صاحب‌نظر می‌داند. به اعتقاد او این افراد باید با درد آموزش و پرورش آشنا باشند.«افراد منتخب کسانی نباشند که حزب را پله‌ای برای گرفتن پست ببینند بلکه افرادی به شورا راه پیدا کنند که حرف مردم را بزنند.»

 

قوی‌تر ظاهر می‌شویم و از تمرکزگرایی دوری شود

مجازی بودن ویژگی خاص کنگره 1400 با سایر کنگره‌هایی است که پیش از این برگزار شده‌اند. کنگره‌‌‌ای که اعضایش در دیجی‌فرم ثبت‌نام کردند البته این کنگره ویژگی دیگری هم دارد. این کنگره برنامه‌ریزی بلندمدت سازمان معلمان را هم به خود می‌بیند. فاطمه اسدی،مسئول سازمان معلمان فارس این کنگره را بر سازمان معلمان تاثیرگذار می‌داند. اسدی معتقد است در این دوره افراد پرتوان‌تر، باانگیزه‌تر و پویاتری روی کار خواهند آمد. مسئول سازمان معلمان فارس انتخابات شورای مرکزی را مهم عنوان می‌کند چون به باور او اعضای این شورا در سرنوشت و راهبردهای سازمان تاثیرگذاری بالایی دارند.

اسدی از بالا رفتن شناخت سازمان معلمان نسبت به دوره‌های پیشین می‌گوید. او معتقد است اعضای جدید با استفاده از چنین شرایطی می‌توانند ارتباط نزدیکتری با بدنه مجلس، وزیر آموزش و پرورش و … داشته باشند. اسدی هم جزو کاندیداهاست. او یکی از دلایل را سفارش دوستان و انگیزه بالایش در مشارکت در فعالیت‌های سازمان عنوان می‌کند.«انشاا..  با تعامل بیشتر بتوانیم به دنبال مطالبات صنفی و سیاسی جامعه معلمان باشیم.»

اسدی هم مانند سایر افراد توصیه‌هایی به سایر اعضا دارد؛ اینکه اعضا مشارکت داشته باشند و در انتخابشان شایستگی، توانمندی را در نظر بگیرند. او توصیه‌ای هم به کسانی که عضو حزب نیستند دارد و اینکه تعامل بیشتری با سازمان داشته باشند  و نسبت به فعالیت احزاب خوش‌بین‌تر باشند.این اعضا بدانند با مشارکت و تعامل می‌توان در پیشبرد اهداف صنفی معلمان قوی ظاهر شد.به باور اسدی شورای مرکزی باید ترکیبی از اعضای گذشته و با تجربه سازمان با اعضایی از استان باشد.«جوانترها هم باید در این ترکیب قرار بگیرند و در انتخابات پیش رو خوب است از تمرکزگرایی دوری شود.»

 

در کنار اعضا پرتلاش هستیم

سازمان معلمان طی سه‌سال  در حوزه گسترش و تشکیل شعب استانی بسیار موفق بود. این سازمان حتی در حضور در شورای هماهنگی کشور و شورای هماهنگی استان‌ها موفق ظاهر شد.

علیرضا دمساز،مسئول سازمان معلمان  سازمان معلمان را جزو احزاب چهارچوب‌دار و تشکیلاتی می‌داند که تمام شعبش براساس مجوزهای قانونی تاسیس و فعالیت می‌کنند.«این حزب از نظر کشوری نوپاست اما از منظر سابقه مجوزی جزو باتجربه‌هاست.»

سازمان معلمان در سال 79 اولین‌مجوز استانی‌اش را کسب کرد و جزو تشکلات اصلاح‌طلبی است که مطالبات صنفی را هم دنبال می‌کند.«این سازمان در حوزه فعالیت زنان، کنشگری اجتماعی و در تاکید بر دوری از قدرت خوب ظاهر شده است.» دمساز کنگره پیش‌رو را آستانه تحولی بزرگ در سازمان می‌داند. یکی از نشانه‌های آن اینکه بسیاری از اعضای جدید و نیرومند از سراسر کشور اعلام آمادگی در انتخابات شورای مرکزی کرده‌اند.

به اعتقاد مسئول سازمان معلمان کهگیلویه و بویر احمد انتخابات شورای مرکزی قطعا تاثیرگذاری بالایی در آینده و برنامه‌های سازمان خواهد داشت. «انتخاب اعضای جدید بی‌شک یک تغییر تکمیل‌کننده برای سازمان معلمان خواهد بود.» دمساز در میان کاندیداها نیست. او یکی از دلایل را فرصت دادن به اعضا علاقه‌مند و مجرب عنوان می‌کند؛ نیروهایی که بتوانند سیاست‌ها و اهداف سازمان را در سطح ملی پیش ببرند.«البته ما هم در کنار این افراد از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.»

او از اعضا می‌خواهد طوری عمل کنند که به سیاست‌های کلی و راهبردی سازمان معلمان خدشه‌ای وارد نشود. او ترکیب پهنه‌ها با افراد مجرب فعال گذشته را برای شورای مرکز مناسب می‌داند. به باور او در سال‌های گذشته سازمان معلمان در کنار فعالیت‌های سیاسی و صنفی‌اش کمک‌های خیرخواهانه‌ای داشته از حمایت‌های سازمان در زلزله سی‌سخت تا زلزله کرمانشاه. یا حتی خرید تبلت برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت تا کمک‌های موردی به فرهنگیانی که مشکلاتی داشتند.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *