Home گزارش رييس‌جمهور هم بايد پاسخگو باشد
رييس‌جمهور هم بايد پاسخگو باشد
0

رييس‌جمهور هم بايد پاسخگو باشد

0
0

در سفر وزير آموزش و پرورش به زاهدان گفته شد

رييس‌جمهور هم بايد پاسخگو باشد

گروه اجتماعي

 «جناب آقاي وزير يك لحظه از شما مي‌خواهم چشمان‌تان را ببنديد و فرض كنيد اين اتفاق براي فرزند خودتان رخ داده است آيا اين دلجويي‌ها براي شما كه فرزندتان را از دست داده‌ايد التيام مي‌شود؟» عموي «يكتا ميرشكار» روز گذشته صداي خانواده‌هايي شد كه دختران‌شان را در حادثه آتش‌سوزي مدرسه «اسوه حسنه» زاهدان از دست دادند. مخاطب اين صحبت‌ها «سيد محمد بطحايي» بود، وزير آموزش و پرورش كه روز گذشته را در زاهدان گذراند، از مدرسه سوخته بازديد كرد و براي دلجويي، ميهمان خانه خانواده‌هاي عزادار شد، خانواده صبا، مونا، يكتا و مريم، آخرين بازمانده حادثه كه خبر درگذشتش چهارشنبه شب رسيد.

«از زماني كه وزير آموزش و پرورش وارد زاهدان شده است همه در كوچه و خيابان بسيج شده‌اند، از ماشين‌ها خواسته شده بود كه جابه‌جا شوند چراكه وزير قرار است از اين محل‌ها عبور كند فرق شما يا وزراي ديگر با يك بچه 7 ساله چيست؟ آيا فقط به اين دليل فرق بين بچه هفت ساله با وزرا و نمايندگان مجلس است كه او يك بچه است و جايگاه يك كودك را دارد؟ شايد اين بچه 7 ساله مي‌توانست روزي يكي از پزشكان يا نمايندگان مجلس باشد اما كوتاهي و قصور ما سبب شد كه اين اتفاق بيفتد و او بدون رسيدن به هيچ كدام از آرزوهايش جان خود را از دست بدهد.» خبرگزاري تسنيم، گلايه‌هاي عموي يكتا را منتشر كرده است. ميرشكار كه از وزير خواسته بود خودش را جاي پدر و مادرهاي داغدار بگذارد گفت: ‌« از شما خواهش مي‌كنم جلوي اينچنين اتفاقاتي را در مدارس بگيريد تا ديگر شاهد از بين رفتن دانش‌آموزان نباشيم.»

بطحايي كه پس از ورود به زاهدان و بازديد از مدرسه، به ديدار خانواده‌ها رفته بود در ديدار با خانواده مريم نوكنده گفت كه حامل پيام تسليت رييس‌جمهور و اعضاي هيات دولت است: ‌«مريم فقط فرزند يك خانواده نيست و احساس همه ملت ايران اين است كه مريم فرزند همه خانواده‌هاي اين جامعه است زيرا همه ما خودمان را در غم اين خانواده شريك مي‌دانيم.» وزير آموزش و پرورش بار ديگر در مورد مواخذه «تمام مسوولاني كه دخالت داشتند» صحبت كرد و گفت: ‌« بايد تمام سعي خود را داشته باشيم تا حداقل در بحث گرمايشي و وسايل مورد نياز آن بتوانيم مدارس را تجهيز كنيم.» پس از حادثه آتش‌سوزي پيش‌دبستاني و دبستان اسوه حسنه جمعيت هلال احمر اعلام آمادگي كرد كه براي پيشگيري از حوادث مشابه و با هماهنگي آموزش و پرورش كليه مراكز دبستان و پيش دبستاني سيستان و بلوچستان را به سيستم گرمايشي استاندارد مجهز كند. بطحايي روز گذشته به محض ورود به زاهدان به جز ابراز همدردي با خانواده‌هاي دانش‌آموزان و شركت در جلسه هيات تخلفات آموزش و پرورش، يكي از اهداف سفرش را «انعقاد قرارداد با جمعيت هلال احمر در ارتباط با تجهيز سيستم گرمايشي مدارس سيستان و بلوچستان» اعلام كرد: ‌«در تلاش هستيم تا دو سال آينده در استان سيستان و بلوچستان از لحاظ ايمني وسايل گرمايشي مطمئن شويم و يقين دارم كه همه دستگاه‌ها به كمك آموزش و پرورش خواهند آمد.»

در حالي كه وزير آموزش و پرورش اطمينان مي‌دهد كه همه دستگاه‌ها به كمك آموزش و پرورش مي‌آيند تا مدارس كشور به سيستم‌هاي ايمن گرمايشي مجهز شوند، رضا كوچي، رييس كميسيون عمران مجلس از تخلف ديگر وزارتخانه‌ها گفته است. فارس به نقل از كوچي نوشته: «حدود سه ماه قبل كميسيون عمران مجلس به وزارت نفت و شركت گاز اخطار داد كه اگر سهم ايمن سازي سامانه‌هاي گرمايشي مدارس از فروش گاز را به موقع و كامل پرداخت نكند تخلف‌شان را مورد برخورد قرار خواهد داد.» به گفته او اين مسوولان دوبار به كميسيون احضار شده و با آنها تعيين تكليف شده بود و آنها متعهد به پرداخت اعتبار سامانه‌هاي گرمايشي مدارس شدند: «ديگر كوتاهي قابل اغماض نيست و بنده به اتفاق آقاي يارمحمدي نماينده زاهدان با اعمال ماده 234 مسوولان مقصر را به دادگاه پارلماني خواهيم كشاند.»

رييس‌جمهور هم بايد پاسخگو باشد

«صفر اسلامي»، نايب‌رييس انجمن اسلامي معلمان ايران و رييس اين انجمن در سيستان و بلوچستان گلايه‌هاي آقاي ميرشكار را گلايه‌هاي بحقي مي‌داند و معتقد است كه همه ما بايد خودمان را جاي پدر و مادرهاي دختران جان‌باخته بگذاريم. اسلامي در گفت‌وگو با «اعتماد» مي‌گويد: «ما داريم هزينه‌هايي را پرداخت مي‌كنيم كه نبايد. چند سال پيش حادثه شين‌آباد را داشتيم، بعد از آن اعلام شد نبايد اين بخاري‌هاي نفتي در مدارس باشند اما چند سال بعد دوباره همان حادثه در زاهدان تكرار مي‌شود. قطعا وزارت آموزش و پرورش بايد پاسخگو باشد. گلايه خانواده ميرشكار كاملا بحق است و نه تنها وزير كه خود آقاي رييس‌جمهور هم بايد پاسخگوي اين قضيه باشند. كميته ويژه‌اي تشكيل بدهند و يك بار براي هميشه مشكلات اين مدارس را مرتفع كنند.»

صفري معتقد است راهكارهايي كه براي مدارس استان سيستان و بلوچستان در نظر گرفته مي‌شود بايد واقعي باشند: ‌«دادستاني اعلام كرده است كه همه مدارس غيراستاندارد پلمب شوند. خب اين خيلي واقعي و عملياتي نيست چون ما همين حالا هم در استان 5 هزار دانش‌آموز فاقد كلاس و سرپناه داريم. معناي پلمب كردن همان كلاس‌هاي درس موجود يعني اجازه ندهيم تعداد ديگري از دانش‌آموزان تا مهيا شدن شرايط استاندارد به مدرسه بروند. براي همين است كه حل مشكل اراده ملي مي‌خواهد و بايد در دستور كار دولت قرار بگيرد. با كمك روزنامه‌نگاران بايد فضاي دولت به سمتي برود كه اول مشكلات كالبدي آموزش و پرورش مرتفع شود بعد دنبال بحث تعليم و تربيت باشيم و انتظاراتي كه مي‌شود از جامعه و دانش‌آموزان داشت.»

در اين ميان نقش و مسووليت نهادهاي صنفي و مدني كجاست؟ آيا خود اين نهادها به عنوان يك اهرم قدرت مطالبات آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان را دنبال مي‌كنند؟ رييس انجمن اسلامي استان سيستان و بلوچستان مي‌گويد: «نهادهاي مدني در عين حالي كه مي‌توانند موثرترين جريان مطالبه‌گر براي بهبود جامعه باشند اما در كشور ما از طرف دولت‌ها معمولا به چشم مزاحم به آنها نگاه مي‌شود و كمتر مي‌توانند قدرت مانور داشته باشند و در جايي هم كه مي‌توانند ورود پيدا كنند معمولا با بيشترين هزينه و كمترين خروجي مواجه هستند. ما سعي كرديم اين مشكلات را به اشكال مختلف بيان كنيم و اميدواريم با مجموعه ارتباطاتي كه در استان داريم بخشي از اين مشكلات مرتفع شود.»

منبع: روزنامه اعتماد 1 دی 97

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *