Home دیدگاه دیدگاه های مختلف در مورد انتخابات و کنش گری فعالان آموزش و پرورش
دیدگاه های مختلف در مورد انتخابات و کنش گری فعالان آموزش و پرورش
0

دیدگاه های مختلف در مورد انتخابات و کنش گری فعالان آموزش و پرورش

0
0


نگاه ا
متاسفانه در ساليان متمادي به دليل نگاه سياسي و غير علمي به مقوله آموزش و وظيفه آموزش وپرورش اين نهاد مهم در انجام رسالت خود و رسيدن به اهداف خود دچار مشكلات و نارسايي‌هايي بوده است؛ نگاه
نه چندان تخصصي به مسائل و محتواي موارد آموزشي و نگاه جهت‌دار در مسائل پرورشي را آقاي روحاني هم در يكي از سخنراني‌هايش به عنوان رييس‌جمهور چنين بيان كرد؛ خيلي‌ها دوست دارند كاستي‌ها وناكارآمدي‌ها در بقيه عرصه‌ها را با تغيير ذهنيت فرزندان مردم در مدارس جبران كنند. برخي فكر مي‌كنند نظام آموزشي كاركرد اولش در خدمت دستگاه سياسي بودن است، ولي اين‌طور نيست. دولت ودستگاه سياسي اگر در عرصه‌هاي ديگر ناكارآمد باشند قادر نيستند از طريق آموزش تصور مردم را تغيير دهند و در سال‌هاي گذشته هم نتوانسته‌ايم اين كاررا انجام دهيم.
متاسفانه در دوره‌هاي گذشته باوجود نمايندگان و كميسيون آموزش غير متخصص در مجالس گذشته نه تنها اين مشكل بهبود نيافته بلكه در موارد متعددي به آن دامن زده است. دخالت‌هاي نمايندگان مجلس در عزل ونصب مديران آموزش و پرورش و تحميل استخدام‌هاي غيركارشناسي و مشكل‌زا بر نهاد آموزش و پرورش كه در بيشتر موارد با استفاده از اهرم استيضاح وزير و تحت فشار قرار دادن او و مديرانش انجام مي‌شود موجب نارضايتي كارشناسان و فعالان حوزه آموزش و پرورش شده است و مشكلات بزرگي بر مشكلات انبوه آموزش و پرورش افزوده است.
اميد است كه نمايندگان مجلس كه پيروز ماراتن انتخابات شده‌اند و بر صندلي‌هاي سبز بهارستان تكيه خواهند داد با نگاه كلي به جنبه‌هاي مختلف توسعه و مصالح كشور و نگاه سرمايه‌گذارانه و علمي به بخش آموزش، روزهاي بهتري را در سپهر اجتماعي، اقتصادي، سياسي و آموزشي رقم بزنند.
٭جواد بابازاده، عضو شوراي نويسندگان سخن معلم

نگاه ٢
مي‌دانيم كه در آستانه انتخابات مجلس دهم در تاريخ هفتم اسفندماه جامعه ايران در شرايط يك انتخاب مهم و استراتژيك قرار داشت. به اين معنا كه از يك سو با توجه به رد صلاحيت‌هاي گسترده اصلاح‌طلبان توسط شوراي نگهبان فضاي شور و نشاط و اشتياق عمومي سياسي فروكش كرده و فضاي يأس و نوميدي حاكم شده كه اين منجر به كم انگيزگي يا بي‌انگيزگي مردم براي حضور در انتخابات شده بود و از سوي ديگر در صورت عدم مشاركت مردم در انتخابات افرادي تندرو وارد مجلس مي‌شدند كه برآيند افكار عمومي نيستند و نمي‌توانند همه جامعه را نمايندگي كنند. پس مشخص بود كه سرنوشت و موفقيت جريان اصلاح‌طلب با مشاركت عمومي جامعه پيوند خورده است. اما نكته مهم آن بود كه بايد جريان اصلاح‌طلب و مردم درك مشتركي از اين وضعيت حساس و خطير به دست مي‌آوردند. به اين منظور افكار عمومي بايد سه پارامتر مهم: اعتماد به ليست، منفعت ليست و مصلحت ليست را مدنظر قرار مي‌دادند، به اين معنا كه به تركيب افراد وارد شده در ليست اصلاح‌طلبان اعتماد پيدا كنند و راي دادن به اين ليست را به عنوان منفعت خود تلقي كنند و موفقيت اين ليست را به مصلحت خود و كشور بدانند. اما قشر فرهنگيان و معلمان به عنوان طيف وسيع و موثري از جامعه فعال ايراني از اين قاعده مستثني نبوده و آنها نيز علاوه بر حضور هدفمند حداكثري در انتخابات و كمك به راي آوري ليست اصلاح‌طلبان به طور عام، به نمايندگان صنفي فرهنگيان وارد شده در ليست، راي اختصاصي دادند و براي راي آوري اين نمايندگان معلمان كه سه تن از آنها در ليست تهران حضور دارند كاري ويژه و بزرگ انجام دادند. بي‌گمان ورود نمايندگان صنفي معلمان كه در ليست حضور دارند مي‌تواند با اعتماد به نفس مناسب و با داشتن پايگاه اجتماعي مطلوب در بين آحاد معلمان و فرهنگيان و اهالي آموزش و پرورش زمينه و بستر پيگيري و محقق ساختن مطالبات فرهنگيان از طريق تشكيل و ساماندهي فراكسيون معلمان در مجلس دهم را فراهم سازند.
٭سهراب قنبري، مسوول شاخه فرهنگيان حزب نداي ايرانيان
نگاه ٣
بدون شك آموزش و پرورش، تاثيرگذار‌ترين نهاد اجتماعي در رشد و بالندگي جامعه در حال توسعه است و معلم به عنوان يكي از اركان مهم اين نهاد نقش بي‌بديلي در توسعه انساني، اجتماعي دارد، رضايت شغلي معلم از پيش نيازهاي اجتناب ناپذيردر ايفاي اين نقش است. سال‌هاست كه معلمان فرهيخته اين سرزمين در قالب تشكل‌هاي سازمان يافته و بعضا خودجوش در‌خواست‌هاي صنفي خود را به سياستگذاران منتقل كرده‌اند و هر دولتي با توجه به ديدگاه سياسي و اقتصادي خود با اين خواسته‌ها پاسخ‌هاي متفاوت داده‌اند. طيف پاسخ‌هاي دولتمردان در دامنه‌اي از مذاكرات محترمانه تا برخوردهاي امنيتي و زنداني كردن فعالان و محروم ساختن آنان از حقوق مدني قرار داشت.
انتخابات مجلس شوراي اسلامي، موقعيتي بي‌بديل براي معلمان بود تا با استفاده از فضاي ايجادشده، اهداف صنفي و سياسي خود را طرح كرده و با انتخاب نمايندگان دلسوز و برخاسته از اين قشر فرهيخته صداي خود را رساتر از هميشه به گوش مسوولان برسانند.
بديهي است در ضرورت شركت گسترده معلمان گرامي در انتخابات دلايل عديده‌اي وجود داشت كه مهم‌ترين آن استدلال است كه حضور در پاي صندوق‌هاي راي كم هزينه‌ترين رفتار مدني در تحقق اهداف صنفي و سياسي است. اعلام صريح و روشن مطالبات به‌صورت راي دادن كه همه مي‌توانند خواسته معقول و منطقي خود را بدون لكنت بيان كنند، امري كه در اين انتخابات به خوبي مورد توجه فعالان معلمي قرار گرفت و به نظر مي‌رسد تاكنون دستاوردهاي خوبي هم داشته است و اميد مي‌رود اين حركت‌ها و فعاليت‌ها ادامه داشته باشد.
٭ابراهيم اصابت طبري ، عضو كانون صنفي مدرسان دانشگاه فرهنگيان
نگاه ٤
بالا بودن ميزان سرمايه اجتماعي و آگاهي يك ملت به واسطه اعتماد متقابل و انسجام اجتماعي، مشاركت فعال و اثربخش در سرنوشت سياسي و همياري مردم در عرصه‌هاي اجتماعي است و اين مولفه‌ها در عرصه انتخابات آگاهانه و هوشمندانه با تعمق به گذشته تاريخي به منصه ظهور مي‌رسند. اهميت انتخابات به عنوان برجسته‌ترين نماد مردم‌سالاري و توسعه‌يافتگي سياسي در هر جامعه به ميزاني است كه از آن به عنوان بزرگ‌ترين سرمايه ملي و ثروت نامرئي ياد مي‌كنند؛ سرمايه‌اي كه زير بناي توسعه فرهنگي، اقتصادي، سياسي يك كشور است و زير بناي سيستم‌سازي اصولي در كشور را جهت حركت به سوي رشد و توسعه ملي و ايجاد يك جامعه مدني قدرتمند همراه با وحدت و يكپارچگي ملي فراهم مي‌سازد.
با وجود چالش‌هاي فراروي كشور ناشي از عملكرد مجلس نهم چون وضعيت ناسالم اقتصادي كشور، وضعيت نابسامان آموزش و پرورش، آسيب‌هاي اجتماعي و چالش‌هاي زيست‌محيطي كه كشور را در آستانه نابودي منابع انساني و سرمايه‌هاي طبيعي و اقتصادي قرار داده است، پس از حضور هوشمندانه و آگاهانه مردم در گام اول در ۲۴ خرداد ۹۲ و حل مساله هسته‌اي، اين‌بار نيز در گام دوم و راي به اصلاح‌طلبان و حاميان دولت و افراد معتدل، در برون رفت از وضعيت نابسامان موجود و تشكيل مجلسي توانمند و كارآمد نقش آفريني ماندگاري صورت گرفت.
بدون شك حضور آگاهانه و قدرتمندانه ملت بزرگ ايران تاثيرگذار و نتيجه‌بخش خواهد بود و فرهنگيان در اين راستا مسووليت و رسالت سنگيني را در فرآيند آگاهي بخشي و ترغيب مردم براي حضور در پاي صندوق‌هاي راي داشتند كه به خوبي اين نقش را ايفا كردند.
٭محسن گلپايگاني، فعال سياسي و صنفي معلمي و كانديداي رد صلاحيت شده


 

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *