Home اخبار دیدار و گفت و گوی تعدادی از فرهنگیان با مدیرعامل و معاونان صندوق ذخیره فرهنگیان
دیدار و گفت و گوی تعدادی از فرهنگیان با مدیرعامل و معاونان صندوق ذخیره فرهنگیان
0

دیدار و گفت و گوی تعدادی از فرهنگیان با مدیرعامل و معاونان صندوق ذخیره فرهنگیان

0
0

دیروز 10 نفر از فرهنگیان به مدت سه ساعت با مدیرعامل و معاونان صندوق ذخیره فرهنگیان دیدار و گفت و گو نمودند.

این خبر حاکی است مهندس نیکدل (مدیرعامل)، قدیریان (معاون برنامه ریزی و توسعه)، انباردار (معاون امور شرکتها)،افشار (مدیرمالی)، نورانی نژاد (روابط عمومی)، رنجبران (مدیر عامل هلدینگ تدبیرگران اطلس) نعیمی (قائم مقام مدیرعامل شرکت فرآیند نوین) از طرف صندوق در این نشست حضور داشتند و از طرف فرهنگیان نیز نادر پیرهادی (شهر ری)مرتضی ملکی (کهریزک) مهدی سورگی (پاکدشت)، سید محمد جواد قریشی (استان مرکزی)، سید داریوش باقری (اصفهان)، لیلی نظر پور (خوزستان)،محمد داوری (تهران)، محمد حسن صدقی (خراسان رضوی)، کامران رحیمی (تهران) و عباس کاظمی (تهران) در این نشست حضور داشته و به مدت سه ساعت پیرامون مسائل مختلف مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش یکی از اعضای حاضر در این نشست ، جلسه با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد و سپس  محمد داوری دبیری جلسه را به عهده گرفت و  نخست کامران رحیمی و نادر پیرهادی  ضمن معرفی جمع به سابقه گروه تلگرامی و اهداف و پرسش‌های اصلی اعضای آن‌ اشاراتی داشتند در بخش بعدی مهدی نیکدل مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان  دیدگاه خود در مدیریت صندوق و مشکلات پیش رو را مطرح و گزارشی از عملکرد موسسه طی سال‌های 1395 تا کنون ارائه دادند. همچنین قدیریان و انباردار به ترتیب گزارشی از عملکرد زیر مجموعه های خود ارائه دادند.
این گزارش حاکی است تک تک میهمانان نظرات خود را در مورد مشکلات مطرح کردند. جلسه پس از ارائه پاورپوینتی که مهدی سورگی تهیه کرده بود وارد بحث‌های چالشی شد و گفت و گوی جدی تری شکل گرفت به گونه‌ای که افشار و رنجبران هم نظرات خود در مورد مطالب طرح شده را ارائه دادند.

به گزارش ارائه شده از این نشست اهم موضوعات طرح شده از سوی میهمانان به شرح ذیل می باشد:
1- بر اساس صورت وضعیت صادره برای هریک از اعضای صندوق سود سالانه حدود 16% اصلا قابل قبول نبوده و سهم هر عضو از کل دارایی‌های موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان باید به وی تخصیص یابد.
2- ساختار حقوقی حاکم بر موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، عملاً راه نظارت واقعی اعضا (سرمایه گذاران اصلی) بر عملکرد آن را بسته است، لذا اساسنامه با این هدف باید اصلاح شود. اگر این امر اتفاق نیفتد باب هرگونه مفسده ای در موسسه قانوناً باز است.
3- با توجه به روند رو به رشد تعداد بازنشستگان در آموزش و پرورش مشکلات موسسه هر روز بیشتر و بیشتر خواهد شد و دستاوردهای تیم فعلی در مقابل موج‌های بزرگ پیشرو کافی نیست.
4- راهکارهای پیشنهادی هم عبارتند از:

الف – اصلاح اساسنامه به گونه‌ای که هر عضو بتواند هم سهم خود از کل دارایی‌های موسسه را محاسبه کرده و هم در صورت نیاز تحصیل کند.

ب- اصلاح اساسنامه به گونه‌ای که هر عضو بتواند به عنوان مالک سهم خود از کل دارایی‌های موسسه بر عملکرد مدیران نظارت واقعی داشته و در صورت عدم رضایت از عملکرد با ابزارهایی که قانون تجارت در اختیار قرارداده اعمال نظر کند.

ج- ارائه گزارش عملکرد شرکت‌های زیر مجموعه موسسه در اتاق شیشه‌ای وب سایت موسسه همانند آنچه در وب سایت Codal.ir برای شرکتهای بورسی مرسوم است.

د- ارائه برنامه زمانبندی روند بورسی شدن شرکت‌های زیرمجموعه و به روز کردن آن در بازه های مشخص و محاسبه انحرافات از برنامه پیش بینی شده.

هـ – تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری مشترک فرهنگیان (صف) به منظور جذب واریزی‌های اعضا و جلوگیری از دست درازی‌های غیرانتفاعی به ورودی‌های صندوق.

و– تشکیل کارگروه‌های تخصصی با حضور نمایندگان فرهنگیان عضو در جهت صیانت از حقوق آنها در تغییرات اساسنامه

این گزارش به اهم پاسخ های میزبانان نیز اشاره نموده و چنین  آورده است:
1- فرآیند بورسی شدن 3 هلدینگ بزرگ از 4 هلدینگ اصلی صندوق درحال طی شدن است و طبق پیش بینی اولیه تا خرداد ماه 1400، این 3 شرکت در بورس یا فرابورس پذیرش خواهند شد.
2- فرآیند محاسبه ارزش مالکانه (NAV موسسه) از ابتدای تاسیس تاکنون در حال انجام است لیکن با توجه به پیچیدگی‌های متعدد موضوع هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده است.
3- موضوع تغییر اساسنامه ربطی به مدیرعامل و هیات مدیره صندوق نداشته و در اختیار هیئات امنا است.
4- برنامه ریزی‌های انجام شده برای سود آور کردن موسسه توسط افراد خبره صورت می‌گیرند و نباید فرهنگیان عضو از این بابت نگران باشند.
5- برخی شرکت‌ها اگر بورسی شوند به ضرر اعضا خواهد بود، چرا که برخی دارایی‌های این شرکت‌ها از سوی سازمان بورس قابل پذیرش نیست.
6- واریزی‌های دولت به صندوق به معنی سهم داشتن دولت از کل دارایی‌های صندوق نبوده و نیست.
7- چارچوب تعریف شده از سوی سازمان بورس برای صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک مناسب وضعیت موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان نیست و لازم است چارچوب جدیدی اختصاصاً برای موسسه تعریف شود. که در حال رایزنی برای انجام این کار هستیم.
8- اصلاح ساختار شرکتی در موسسه انجام شده و شرکت‌های زیان ده یا کم بازده تعطیل و یا ادغام شده اند.
9- هم اکنون کلیه نهادهای نظارتی (اعم از قوه قضائیه، مجلس و وزارت اطلاعات) بر موسسه نظارت کامل دارند و ریالی از دارایی‌های موسسه خارج از ضوابط و مقررات هزینه نشده است.
10- دارایی‌های موسسه از دسته دارایی‌های بین نسلی است و متعلق به فرهنگیان گذشته، حال و آینده است. لذا نباید حق آیندگان خورده شود.
11- در سال گذشته جریان ورود نقدینگی نصف جریان خروجی بوده و این ما به التفاوت از محل سودهای عملیاتی موسسه تحصیل شده است.
12- ارزش دارایی‌های موسسه حدود 50 همت (هزارمیلیارد تومن) در بدبینانه ترین حالت برآورد می‌شود.

در این گزارش بعنوان جمع بندی نهایی نیز چنین آمده است :
مطالبات طرح شده به حق بوده و از سوی میزبان پذیرفته شد و قرار شد در راستای این مطالبات گامهایی برداشته شود و در جلسه بعدی که حدود بهمن ماه خواهد بود نتیجه آن ارائه شود.
میهمانان حق دارند موضوع مطالبه خود را به مراتب بالاتر هیئات امنا و مقام  وزارت نیز منعکس کنند و از این بابت هیئات مدیره و مدیرعامل اعتراضی ندارند.

در پایان این گزارش هم تاکید شده که گزارش مشروح صحبت های تک تک شرکت کنندگان در این جلسه به زودی منتشر خواهد شد.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *