Home اخبار دیدار اعضای سازمان معلمان ایران با جناب آقای دکتر دانش آشتیانی
دیدار اعضای سازمان معلمان ایران با جناب آقای دکتر دانش آشتیانی
0

دیدار اعضای سازمان معلمان ایران با جناب آقای دکتر دانش آشتیانی

0
0

گزارش مختصری از جلسه اعضای سازمان معلمان ایران با جناب آقای دکتر دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی برای وزارت آموزش وپرورش……..
ابتدا دبیر کل سازمان معلمان ایران نکاتی را به شرح زیر بیان نمود: حمایت از این دولت را با تحلیلی که از شرایط کشور داریم بر خود فرض می دانیم و تغییرات دولت و ترمیم دولت را حرکت رو به جلو می دانیم و از تلاشهای جناب اقای دکتر فانی هم تشکر میکنیم.
نگاه ما توسعه محور است. فکر میکنیم که توسعه برای کشور ما ضروری است و توسعه اقتصادی و سیاسی باید به توسعه فرهنگی تغییر شیفت دهد. یعنی باید مدرسه زیربنای توسعه شود.
استفاده از دست آوردهای جهانی با تکیه بر داشته های خود را تعاملی آگاهانه و ضروری برای نظام آموزش و پرورش می دانیم.
یکی از مشکلات جدی اموزش و پرورش در نظر نگرفتن سونامی تحولات جهانی توسط مسئولان است. باید توجه داشت که نمی توان از این تحولات چشم پوشی کرد.
امروزه آموزش و پرورش با خواسته های دانش آموزان همپوشانی ندارد. خواسته کسانی که تصمیم می گیرند حتی با خواسته کسانی که اجرا میکنند نیز همپوشانی ندارد. چه برسد به خواسته مخاطبان ما که سمت و سوی دیگری را دارند. این در سطح کلان است.
یک پله پایین تر از این سطح ، مهم ترین خواسته ما تمرکز زدایی در سطح ایده و اراده و عمل است. باید اجازه ورود حرف نو، مطلب نو و ایده نو داده شود تا معلم بتواند مشارکت کند و دانش آموز هم تحصیل را تحمیل نپندارد.
حل مشکل تمرکز، مشارکت است. هم مشارکت اولیا، هم دانش اموزان و هم فرهنگیان و هم صاحبان فکر و دانشگاهیان. بحث مشارکت جدی است. نگاهمان در بحث توسعه همین است. هر چه جامعه بالغ تر شود روابط فردی اش قالب سازمانی می گیرد.
برخلاف توقع ما در زمان وزارت آقای فانی بحث مشارکت نهادینه نشد.
تجربه به ما نشان داده است که نباید مشارکتمان کم شود. درسطح سوم واجرا شعار ما این است که صبر شجاعت است. در اجرا واجتماعیات بر خلاف ریاضی کوتاه ترین فاصله بین دو نقطه الزاما مسیر مستقیم نیست واگر درجایی هم باشد ممکن است مطلوب نباشد . پس صبورانه مشارکت خود را سامان می دهیم وحتی اگر نتوانیم کل مسیر را هم برویم به اندازه توانمان مشارکت وتلاش خواهیم کرد.
در ادامه پس از سخنان چندعضو شورای مرکزی در باره مسائلی همچون موضوع زنان ورسانه وعدالت آموزشی

جناب آقای دکتر دانش آشتیانی علیرغم خستگی ناشی از روز پر کاری که داشتند در انتها چند مورد برنامه های خود را تشریح کردند:

اولین نکته راجع برنامه هایم این است که برنامه ها در دراز مدت قابل اجرا هستند. مسائل آموزشی و فرهنگی کلا زود بازده نیست و زمان بر است. البته این به آن معنا نیست که در صورت گرفتن رای اگر بعد از شش ماه از من راجع برنامه ها سوال شود پاسخگو نباشم بلکه راه حل های متفاوتی دارم.
اولین مساله ی من این است که آموزش و پرورش را مساله ملی کشور قرار دهم. اگر جایگاه آموزش و پرورش را در کشور و ارتباط آن را با توسعه جا بیاندازیم مشکلات آن حتی در مورد مسائل معیشتی تا حدی حل می شود. جایگاه آموزش و پروش آنچنان که شایسته بوده نشان داده نشده است. به همین دلیل بعضا به عنوان دستگاه خدماتی به آن نگاه میشود نه به عنوان یک دستگاه مولد و دستگاهی که با سرمایه های انسانی سر و کار دارد. بخشی از این نگاه به شکل علمی و بهره گیری از تجربه های جهانی قابل رفع است.
حضور خود و معلمان را در رسانه ها برای ایجاد نگرش جدید مفید می دانم. مثلا باید نگرش به آموزش و پرورش به این سمت برود که علاوه بر آموزش مباحث علمی به دانش آموز در مدرسه او درس زندگی نیز بیاموزد و تلاش کنیم دانش آموز متفکر و نقاد تربیت کنیم. مهارتهای زندگی و صداقت، حقیقت جویی، عدم ریاکاری، کار گروهی، اعتماد به نفس، حقوق شهروندی، توجه به محیط زیست، توسعه پایدار و اقتصاد باید در محیط مدرسه یاد گرفته شود و البته اینها را نه به صورت مجزا بلکه در قالب برنامه های درسی و تربیتی باید آموزش داد. با این روال است که اگر انسان مولدی که در توسعه نقش داشته باشد بخواهیم بتوان داشت.
یک مساله اصلی ما این است که خانواده ها در تصمیم سازی مدرسه نقش داشته باشند.
اساس محور برنامه هایم را تمرکز روی مدرسه و استقلال آنها و بالا بردن قدرت عمل مدیر و معلم قرار دادم.
نکته دیگر این است که بدنه آموزش و پرورش بزرگ است وباید ستاد وزارتخانه سیاست گذار باشد. متفکران جامعه باید در محتوای نظام آموزشی مداخله کنند.

معتقدم که برخی مشکلات و مسائل آموزش و پرورش راه حل های ساده دارد و نیاز به تغییرنگرش و بینش دارد.
اگر رای اعتماد گرفتم از شما می خواهم که پیگیرانه مسائل آموزش و پرورش را دنبال کنید چون ممکن است غرق در مسائل اجرایی بشوم. با مشارکت همدیگر جایگاه آموزش و پرورش را می توانیم ارتقا دهیم.
یکی از مسایل مهم ما تصدی سمتهای مدیریتی توسط زنان و جوانان هست. اعتقاد دارم که وقتی می گویند در آقایان شایستگی بیشتر است به دلیل این است که چون خانمها کمتر به کار گرفته شده اند تجارب کمتری داشته اند. باید تلاش شود بخصوص در آموزش و پرورش از حضور خانمها در این حوزه بهره مند شویم و از حضور زنان در سمتهای مختلف استفاده کنیم.

photo_2016-10-30_19-11-07

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *