Home گفتگو در گفت وگوی روح الله کلانتری مسئول سازمان معلمان گلستان با خبرگزاری ایسنا پیرامون انتخابات
در گفت وگوی روح الله کلانتری مسئول سازمان معلمان گلستان  با خبرگزاری ایسنا پیرامون انتخابات
0

در گفت وگوی روح الله کلانتری مسئول سازمان معلمان گلستان با خبرگزاری ایسنا پیرامون انتخابات

0
0

شرکت تمام عیار اصلاح طلب با کاندیدای شاخص 

روح الله کلانتری مسئول سازمان معلمان گلستان در ابتدای مصاحبه در مورد ارزیابی خود از دولت روحانی تاکید کرد: برای ارزیابی دولت روحانی باید هر دو دوره را به صورت جداگانه مورد تحلیل قرار دهیم. دوره اول او نسبتا موفق بود. با تشکیل تیم قوی دیپلماسی خود شرایط مناسبی را درسیاست خارجه فراهم کرد. نباید این حقیقت را فراموش کنیم که دولت احمدی نژاد با شعارهای افراطی خود ا روپا و آمریکا را علیه خود متحد کرده و ایران را در ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل برده و در حقیقت ما را در شورای امنیت دچار مشکل کرده بود و بیرون آمدن از آن شرایط بسیار دشوار بود.دولت روحانی با تصویب توافق برجام بزرگترین دستاورد را برای کشور ایجاد کرد.وی در ادامه افزود: بعد از تصویب توافقنامه برجام وضعیت اقتصادی ما رو به بهبود گذاشته و تحریم های زیادی برداشته شد و بر اثر آن بسیاری از کشورهای اروپایی خواهان ارتباط گسترده با ایران شده و سفارتخانه های خود را فعال کردند.بر اثر توافق برجام ایران توانست به حداکثر ظرفیت خود در تولید نفت یعنی ۴ میلیون بشکه در روز برسد که ۲/۵ بشکه را هم صادر می کرد.
کارشناس ارشد علوم سیاسی در ادامه یاد آور شد: در دوره اول دولت روحانی سیاست های درست او باعث ثبات قیمت ارز و رشد نسبتا خوب اقتصادی برای کشور بود.از نظر سیاسی هم پس از یک دوره رکود ۸ساله بسیاری از احزاب و نهادهای مدنی و فعالان سیاسی فعالیت خود را شروع کرده و احزاب جدید اصلاح طلب و اصولگرا در کشور راه اندازی شد.کلانتری در ادامه تصریح نمود: متاسفانه حافظه تاریخی ما خوب نیست و خیلی زود مسائل را فراموش می کنیم. باید بررسی کنیم که دولت روحانی در چه شرایطی دولت را تحویل گرفت. اگر سعید جلیلی که مذاکرات دیپلماسی را با کلاس های درس دانشگاه اشتباه گرفته بود رئیس جمهور این کشور می شد ایران در چه وضعیتی قرار داشت. ما همچنان در ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل و تحت تحریم های بین المللی قرار گرفته و گرانی ها افزایش یافته و زمینه همکاری آمریکا برای تصویب برجام هم مهیا نمی شد. این فعال سیاسی در ادامه تاکید کرد: فضای سیاسی هم آنقدر بحرانی بود که همه ما شاهد هستیم که کوچکترین فعالیت ما باعث دستگیری و تعطیلی جلسات می شد. حتی در قالب جلسات مذهبی هم که فعالیت می کردیم تحت فشار قرار گرفته و همین شرایط را در بحث مطبوعات و روزنامه نگاری داشتیم و دائما از طریق اداره کل فرهنگ و ارشاد استان و نهادهای امنیتی مورد بازخواست و بازجویی قرار می گرفتیم. در مجموع عملکرد دولت را در دوره اول موفق ارزیابی می کنم. مدیر مسئول هفته نامه آفتاب گلستان در مورد ارزیابی خود از دولت دوم روحانی بیان داشت:باید درابتدا این نکته را یاد آور کنم که هیچ دولتی حتی دولت اصلاحات به بد شانسی دولت روحانی نبود. بلاهای آسمانی سیل، زلزله و حوادث طبیعی مختلف، انتخاب رئیس جمهور افراطی و رادیکال مثل ترامپ در آمریکا،تخریب های سازمان یافته مخالفان روحانی، خرابی های ناشی از فعالیت های دولت احمدی نژاد و حرکات سازمان یافته دلواپسان در ماجرای دی ۹۶ و آبان ۹۸ از شرایط سخت دولت حکایت دارد و ما با توجه به این شرایط باید دولت را نقد کنیم. کلانتری در ادامه افزود:در دولت دوم روحانی انتخاب وزارء و استانداران و مدیران اجرائی ضعیف و نا کارآمد که توسط تیم حلقه اول روحانی انتخاب می شد باعث گردید که روند فعالیت او سیر نزولی پیدا کند. حل مشکلات صندوق های قرض الحسنه ورشکسته دولت احمدی نژاد و بحث گرانی بنزین و موضع انفعالی دولت و سرکوب اعتراضات مردمی و سکوت روحانی در این زمینه باعث شد که سرمایه اجتماعی او کاهش پیدا کرده و عملکردش تحت شعاع آنها قرار بگیرد. وی در ادامه گفت: البته در همین شرایط نیز فعالیت های اقتصادی و اجرای پروژه های مهم در کشور ایجاد شده که جای تقدیر دارد. افزایش تولید پتروشیمی به صد تن، گسترش فضاهای مجازی، رسیدگی به مناطق محروم و گسترش آب و برق و گاز و گسترش مراکز بهداشتی از موفقیت های او بود. این روزنامه نگار پیشکسوت مطبوعات‌ در ادامه تاکید کرد: متاسفانه روحانی در انجام فعالیتهای خود تنها بود و اکثر وزارء و مسئولان او را همراهی نمی کرده و نمی کنند. بیشتر معاون اولش، رئیس دفتر،سخنگوی دولت،رئیس انرژی اتمی ، وزیر خارجه و تا حدودی هم وزیر نفت با او همراه هستند و بقیه کاری در دفاع از دولت نمی کنند. از طرفی ستاد تبلیغات و رسانه های او هم بسیار ضعیف عمل کرده و عملکرد او را به خوبی به افکار عمومی عرضه نمی کنند. در مجموع عملکرد دولت روحانی را در دولت دوم مثبت ارزیابی نمی کنم.
کلانتری در ادامه با اشاره به حمایت اصلاح طلبان از دولت روحانی در سال های ۹۲ و ۹۶ تصریح نمود:اصلاح طلبان با توجه به شرایط آن سالها و برای اینکه کشور در مسیر اصلاح طلبی و حفظ منافع ملی قرار بگیرد از او حمایت کرده که آن حمایت را در آن شرایط درست می دانم. به خصوص در دوره دوم که برجام تصویب شده بود و ما منتظر اثرات دراز مدت آن بودیم. البته با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های بین المللی کار برای دولت سخت شد.
وی در ادامه افزود: باید این حقیقت را درک کنیم که دولت روحانی دولت اصلاح طلب نبود و شما زمانی که به وزراء و استانداران کشور نگاه می کنید متوجه می شوید که حدود ۱۰ درصد راهم نمی توان در نظر گرفت. در حقیقت سیاست های اصلی دولت روحانی توسط حلقه اول او که از اصولگرایان و اعتدالیون را تشکیل می دهند انجام می شد.عضو شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب گلستان در مورد حضور اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهور بیان داشت:اصلاح طلبان به دنبال اصلاح جامعه و حاکمیت و حفظ منافع مردم بوده برای شرکت در انتخابات احساس مسئولیت اجتماعی کرده و حتما تلاش خواهد کرد تا حضور موثر و مفید داشته باشند.
البته ما هم سیاست ورزی را در بخش حاکمیت و بدست گرفتن قدرت انجام می دهیم و هم اصلاحات جامعه محور را مد نظر خواهیم داشت. اگر چه شرایط مناسبی برای انتخابات وجود ندارد، اما نباید نا امید شویم و اصولا یک کنشگر سیاسی نباید نسبت به جامعه بی تفاوت باشد.باید مراقب باشیم که در زمین رقبا قرار نگیریم. دولت پنهان و مافیای قدرت ثروت با روشهای قانونی و غیر قانونی تلاش می کنند تا دولت را نا کارآمد نشان داده و مردم را نا امید کرده تا مشارکت حداکثری نداشته باشند و تجربه ثابت کرده در انتخابات با مشارکت حداقلی مردم ( مثل انتخابات مجلس یازدهم) آنها پیروز میدان خواهند بود.در چنین شرایطی که آنها اساس جمهوریت نظام را نشانه گرفته و تلاش می کنند تا جمهوری اسلامی را به حکومت اسلامی تبدیل کنند با ید با آگاه سازی جامعه و بیان مطالب و موانع توسعه در کشور مانع تحقق اهداف آنها شویم.
کلانتری در ادامه یاد آور شد: انتخابات بهار سیاست ورزی است و هیج حزب سیاسی و هیج کنشگر سیاسی نمی تواند این فرصت مهم را نادیده بگیرد. معنی این جمله من شرکت در انتخابات با هر شرایط نیست.ما اصلاح طلبان اصول و مبانی داریم که کلیات آن را جناب خاتمی در آذر ماه ۱۳۸۷ با عنوان دیروز، امروز و فردای ایران در آینه ی اصلاحات منتشر کرد. ما به این اصول هویت ساز خود پایبند بود ه و البته باید آنها را بروز کنیم و هرگز در انتخابات نمایشی و فرمایشی شرکت نخواهیم کرد.وی در ادامه با اشاره به تشکیل جبهه اصلاحات ایران توسط احزاب اصلاح طلب و نخبگان حقیقی تصریح نمود: ما در انتخابات سال آینده با کاندیدای شاخص اصلاح طلب وارد عرصه انتخابات شده و برای اداره کشور برنامه اصلاحی خود را به صورت شفاف و روشن با مردم در میان خواهیم گذاشت. تجربه دولت روحانی نشان داده که ما نمی توانیم با دولت اجاره ای ائتلاف کنیم. باید با همکاری و هماهنگی همه احزاب اصلاح طلب و نخبگان جامعه مسائل را برای مردم بیان کرده و خطر بازگشت پوپولیسم را یاد آور شویم.عضو هیئت موسس خانه مطبوعات گلستان با اشاره به حضور نظامیان در انتخابات آینده تصریح کرد: نکته اول این است که طبق فرمایش صریح حضرت امام(ره) در وصیتنامه سیاسی الهی ایشان حضور نظامیان در فعالیت های سیاسی و جناحی ممنوع است و اگر از سرداران نظامی فردی علاقه مند به شرکت در امورسیاسی است باید لباس نظامی را از تن خارج کرده و به عنوان یک کنشگر سیاسی فعالیت کرده و شرطش هم این مطلب است که اگر در انتخابات رای نیاورد دیگر نباید به عرصه نظامی برگردد که اگر این اتفاق بیافتد یک کار فریبکارانه است.وی در ادامه گفت: نکته دوم اینکه باید این افراد اعلام کنند که چه برنامه ای برای اداره کشور دارند. در دولت احمدی نژاد کارنامه شان مشخص است. با شعار مردی از جنس مردم روی کار آمدند و ۸ سال کشور را به انحراف کشاندند و اگر دوباره بخواهند کشور را در اختیار بگیرند چه کاری می خواهند انجام دهند. امروز در دنیای کنونی زمان حاکمیت نظامیان به سر آمده و عملکرد حاکمیت نظامیان در کشورهای مثل ترکیه، پاکستان، اندونزی و آرژانتین پیش چشم همه ماست.
کلانتری در ادامه گفت:اصلاح طلبان باید تلاش کنند که در ابتدا در انتخابات با کاندیدای شاخص خود حضور یافته و اگر شورای نکهبان کاندیدای آنها رارد صلاحیت کرد ضرورتی برای ائتلاف با دیگر کاندیداها را نداشته و هزینه عدم مشارکت مردم در انتخابات بر عهده مسئولان و زمامداران جامعه خواهد بود.اصلاح طلبان اگر به مرحله ای برسند که گوش شنوایی پیدا نکنند باید ضمن حضور فعال در جامعه با مردم صحبت کرده و در جهت تقویت جامعه مدنی کوشش نمایند. قطعا جامعه مدنی آگاه از حقوق و وظایف و آگهای های شهروندی مطمئنا خواهد توانست صدای اصلاح طلبان را به قدری تقویت کند تا دولتمردانی که حاضر به اصلاح و تغییر نیستند آن را بشنوند. وی در ادامه افزود: لازمه این کار داشتن مواضع شفاف، صریح ، شجاعانه و البته قانونی و مسالمت آمیز از یک سو و تکاپو و جنبش فکری و سیاسی و تشکیلاتی است. اصلاح طلبان نیازمند بازنگری و باز سازی دیدگاه های خود متناسب با شرایط امروز هستند. آنها باید در گفتمان جدید به مسئله معیشت مردم توجه ویژه نموده و در سطح رسانه های مکتوب و مجازی به طرخ دیدگاه های خود بپردازند.این کنشگر سیاسی گلستانی در ادامه بیان داشت: اصلاح طلبان با تحلیل صحیح از وضع موجود و شرایط جامعه بر سر مهم ترین و مبرم ترین مشکلات و بحران ها و راه کارهای آن به تصمیم و اجماع برسند و بر اساس این تصمیم و اجماع گفتمان سازی کنند.حتما باید ضمن حفظ و دفاع از گقتمان های قبلی گفتمان های جدیدی را بر اساس نیاز جامعه طراحی نماییم.
کلانتری در ادامه با اشاره به نقش سیاست خارجی در حل مشکلات اقتصادی تصریح نمود: یکی از موانع مهم در حل مشکلات اقتصادی و توسعه پایدار کشور مشکلات موجود در مباحث منطقه ای و بین المللی است. حل مشکلات اقتصادی از طریق تجدید نظر در سیاست خارجی باید اصلی ترین گفتمان اصلاح طلبان در شرایط کنونی باشد.باید فضای گفتگو را در میان همه اندیشمندان و نخبگان جامعه گسترش دهیم.عده ای از دلواپسان در کشور هستند که به قول جناب تاج زاده برای حذف اصلاح طلبان حاضرند که منافع کشور را به خطر انداخته و کشور را در وضعیت تحریم قرار دهند. البته آنها نفس مذاکره را رد نمی کنند ،بلکه ادعا دارند که دولت و اصلاح طلبان نمیتوانند مذاکره مطلوب را انجام دهند و اگر خودشان باشند مشکلی با انجام مذاکره ندارند.مسئول سازمان معلمان گلستان در مورد نقش احزاب در توسعه و مشارکت سیاسی بیان داشت:هدف از تشکیل احزاب جلوگیری از استبداد و خودکامگی، استفاده از دانش دیگران، رفع نیازهای فکری، احترام به افکار و عقاید دیگران، تصمیم گیری و تصمیم سازی متقن و منظم، نجات از فرد گرایی و اجتماع گریزی، گسترش امنیت در میان جامعه ، شفاف سازی امور و توسعه و مشارکت مردم است.
ایشان در مورد نگاه اصلاح طلبان به جامعه و کشور تصریح نمود: اصلاح طلبان برای توسعه پایدار و همه جانبه، پاسخگویی در برابر شهروندان و با اعتقاد به مبداء و معاد حرکت های خود را ساماندهی کرده و برای ایجاد تحولات ساختاری مبنی بر آموزه های دینی ،اخلاقی،انگیزه های الهی، تقوا و فضائل انسانی تاکید نموده و در جهت توسعه همه جانبه و پایدار حرکت می کنند. باید این حقیقت را درک کنیم که توسعه سیاسی و اجتماعی بدون توسعه اقتصادی معنی و مفهومی ندارد. ما برای رسیدن به رشد و پیشرفت، رفاه، امنیت و آزادی به توسعه متوازن نیازمندیم. وی در پایان خطاب به مسئولان و زمامداران کشور و استان تاکید کرد: درشرایطی که کشور دچار بخران های مختلف داخلی و خارجی بود و تحریم های بین المللی ما را در شرایط ناگواری قرار داده است باید شرایط را برای حل مشکلات مردم به خصوص مشکلات اقتصادی فراهم کنیم. باید دولتی مقتدر و قوی با پشتوانه و مشارکت حداکثری مردم را در سال آینده تشکیل دهیم. ب ای مشارکت حداکثری به رقابت حداکثری نیازمندیم و برای رقابت حداکثری باید زمینه و حضور همه کاندیداهایی را که دل در گرو اقتدار و امنیت این کشورند را فراهم کرد و میزان نیز رای و حضور مردم است.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *